Saçların Yıpranmaması İçin

Her kadın saçlarının canlı ve sağlıklı görünmesini ister. Bunun içinde saçlarına birçok farklı bakım uygular. Kuaförlerden çıkmaz, her gün ayna karşısında bolca vakit geçirir. Fakat saçlarımızın güzel görünmesine, dolgun durmasına uğraşırken; yaptığımız bazı hatalar, saçlarımızda büyük sorunlara yol açar. Kullanılan yanlış yöntemler saçlarımız üzerinde olumsuz etki bırakır.

saçların yıpranmasını önlemek içinAslında bu yanlışlar herkes tarafından yapılmaktadır. Bazen ortama uymak bazen de mecburiyet diye vazgeçemediğimiz alışkanlıklardandır. Umarım bu ürünlerden bahsettikten sonra, yavaş yavaş bu durumu hayatınızdan çıkarırsınız.  Unutmayın saçlarımız ömrümüz boyunca en gözde parçamızdır. Saçların yıpranmaması için, uzun vadeli dikkat etmeniz gerekenler:

  • Kimyasal saç boyalarına dikkat. Adı üstünde kimyasal içerikli bu boyalar derimize ve saçlarımıza tahmin edilenden de fazla zarar verir. Bir saate yakın bir sürede saçlarımızın rengini değiştiren bir ürün, kısa sürede bunu nasıl başarabilir diye de düşünmek gerekir. Oldukça hızlı reaksiyon veren bu kimyasal ürünler saç diplerinde kalıcı hasarlara yol açabilir. Ayrıca çoğu insan bilir ki kokusu oldukça keskindir. Solunum ve astım hastalığına bile sebep olabilir niteliktedir. Kimyasal olmasından ötürü cilt alerjilerine de sebebiyet verebilir.
  • Aşırı derece şampuan kullanmamaya dikkat edin. Şampuan ve saç kremlerimizi yoğun olarak tercih ederiz. Bitkiseller ya da sabun tarzı ürünler bir kenarda dururken biz şampuanı seçeriz. Ardından saç kremi, duştan sonra saç şekillendirici derken farkında olmadan saç diplerimize ve saçlarımıza zarar veririz. Sık kullandığımızda derimize zararı olan şampuan ve saç kremleri, saçlarımızın dökülmesine neden olabilir.
  • Saç düzleştiricileri dikkat edilmesi gereken bir başka noktadır. Son zamanların en son furyası saç düzleştirmektir. Saçlarımızı mümkün olduğunda kuru zamanlarda düzleştirmeliyiz. Saçlarımız ıslak olduğunda ya da duştan yeni çıktığımızda düzleştirmeye kalkarsak saçlarımız kırılır ve yanar.saçların yıpranmaması için
  • Bazı kadınlar zaman zaman saçlarında kısa süreliğine değişiklik yapmak ister. Kalıcı olmayan bu değişikliklerin en kolayı ve ilk akla geleni ise postişlerdir. Kısa süreli saç uzatmalar bizi mutlu edecektir belki ama postişleri takarken ve çıkarırken yapışkan kısımların saçlarımıza verdiği zararları düşünmek gerekir. Postiş yüzünden saçlarımızda kalıcı dökülmeler ve kırılmalar olabilir. Saçınız kısa ise kendinizi lütfen öyle sevin. Kökü sende diye bir tabir vardır ya bırakın kendisi uzasın, en azından saçlarınıza zarar vermeden doğal haliyle yaşamış olursunuz.
  • Saç spreylerini lütfen fazla tercih etmeyiniz. Gerekmediği sürece kullanmamaya özen göstereceğimiz saç spreyleri, kullanmamamız gerektiğinde de saç diplerine değil saçların uç kısımlarına uygulanmalıdır. Yoğun bir şekilde kullanırsak saçlarımızın dökülmesine ve kırılmasına neden olmuş oluruz.
  • Son olarak da sizlere verebileceğimiz öneriler arasında kullandığımız sıkı saç bantları, tokalar ve çeşitli gergin aksesuarlar vardır. Bazen öyle sıkı bağlarız ki saçlarımızı, saç köklerinin çekilmesine ve saçlarımızın dökülmesine neden oluruz. Saçların yıpranmaması için saç bantlarına ve tokalara dikkat etmekte fayda var.

Benzer konular: Farklı saç modelleri

En güzel saç modelleri

Saçlarım çok cansızlaştı

“Saçların Yıpranmaması İçin” için bir yorum

  1. ben bir türbanlı bayan olarak evde saçlarımı rahatlatmak için salıyorum ve her gün taramaya özen gösteriyorum. saçlarım çok fazla güneş görmediği için bir markanın türbanlı bayanlar için hazırlamış olduğu şampuanı kullanıyorum. büyük marketlerde satılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.