Tıp Bölümü Nasıldır

Tıp bölümü birçok öğrencinin okumak istediği bir bölüm olmakla beraber içerisinde bir takım zorluklarıda barındırmadadır. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza tıp fakültesinin nasıl bir bölüm olduğu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Tıp Bölümü NasıldırTıp fakültesindeki işleyişi, dersleri ve zorlukları sınıf, sınıf ele alıyor olacağız. 1. sınıftan başlayarak 6. sınıfa doğru gideceğiz.

İlk olarak tıp fakültesinde her sınıfa dönem denilir. Dönem denildiğinde 6 aylık bir süreç anlaşılmasın. Dönemlerin süresi bir yıldır. Birçok Tıp Fakültesi kurul yöntemiyle çalışır. Her sene belirli kurullar olur. Kurulun sonunda sınava girilir. Kurul sınavlarından sonra da tüm kurullardan sorumlu olduğunuz bir sınava girersiniz dönem sonunda. Tıp Fakültesinde diğer üniversite bölümlerinde olduğu gibi vize veya final sınavı yoktur. Örneğin dönem içerisinde 5 kurulunuz varsa o dönem 5 kurul sınavı vardır. Kurallar vardır o seni beş kurul varsa beş ayrı büyük sınav olur ve hepsinden sonra tüm kurullardan sorumlu olduğunuz bir sınav daha olur. Her kurul sınavında belirli bir ortalamayı yakalamanız gerekir.

Öğrenciler genellikle 1. sınıfa büyük bir hevesle başlarlar. 1. sınıfta tıp öğrenciler sadece teorik dersler görürler. Birkaç küçük lavoratuar dersi haricinde tüm dersler teoriktir. Dersler 8.30-9.00 gibi başlar ve akşam 16.300-17.00’a kadar devam eder. Derslerin sadece %10’na katılmama hakkınız vardır. Zaten derslere katılmadan geçmeniz münkün değildir.

2. sınıfa gelindiğinde, dersler arasındaki en büyük yeri anatomi kapsar. 2. sınıftan itibaren artık kadavralarla çalışmaya başlayabilirsiniz. 2. sınıf 1. sınıfa nazaran doktor tıp okuduğunu hissedebileceğiniz bir sınıftır. 2. sınıf 1. sınıftan daha zor bir sınıftır. Teorik ağırlıklıdır ve yine hastanede pek işiniz olmadan okulda ders görürsünüz.

3. sınıfta artık daha önce çok ismini duyduğunuzda dahiliye, pediatri gibi dersleri almaya başlarsınız. Hastalıkları, ilaçları ve belirtileri öğrenirsiniz. Bu sınıfta diğer ilk 2 sınıftan daha fazla kendinizi tıp içerisinde hissedeceksinizdir. Eğlenceli bir senedir. Zevkli ağır bir dönemdir.

Tıp fakültesinde dönem 4’te ders yoğunluğu daha az olmakla beraber artık hastanede hocaların yanında hasta görüşlerine katılıyor ve cerrahi ameliyatlara gözlemci olarak katılıyorsunuz. Daha önce öğrendiğiniz teorik bilgileri artık pratikte görüyor olacaksınız. 4. sınıfla beraber artık doktor önlüklerinizi giymeye başladığınız bir sınıftır.

5. sınıfın başlamasıyla beraber artık TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) sınavına hazırlanmaya başlıyor olacaksınız. Okulun yanında dershaneyede gitmeniz gerekir ve cumartesi pazar gününüz dershanede geçer. Tıp fakültesinin tek zorluğu ders çalışmak değildir. Uzun mesaileri vardır. 6. dönemde artık bu uzun mesailerin farkında oluyorsunuz. Son döneminizde artık nöbet tutmaya başlıyorsunuz. Nöbet tüm gece sürer ve nöbetten sonra hasta içinde izniniz yoktur. Örneğin pazartesi nöbetciyseniz pazartesi saat 8’de işe başlarsınız. Akşamı hastanede geçirirsiniz ve salı sabah 8’de herkesle beraber tekrar mesayiye başlayıp salı akşam 17.00’de işten ayrılırsınız.

6. dönemde tüm bu yoğun çalışma temposunun yanında üzerinizde Tus baskısı da vardır. Tus sınavının asıl zorluğu rakiplerinizin çok iyi olmasından kaynaklanıyor. Düşünün ki rakiplerinizin tamamı bugüne kadar girdikleri tüm sınavları başarıyla kazanmış insanlar. Dönem 6 özellikle uykusuzlukla baş etmeye çalıştığınığız bir dönemdir. Bu son dönem tam 12 ay sürüyor. Yani 6. döneme örneğin temmuz ayında başlıyorsanız, bir sonraki senenin 6. ayında son buluyor. Tıp fakültesinin nasıl olduğunu ayrıca aşağıdaki videoda Deniz arkadaşımızın tatlı anlatımıyla izleyebilirsiniz.

Benzer Konular: Tıp fakültesi nasıl kazanılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.