Tekila Nasıl İçilir

Tekila Nedir?

Tekilanın tarihinden başlarsak İsapanyolların on altıncı yüzyılda Meksika’ya ulaşmasıyla başlar. Conquistador’lardan (İspanyol kaşifler) damıtma tekniğini öğrenen Aztek halkı, kısa sürede geleneksel içecekleri olan mavi agave bitkisinin kökünü damıtarak tekila üretmeye başladı ve böylece Kuzey Amerika kıtasının ilk damıtılmış ve ticari olarak üretilen içkisi elde edildi.

Kaktüse benzeyen müge cinsli bir bitki olan AGAVE adlı bitkiden üretilir. Yaklaşık olarak 30 ile 100kg aralığındadır.

Tekiladan değişik tadım özellikleri gösteren ve agave bitkisinin farklı türlerinden damıtılan bir başka içkisi

vardır: mezcal. Bu içki meksika dışındaki ülkelerde şişesinde maguey kelebeği tırtılı ile satılıyor. Çoğu kez yanlış bir değerlendirmeyle “kurt” olarak nitelenen bu tırtıl, aslında jacobo lozano paez adlı işadamının ürünü daha iyi pazarlamak için 1950 yılında bulduğu bir tanıtım aracı. Paez, bu tırtılların, yapraklarını kemirdikleri agave bitkilerinden elde edilen mezcal’in tadını, tırtılsız bitkilerden yapılmışlardan daha farklı kıldığını saptamış. Paez, bunu pazarlama stratejisinde değerlendirmeyi düşünmüş ve gerçekten de çok başarılı olmuş. Meksika’da bu tırtıla “gusano” adı veriliyor.

Tekila fiyatları

Olmeca Clasico 70’lik Tekila 78.50TL’ye satılmakta Carrefoursa’da (büfe’de 85TL dediler)
Olmeca Clasico 35’lik Tekila 45 TL (büfede)
Olmeca Altos 70’lik Tekila 100 TL (büfede)
Büfe fiyatları 31 Aralık 2011’e aittir. Ayrıca votka fiyatları linkinden votka fiyatlarına da ulaşabilirsiniz.

Tekila nasıl içilir ?

Tekila denilince tuz ve limon akıla gelir ilk. Tekilayı içme metodu gayet basit. Tuz – tekila – limon bu sırayı takip etmeniz gerekiyor tekila içerken. Önce elimiz hafif limonla ıslatılır ve ardından tuz dökülür. Tuzu yalayıp ardından tekila içilir.Tekiladan sonra ise dilimlenmiş limonu bir güzel afiyetle yenilir. Yalnız tekilanın alkol oranı %45 lerde olduğu için tekila içince çok hareket etmemeliyiz, örneğin tekila içtikten sonra dans etmek hiç iyi bir fikir değil. Hareket etmek alkolün kana karışma hızını oldukca arttırır ve az öncede belirttiğimiz gibi tekilada alkol oranı oldukça yüksektir. Tekilanın alkolü aniden karışacağından çarpma ihtimali yükseklir siz hareket ettikce. Tekila alkol oranı yüksek bir içki olduğundan shot adı verilen bardaklarda içilir bu bardağın özelliği küçük olmasıdır. Tekilanın en güzel yanı ertesi gün uyandığınızda baş ağrısı vb sıkıntılar yaratmamasıdır. Sırf bu yüzden bile tercih edilebilecek bir içki.

İşte bi abimiz bu videoda çok güzel anlatmış tekilanın nasıl içileceğini.


Tekila ile güzel bir video da Big Bang Theory isimli dizide gecen şu sahnedir. Alternatif bir tekila içme şekli 😀

Kurtlu tekila

Mezcal adı verilen bu içki içindeki kurtla beraber içilir.Tekilanın icindeki kurt alkolü içine çekerek şişer.Kurt bir süre sonra cips kıvamına gelir.midemize inen kurt patladıgında 4 5 shot yapmış kadar oluruz.Midesi kaldırmayanlara tavsiye edilmez.

Tekila çeşitleri

Silver: 1-2 ay dinlenmiş

Reposado : 2 – 6 ay dinlenmiş

Anejo : 1 – 3 yıl dinlendirilmiş

“Tekila Nasıl İçilir” üzerine 6 yorum

  1. dün gece içtik çok hızlı kafa yaptı kusturmadı gece 2 de yatıp bu sabah kalkıp bir ağrı kesici içip okula gittim. gerçekten süper bide içtikten sonra dans etsem acaba nasıl oluır denicem bir de kusmamak için ne yapılmalı bazıları içmeden önce 1 kaşık zeytinyağı diyor ama pek bir bilgim yok o konuda

  2. daha önce hiç tekila içmedim. nasıl bi şey olduğunu merak ediyordum sıkıldım artık biradan rakıdan .. teşekkürler..

  3. kesinlikle ertesi gün açısından hiçbir sıkıntı yaratmayan ,sizi ve midenizi bunaltmayan bir içki .Tekilanın ve bardağın buzlukta (deepfreeze) saklanması da çok önemli içiminin kolaylaşması açısından çok önemli .Diğer içkilerden sıkılanlar ve hassas bünyelerine rağmen kafayı bulmak isteyen arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.