Oturduğum Bina Depreme Dayanıklı Mı

Zamanla kendini unutturan, fakat hiç beklenmedik bir anda yeniden ortaya çıkan, en büyük savaşlardan ve salgın hastalıklardan daha şiddetli olan ve daha fazla can kaybına sebep olan Depremler ülkemiz insanı için büyük bir korku ve kâbus haline gelmiş durumda.

Kuzeydoğu, Güneydoğu ve Batı Anadolu Deprem Kuşakları ülkemizin geniş bir kısmını deprem tehlikesine karşı tehdit ettiği açıktır. Bu tehlikeden korkup kaçmak doğru mu? Veya “yıllardır bizim bölgede olmadı, olmaz da!” deyip umursamadan hayatımıza kaldığımız yerden devam etmek doğru mu? … Eğer düşüncemiz bu doğrultuda olursa, 100 yıl – 500 yıl önce bu topraklar da yaşamış yine aynı depremleri yaşamış insanlardan ne farkımız kalır? Onca teknolojik gelişmelerin amacı neydi acaba? İnsan hayatını daha güvenilir kılmak değil miydi? Artık bu konuda elimiz kolumuz bağlı oturmak tan vazgeçmeliyiz, her insan kaldığı binanın bu felakete karşı ne kadar dayanıklı olduğunu bilmelidir.

Bu konuda en güvenilir çalışmayı İTÜ İnşaat Fakültesi yürütmektedir. Bunu yaparken bina yapım aşaması gibi daha zeminden başlayıp temel, kolon, kiriş, malzeme kalitesine kadar her birimi tek tek inceleyerek kaldığınız, hayatınızı emanet ettiğiniz yapının güvenli olup olmadığını size raporluyor.
Bunu yaparken binanız şu sınavlardan geçiyor;

  • İlk aşamada zemin taşıma kapasitesinin yeterliliği için zemin etüdü yapılıyor.
  • Temel ve kritik kolon-kirişlerden karot makinesi ile beton numunesi alınıyor.
  • Binanın taşıyıcı elemanlarında, Paşometre makinesiyle donatıların yeri belirleniyor.
  • Alınan numuneler uzman laboratuarlarda pres makinesinde kırılarak beton mukavemeti bulunuyor.
  • Binanın donatı projesine bakılarak Paşometreyle ölçülen demir aralıkları ve miktarının donatı projesine uygunluğu kontrol ediliyor.
  • Sonuçta taşıyıcı yapı elemanlarında malzemelerin ve zeminin yeterliliğini gösteren rapor hazırlanıyor.
  • Rapor sonucu yörede beklenen depreme dayanıklı ise binada güvenle oturulabileceği belirtiliyor, eğer yeterli değilse ve bina müdahale edilebilecek durumda ise güçlendirme projesi ile güvenli hale getirilebiliyor.

Yazan: İnşaat Mühendisi Erdem Uygur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.