Utangaçlıktan Nasıl Kurtulurum

Utangaçlık diğer adıyla sosyal fobi birçok kişinin hayatını zorlaştıran durumlardan biridir. Genel olarak utangaçlık bir kişilik özelliği olarak düşünülse de aslında bu bir fobidir. Utangaçlıktan Nasıl Kurtulurum diyorsanız; ipuçlarını sizlere bu yazımızda sunmaya çalışacağız.

Utangaçlıktan Nasıl KurtulurumÜniversite öğrencileri arasında yapılan bir araştırmada araştırmaya katılanların %25’inin bu dertten muzdarip oldukları tespit edilmiştir. Utangaçlık – sosyal fobi çoğu zaman hayatımızda bizi hem başarılı olmaktan men ettiği gibi hem de günlük yaşamızda bizi çeşitli sıkıntılara sokmaktadır.

Çekingenliği kelimelerle ifade etmek gerekirse; davranışlarda bir tutukluk, ergenlikte karşı cinse olan yakınlık kuramama, daha ilerki yaşlarda bir başkası ile girilen sosyal ilişkide zorluklar, patronla konuşmada zorlanma. Utangaçlığın fiziksel belirtileri; titreme, terleme, kalbin daha hızlı atmasıdır. Bizi çegingenliğe iten sebeplerden bir tanesi mükemmeli yapma arzusudur kimi zaman. Bunun başaramama korkusuna dönüşmesi bizi çekingen yapabilmektedir. Başaramamaktansa insanlar en iyisi çekineyim, yapmıyım, uzak durıyım şeklinde düşünürler. Bu durumun sürekli devam etmesi ise yalnızlık, depresyon ve buna bağlı olarakta alkol bağımlılığı gelebilmektedir. Utangaçlık insanların hayattan çekinmesine sebep olur. Klinik bir durum olsa da utangaçlık bir hastalık değildir. İnsanın insan olmasından kaynaklı bir haldir.

Utangaçlığın bir çok sebebi olabilir, yetişme tarzı bu durumun en önemli sebeplerinden bir tanesidir. Çok cezalandırıncı yada hatalar karşısında çok bağıran kızan bir baba çoçuklarının ilerde çekingen bir birey olmasına neden olabilir. “Ya doğru yapın yada hiç yapmayın” diyen bir anne-babanın çoçuklarının ilerki yetişkin hayatında bir görev karşısında yapamayacağını düşündüğünde çekingen davranışlar sergilemesi doğaldır. Bir kişide “ben” ideali ne kadar katı ise karşılaştığı olumsuzluklar karşısında utanç da o kadar büyük oluyor.

Bahsetmiş olduğumuz utangaçlık insanlarda daha çok sosyal fobi olarak karşımıza çıkabiliyor günlük hayatta. Topluluk önünde konuşmakta güçlük çekme, tanımadığınız bir insanla diyolog kurmada zorlanma gibi sosyal alanlarda utangaçlık duygusuna benzer bir sıkıntı çekiyorsanız bunu aşmanız mümkün. Sosyal fobinin sizde yarattığı etkileri en aza indirebilir ve hatta bundan kurtulabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki uygulamaları boş vakitlerinizde elinizden geldiğince uygulamaya çalışın.

Utangaçlıktan Nasıl Kurtulurum;

  • Hata yapmanın normal olduğunu kabullenin. Yazımızın başlarında da belirttiğimiz gibi kişilerin utanma ve kaçınma durumları daha çok “ya hata yaparsam”, “ya yanlış bir şey söylersem”, “bana gülerlerse” gibi düşüncelerinden kaynaklanmaktadır. Bu düşünceleri en aza indirmek için her insanın her konuda hata yapabileceğini ve bunun normal olduğunu kabullenin. Unutmayın hiç kimse kusursuz değildir.
  • Ayna karşısında konuşun. Oyuncular, siyasiler gibi kamera karşısında konuşan birçok insanın yapmış olduğu bu egzersizi sizde yapabilirsiniz. Bir insanla konuşurken mimikleriniz, ses tonunuz sizce nasıl olmalı konusunda pratik yaparsanız o konuşmayı gerçekleştirdiğinizde heyecanınız daha az olacaktır. Eğer konuşacağınız kişi daha önceden konuşmayı planladığınız bir kişi ise yada bir iş görüşmesine bir sunuma katılacaksanız bu konudaki cümlelerinizi de yine ayna karşısında çalışabilirsiniz. Yada karşınıza annenizi, kardeşinizi, bir arkadaşınızı oturtarak sanki o konuşmayı planladığınız kişiymiş gibi konuşmanızı ona yapabilirsiniz. Örneğin mülakatlarda size yöneltilebilecek soruları önceden tahmin etmeniz oldukca kolaydır. Örneğin “bize kendini tanıtırmısın”, “hangi sebeple bu işe başvurdun” gibi.
  • Tanımadığınız insanlarla diyolog kurun. Bu size şuan uygulaması güç bir eylem gibi gelebilir. Yolda gördüğünüz tanımadığınız bir insana selam vermekle dahi başlayabilirsiniz buna. Eğer tanımadığınız insanlarla konuşma konusunda hala çekinceleriniz var ise yaşlı insanlarla konuşmaya başlayabilirsiniz ilk olarak. Bu insanlar zaten genellikle konuşcak birilerini aramaktadır. Bu yüzden konuşmaya egzersizi yapmak için biçilmiş kaftandırlar.
  • Utangaçlığınız sizin hayatınızı önemli ölçüde etkiler boyuttaysa, çözümü konusunda bir psikiyatristden yardım alabilirsiniz. Doktorunuzdan size önereceği ilaçlar yardımı ile örneğin önemli bir sunumuzun olduğu dönemde bu ilaçlardan destek alarak heyecanınızı düşürmeniz mümkün.

Benzer Konular: Nasıl daha uzun görünebilirim

Daha ince görünmek için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.