Sınavlarda Sallama Teknikleri

Lgs, Ygs, Öss, Kpss, Ales, Açıköğretim… tüm bu sınavlar gelecek hayatımızı büyük ölçüde belirleyecek kadar önemli sınavlar. Üstelik test soruları sadece bu saydığımız sınavlarda değil daha birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Peki bu sınavlardaki soruları sallayarak doğru cevabı tuturmak münkünmüdür. Her zaman olmasa da mümkündür. Öncelikle sınavdaki bir sorunun doğru cevabını biliyor olmak kadar hangi şıkların doğru cevap olmadığını da bilmek önemlidir. Yani eleme metotu. Diyelimki sorunun cevabını bilmiyorsunuz ama soruda 5 şıktan 2 sini elediniz. Bu demektirki soruya doğru cevabı verme ihtimaliniz iki kata yakın arttı (%20’den %33’e). O yüzden cevabını bilmediğiniz soruda mutlaka şıkları eleme yöntemini gidin.

Sınavlardaki Türkçe testlerindeki sorularda Öyküleme-Betimleme şıkkı %80 doğrudur. Bu tipteki sorular kolaydır ama diyelimki sınavda kafanız karıştı, paragrafı okuyamıyorsunuz, zamanınız yetişmedi Öyküleme-Betimlemeyi işaretleyin. Ösym’nin sorduğu geçmiş yıllardaki sorulara bakarsanız bunun doğruluk payı olduğunu göreceksiniz. Yakın bir zamanda girdiğim bir banka sınavında yine doğru cevap Öyküleme-Betimlemeydi 🙂

Geometri sorularında verilen şekillerde istenilen uzunluk cevapla ve diğer uzunlukla orantılı olmakta bunun için kaleminizi kullanarak istenilen uzunluğu göz kararı bulmanız en azından 2 şıkka düşürmeniz mümkün. Matematik sorularında değer verme yönteminden bahsetmek istiyorum aslında bu bir sallama tekniği değil bir soru çözme tekniği. Ama önemli bir püf noktası olduğu için değinmekte yarar var. Bu teknikte bilinmeyenlere değer verirken önce şıklara değer verin. Eğer 2 şık aynı sonucu veriyorsa yeni değerler verin. Yine matematikte problem sorularında kullanabileceğiniz önemli bir sallama tekniği de sorulan sorunun cevabının yaklaşık değerini görebilmektir. Yani cevap kaçtan büyük olabilir, kaçtan küçük olabilir gibi. Bugün sallayarak çözdüğüm bir soruyu örnek vermek istiyorum. Klasik yöntemlerle nasıl çözüldüğünü daha sonra öğrendim.

Örnek soru: Bir havuzu %25 lik tuzlu su akıtan bir musluk 12 saatte, %50 tuzlu su akıtan başka bir musluk 8 saatte dolduruyor. Bu havuz boşken muslukların ikisi birlikte açılarak doldurulduğuna göre havuzdaki suyun tuz yüzdesi kaç olur.

A- 30 B-32 C-36 D-40 E-45

Bu soruyu çözerken kendi kendime dedimki: %50 ye daha yakın olacak. Ama 45 fazla yakın, sorudaki verileri göz önüne alarak. 40’ı işaretledim ve doğru çıktı. 36 olamazmıydı 36 da 40’a çok yakın. Evet olabilirdi ama bana doğru cevabın D seçeneği olma ihtimali daha yüksek geldi ve soruyu doğru yaptım. Zaten 3 şıkkı elemiş olsanız doğru cevabı tuturma ihtimaliniz çok yükselmiş oluyor. Bu birazda soru çözmekle alakalı ne kadar çok soru çözerseniz sallama yeteneğinizde o derece kuvvetleniyor.

Türkçe testlerinde yukarıdaki paragrafta numaralandırılmış cümlelerin hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır, yukardaki paragraf iki paragrafa ayrılmak istense ikinci paragraf kaçıncı cümleden başlamalıdır tarzı sorularında genelde cevap C-D secenekleri olmaktadır. Bu tarz soruların esas çözüm yöntemi cümlere harf vermektedir. Yani aynı şeyden, aynı konudan bahseden cümlelere a değin farklı olanlara b değin. Hangisi düşüncenin akışını bozuyor diyorsa örneğin b olarak kodladığınız cümle doğru cevap. Ayrıca paragraf soruları nasıl çözülür isimli yazımızı okuyabilirsiniz yine bu konuyla ilgili olarak.

Yine sık kullanılan bir soru formatıda, yukardakilerden hangileri doğrudur şeklinde gelen sorulardır. Bu sorularda da Yalnız 3, 1-3 şıkları en sık cevap olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabi bir de 1-2-3 şıkkıda olabiliyor ama genelde Yalnız 3 ve 1-2-3 şıkları aynı soruda çok fazla geçmiyor.

İngilizce sınavlarda yine işinize yarayabilecek bir test tekniğini sallama tekniği olarak kullanmanız mümkün. Cevabı istenilen boşluktan hemen sonra an, a, in, at, on, after, before, when, while, with, behind, nokta(.) var ise boşluğa BE + V3 (verb 3) gelecektir çok yüksek olasılıkla.

Örnek soru: He become very happy when he …………. with the job (diye devam ediyor). Boşluğa was offered gelecek.

Ayrıca yine İngilizce testlerinde yukarda Türkçe testlerden bahsederken bahsettiğimiz; yukardaki paragraf iki paragrafa ayrılmak istenirse ikinci paragraf hangi cümleden başlamalıdır, yukardaki paragrafta anlam bütünlüğünü bozan cümle hangisidir tarzındaki sorularda yine arzu ederseniz yukarda bahsettiğimiz test tekniklerinden faydalanmak mümkün. Son olarak bir İngilizce öğretmenimin söylediği bir sallama tekniğinden bahsetmek istiyorum “doğrular yanlışları götürmüyorsa en uzun şıkkı işaretleyin”. Bu taktiğin çeviri sorularında tuttuğuna birkaç kez şahit oldum 🙂

Benzer Konular: Okul için saç modelleri

Nasıl düzenli ders çalışılır

“Sınavlarda Sallama Teknikleri” üzerine 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.