Tok Tutan Yiyecekler

Tokluk hissini uzun süre sürdürmek hem diyet yapan kişiler hem de oruç süresinin uzun olduğu yaz aylarına denk gelen Ramazan ayında kişiler için önemlidir. Peki hangi yiyecekler insanları daha uzun süre tok tutar ve açlık hissinden sizi uzun süre korur.

Protein ve yağ miktarı yüksek yiyeceklerin tokluk süresini uzun tuttuğu bilinmektedir. Karbonhidrat, yağ ve protein bir arada bulunduğu zaman tokluk hissi yaratır. Glisemik indeks’i düşük olan yani kan şekerini yavaş yükseltip yavaş düşüren besinler tokluk hissi yaratır. Glisemik indeks’i düşük olan yiyecekler: Yoğurt, peynir gibi süt ürünleri, mercimek, bezelye, nohut, barbunya, kuru baklagiller, yeşil sebzeler, fındık, yer fıstığı, ceviz, kivi, armut, portakaldır. Bu yiyecekler sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Bu sayede orucunuzu daha rahat bir şekilde tutmanız mümkün olur. Ayrıca sahurda domates tüketmeniz de sizi hem tok tutacaktır hem de daha az susamanıza sebep olacaktır. Bu yüzden oruç tutan kişilerin sahurda domates yemeleri önerilir. Ayrıca domates erkeklerde oluşan prostat kanseri riskini azaltan önemli gıdalardan bir tanesidir.

Beyaz şeker, beyaz undan yapılmış gıdalar, pirinç glisemik indeks’i yüksek gıdalar olduğu için bu gıdaları tüketen kişiler daha çabuk acıkırlar.

Tokluk hissi yaratan bir diğer önemli gıda da çorbadır. Yapılan tüm araştırmalar öğün öncesinde tüketilen çorbanın tokluk süresini arttırdığını göstermiştir. Lifli yiyecekler sebzeler ve meyveler kişilerin tokluk süresini uzatır. Fakat kan şekerini hızlı yükselten ve düşüren üzüm yada muz gibi meyveler yerine lif oranı yüksek, posalı, şeker içeriği düşük olan meyvelerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Sahurda tahıl içeren gıdaların tercih edilmesi kişilerin daha uzun süre tok kalmasını sağlayacaktır. Kepekli ekmeğe peynirli tost yapabilirsiniz yada peynirli salatalar hazırlayabilirsiniz sahur sofralarınız için.

Ramazanda beslenme nasıl olmalıdır konusunda aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Videoda beslenme ve diyet uzmanı Gizem Keservuran beslenme konusunda son derece önemli bilgiler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.