Rutubeti Önlemenin Yolları

Rutubet havadaki nemdir. Havanın kendi bünyesinde belli bir miktar nemi taşıyabilir ama taşıyabileceğinden daha fazlası varsa yoğunlaşma gözlemlenir. Havanın taşıyabildiğinden daha fazla miktardaki bu nem eşyalara, duvarlara ve sağlığımıza zarar verir. Rutubetli ortamların yarattığı en büyük sorun bakterilerin ve virüslerin oluşmasına daha uygun bir ortam yaratmasıdır. Dahası insanlarda romatizmal hastalıkların başmasını tetikleyebilir. Rutubetin yarattığı hava insanların ortamda nefes almasını dahi güçleştirebilir.

Sağlık acısından bunca zararının yanında duvarların, tavanların ve eşyaların deforme olmasına yol acarak kötü bir görüntüde oluşturur ev içinde. Giysilerin kötü kokmasına sebeb olur.

Rutubet yağışların, nemin yoğun olduğu yerlerde özellikle denize yakın bölgelerde daha sık karşılaşılan bir sorundur. Binanın sıvasının; nem, su yalıtımının iyi yapılmamış olması da rutubeti tekikleyen bir faktördür. Örneğin pencere ve duvar arasındaki sıvanın yeterli özenle yapılmaması sebebi pencerelerle duvar arasında sıkca meydana gelebilmektedir. Rutubetin oluşmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesi de odanın güneş almamasıdır. Be sebeble münkün olduğunca güneş gören evler tercih edilmelidir ev kiralarken.Rutubet konusunda en büyük sıkıntıyı çeken maddi sıkıntılar yüzünden kirası düşük olan evlerde kalan öğrencilerdir. Bu sebeble ilk olarak pratik, gecici çözüm önerilerine değinecez rutubeti önlemek konusunda.

Rutubeti tamamen önlemesede rutubet giderici aparatlar ortamdaki nemi hissedilir derecede azaltmayı başarabiliyor. Küçük bi kutu boyutunda olan bu aparatları internet üzerinden gittigidiyor ve benzeri sitelerden kolayca temin etmek münkün. 30-40 TL civarlarında satılan bu aparatlar işinizi oldukca görecektir.

Giysileri rutubetin kötü kokularından korumak için yapılmış pratik bir aparat olan nem-tut ismindeki bu nem önleyici sayesinde yine aynı şekilde dolaplarınızdaki nemi azaltabilirsiniz.

İnternette 10 TL satılan nem-tut’un 2’li paketi ise 18 TL’ye satılmaktadır.

Bu aparatların temel mantığı havadaki fazla nemi çekip hapsetmeleridir. Bu sayade belli ölçüde kendinizi, evinizi ve giysilerinizi nemden koruyabilmektesinizdir.

Rutubeti önlemenin biraz daha zahmetli ama kesin çözümü ise sorunun kaynağını hedef almaktır. Isı geçirimini en aza indirmek için, duvardaki aşınmış tabaka temizlenmelidir öncelikle. Daha sonra klasik köpük ve harç kullanılarak duvara yapıştırılır. Üzerine çivi ile destek verilerek düşmesi engellenir üzerine sıva sürülür ve zımparalanır. Çift kat boya ile işlemi sonlandırın.

Rutubeti önlemek için Filli Boya’nın piyasaya sürmüş olduğu rutubet önleyici Indeko Home* iç cephe boyası da ayrıca denenebilir.

Rutubetli odalar münkün olduğunca sık havalandırılmalıdır.

Benzer konular:

Üniversite öğrencileri için hangi kredi kartı daha avantajlı

Nasıl araba kullanılır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.