Yaşlılık Maaşı Nasıl Bağlanır

Genelde 65 yaş maaşı olarak bilinen yaşlılık maaşını almak için hangi şartlar gereklidir bu yazımızda bu konuyu siz değerli ziyaretçilerimize aktarmaya çalışacağız. Önceden bu maaşı alabilmek için maliyeye veya mal müdürlüğüne gitmeniz ve gerekli evrakları teslim etmeniz gerekirdi.

Artık yaşlılık maaşını alabilmek için yapmanız gereken şey bulunduğunuz il veya ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuruda bulunmak.
Yaşlılık maaşını alabilmeniz için aranan şartlar:
– 65 yaşını doldurmuş olmak.
– Başvuru yapacağınız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın bulunduğu yerde ikamet etmeniz.
– Nüfus cüzdan fotokopisi.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gittiğinizde bu şartları taşıyorsanız ilk olarak kaydınız alınıyor. Sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda ki sosyal yardımlaşma ve inceleme görevlisi sizin haberiniz olmadığınız bir vakitte evinize incelemeye gelerek, evin durumuna bakarak incelemelerde bulunup, fotoğraf çekiyor. Yapmış olduğu incelemeyle evin durumunu vakıf toplantısında sunuyor. Vakıf toplantısı ilde vali yardımcısının, ilçede kaymakamın başkanlığında toplanıyor. Vakıf toplantısı mütevelli heyetinden oluşuyor ve toplu halde karar alınıyor. Mütevelli heyeti vatandaşın evinin durumuna bakarak eğer gerçekten 65 yaş maaşına ihityacı varsa alması için karar alıyor ve ortalama 1 ay içinde 65 yaş maaşı çıkıyor. 65 yaş maaşı 3 aydan 3 aya alınan bir maaştır. Son olarak 3 aylık yaşlılık maaşı 375 liradır. 1-2 liralık kesintiler olabiliyor.

Aşağıdaki videodan yaşlılık maaşı hakkındaki düzenlemeler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Benzer konular: Dul maaşı nasıl alınır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.