Selülitlerden Kurtulma

Selülitler son yıllarda kadınlar için sıkıntı yaratan konulardan bir tanesi. Selülitlerin son yıllarda bu kadar büyük bir sorun haline gelmesinin sebeplerinden biri de şüphesiz magazin programları. Gülse Birsel’in deyimiyle bundan birkaç yıl önce size selülitlerinizi gösterip “bu ne” diye soran bir erkeğe “kışın çok portakal yedim ondan oldu” deseniz bile size inanabilirdi 🙂

Şaka bir yana selülit problemi dediğimiz gibi birçok kadın için büyük bir sıkıntı. Peki selülitlerden nasıl kurtulabiliriz? Selülitlerden kurtulmak mümkün mü? Selülit kremleri ne kadar işe yarıyor? İlk olarak selülit nedir, nasıl oluşur kısaca bu konulara değiniyor olacaz bu sayede selülit probleminin nasıl çözüleceği konusunda daha temel bilgiye sahip olabileceksiniz. Selülit bir deri ve deri destek dokusu problemidir. 4 aşamadan oluşur. Selüliti ancak 4. aşamaya geldikten sonra sizler gözle farkedebilirsiniz. 3. aşamadaki selüliti ise derinizi sıkarak görebilirsiniz. Selülitlerinizi 3. aşamada fark etmeniz aslında sizin için bir avantaj olacaktır. Bunun nedeni ise mevcut yöntemlerin selüliti gidermek yerine selüliti daha çok önleyici nitelikte olması. Selülitleri oluşturan etkenlerin başında hormonlarınız ve genetik faktörler gelmektedir.

İlk yapılan yanlış malesef kadınlar selüliti sadece bir yaz mevsimi problemi olarak görmektedir. Evet kışın sülülitlerinizi rahatlıkla gizleyebilirsiniz. Fakat selülitleriniz beslenmeniz ve yaşam tarzınızla doğrudan ilgilidir. Sülülitlerinizden kurtulmak veya en azından onları azaltmak istiyorsanız sadece yaz aylarında onlarla mücadele etmek yeterli olmayacaktır.

Selülitlerinizi azaltmak veya onlardan tamamen kurtulmak için ilk olarak evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz yöntemleri sıralayarak işe başlayalım.

  • Günde 2 litre su için.
  • Asitli ve tuzlu gıdalardan uzak durun. Cips tüketimini minimuma indirin.
  • Fast-food gıdalar tüketmeyin. Burada fast-food gıdalar ile kastedilen yiyecekler raf ömrü katkı maddeleriyle uzatılmış besinlerdir. Kendi evinizde peynir, marul, ev yapımı köfte ile hazırladığınız sandviçleri tüketmenizde herhangi bir sorun yok ama raf ömrü uzun olan marketten aldığınız hazır hamburger köftesi ve benzeri gıdalar sizin için ideal değil. Bunu daha iyi anlamak için evinizde bir test yapabilirsiniz. Hazır hamburger köftesini evinizde bir rafa veya masaya koyun, aradan bir yıl dahi geçse bu köfte kokmaz size rahatsızlık vermez. Ama kendi hazırladığınız köfteyi bir rafa koyup bırakırsanız 2 hafta sonra kokudan oraya giremezsiniz. Doğal yapısı ile bu kadar oynanmış bir gıdanın sizin vücudunuza ne gibi bir yararı olabilir bir düşünün.
  • Kahve tüketimini abartmayın. Kahve yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, süt gibi besinleri tercih edebilirsiniz.
  • Banyo sırasında selülitli bölgenize peeling yapın, kese ile masaj uygulayın.
  • Spor yapın. Günde en az 30 dakikalık tempolu bir yürüyüş yapın. Bu sadece selülitleriniz için değil vücudunuzdaki tüm organlarınız için son derece önemli. Ayrıca yine evinizde egzersizler uygulayabilirsiniz.
  • Selülit kremleri kullanın. Sanılanın aksine selülit kremleri selülitleri tek başına gidermez. Bu kremler daha çok selülit önyelici kremlerdir. Sadece selülit kremi kullanmanız yukarda saydıklarımızın hiçbirini yapmıyorsanız tek başına asla bir anlam ifade etmez.
  • Sık kilo alıp vermemeye özen gösterin. Sık kilo alıp vermek selülitin en büyük nedenleri arasında. Bu yüzden şok diyetlerden, mucize diyetlerden, tek taraflı beslenmeye yönelik diyetlerden uzak durun. Diyet yapacaksanız mutlaka bir diyetisyenden yardım alın.
  • Yağlı gıdalardan ve kızartmalardan uzak durun. Bunun yerine haşlanmış gıdaları tercih edin.
  • Taze ananas yiyin. Ananas selülitlerden kurtulma konusunda en etkili besindir.

Tüm bu yukarda saydığımız önerileri izleseniz dahi selülitlerinizden kurtulamayabilirsiniz. Unutmayınki selülit bir cilt problemidir. Nasıl ki dişiniz ağrıdığında bir diş doktorundan yardım alıyorsanız sülitleriniz içinde bir cilt doktorundan bir dermatologdan yardım alabilirsiniz. Selülit konusunda her geçen gün yeni bir tedavi yöntemi uygulamaya konulmakta. Yalnız unutmamanız gereken önemli bir noktada size uygulanan tedavi yöntemi kadar yöntemi uygulayan kişinin uzmanlığı da son derece önemli.

Selülitler kişiler üzerinde psikolojik olarak negatif bir etki oluştururlar. Esas sorun da budur. Unutmayın ki selülitlerinizin olması sizi çirkin bir kadın yapmaz. Tabi ki her kadın daha güzel daha alımlı olmak ister. Yalnız erkekler bir kadının güzelliğini değerlendirirken belki de en son dikkat ettikleri şey selülitlerdir. O yüzden bu konuya gereğinden fazla önem vermek yerine daha çok sağlığınızla alakadar olmanızı öneririz.

Okan Bayülge’nin sunmuş olduğu Muhallebi Kralı programının selülit konusuna ayrılmış bölümünün önemli kısımlarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Benzer konular: Bob saç modelleri

Cilt bakımı nasıl yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.