Paragraf Soruları Nasıl Çözülür Püf Noktaları

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür Püf Noktaları nelerdir konusunda sizlere yardımcı olamaya çalışacağız. Paragraf soruları Yks, Lgs, Lys, Dgs, Ales, Kpss tüm sınavlarda çıkan soru şekillerinden biridir. Sayı bakımından en fazla sorulan soru tarzını yine paragraf soruları oluşturmaktır. En çok sorulan soru şekli olmasına karşın çözülmesi en kolay sorular paragraf sorularıdır. Bunun sebebide paragrafta anlam soruları cevabını sorunun içinde barındırmasıdır. Hiçbir formül, bilgi bilmenize gerek yoktur. Esas konu paragraf sorularını hızlı (ve tabi doğru) bir şekilde çözmektir. Çünkü yukarda saymış olduğumuz tüm sınavlarda soruları hızlı çözmek çok önemlidir.

İlk olarak paragrafta anlam sorularını nasıl daha hızlı bir şekilde çözebiliriz bu konuya değinelim.

– Uzun okuma çalışmaları yapılmalıdır: Paragraf sorularını daha hızlı çözme konusunda klasik ama etkinliği tartışılmıyacak bir püf noktadır. Bir çok kişi “ben kitap okumayı sevmem” diyebilecek olabilir. Kitap okumayı sevmiyor olmamızın başlıca nedeni bunun bize okuldayken dayatmayla yaptırılmayana çalışılmasıdır. “Şu şu şu kitapları oku özetini çıkart getir” denirdi. Bu iş bize angarya olarak yaptırıldığı için hiçbirimiz o söylenen kitapları okumaz biraz başından biraz sonundan yazar ödevi teslim ederdik. Ne tarz kitaplar okumayı seviyorsanız o tarzdaki kitapları okuyabilirsiniz. Tarihi, bilim kurgu, masal, hikaye… Birçok seceneğiniz bulunmakta. Ayrıca illa kitap kumak zorunda değilsiniz. Magazini seviyorsanız magazin dergilerini okuyun, futbolu seviyorsanız gazetelerin futbol sayfalarını okuyun, bilgisayarlarla yakından ilgiliyseniz bilgisayar dergileri okuyun. Neyi seviyorsanız onu okuyunki, okumayı sevin.

Uzun okuma çalışmaları yapmayan bir öğrenci sınavda paragraf sorularını okuduğunda paragrafın ortasına geldiğinde paragrafın başını unutur mecburen tekrar okur, paragrafın sonuna geldiğinde bu sefer paragrafın ortasını unutur. Paragrafı tekrar tekrar okumak size çok zaman kaybettirir ve bu da sınavda zamanınızın yetmemesine sebep olur.

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür Püf Noktaları– Önyargılar terk edilmelidir: Ösym’nin hazırladığı paragraf soruları için hazırladığı paragraflar gittikçe uzamaktadır. Yarım sayfalık sayfalık paragrafı gören öğrencinin içinden ilk söylediği “yuhhhhhhhhhhh” oluyor. Soruyu çözmeye önyargı ile başlamak sizin o soruya karşı 1-0 mağlup başlamanız anlamına gelir. Unutmayınki bir paragraf sorusu ne kadar uzunsa cevabını bulmak o kadar kolaydır.

– Olumsuz soru köklerine dikkat: Öğrencinin en yanlış yaptığı için en çok kahrolduğu sorular olumsuz soru köklerine sahip sorulardır. Çünkü bildiğiniz soruyu yanlış yapmak kadar kötü bir şey yoktur. Olumsuz soru köklerine sahip sorularda mutlaka olumsuzluk bildiren kelimenin altını çizin yada yuvarlak içine alın. Genelde sınavlarda bu olumsuz soru köklerinin altı çizilir ama siz bir kez daha çizin bu hata yapma ihtimalinizi düşürecektir.

İpucu: “Paragraftaki cümlelerden hangi çıkarılamaz” şeklindeki sorularda önce soru, sonra şıklar, en son paragraf okunmalıdır.

– Batıl inançlar terk edilmelidir: Kalem çevirmek, diz sallamak dikkat toplamaz aksine dikkat dağıtır. Bazı öğrenciler kalem çevirerek, yada diz sallayarak sorulara daha iyi konsantre olduklarını söylerler. Bu doğru değildir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki beyin iki işle birden meşgul olduğunda iki işe de gerekli ehemmiyeti veremez. Eğer kalem çevirmek sizin için bir alışkanlık olduysa girdiğiniz deneme sınavlarında ve evde ders çalışırken bu alışkanlığınızdan vazgeçmeye çalışın, kalem çevirmeyin.

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür– Önce soru sonra paragraf okumalıdır: En önemli madde budur. Ama artık öğrenciler bunu öğrendikleri için en son bu maddeyi yazdım. Önce soruyu okuduğunuzda sizden ne istendiğini öğrenirsiniz ve paragrafıda artık sizden istenene göre okursunuz. Eğer önce paragrafı okursanız büyük olasılıkla soruyu okuduktan sonra paragrafı tekrar okumanız gerekecektir.

Bu bahsetmiş olduğumuz yöntemlerle paragrafta anlam sorularını artık daha hızlı bir şekilde nasıl çözebileceğiniz hakkında bilgi sahibi oldunuz. Paragraf Soruları Nasıl Çözülür Püf Noktaları nelerdir konusunda sizlerinde paylaşmak istediği bilgiler varsa yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Benzer konular:

İktisat bölümü ne iş yapar

Aöf nasıl çalışılır

Tıp bölümü nasıldır

“Paragraf Soruları Nasıl Çözülür Püf Noktaları” üzerine 7 yorum

  1. bende araştırdım gerçekten en zor soruyu bile çözdüm yani uygulamanızı tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.