Nasıl Öğretmen Olunur

Öğretmen olmak ülkemizde bazen çok kolay bazen de zor olabilmektedir. Karmaşık bir konu olan bu durumu en basite indirgeyerek anlatmaya çalışalım. Öğretmen olmak isteyen biri öncelikle bir eğitim fakültesini kazanıp dört yıllık lisans eğitimini tamamlamalıdır.

Eğitim fakültesi kazanma hususunda yine bölümlerin puanları çok farklılık göstermektedir.
Örneğin lise matematik öğretmenliği her zaman ilköğretim(ortaokul) matematik öğretmenliğinden yüksek puanla fakültelere öğrenci almaktadır ama iş mezun olduktan sonra devlet okullarında atanmaya gelince ilköğretim matematik çok daha avantajlıdır.
Bu avantaj – dezavantaj durumları hemen her branşta mevcuttur. Bu yüzden seçeceğiniz branşı iyi araştırıp karar vermelisiniz.

Gelelim fakülteden sonraki kısma. Nasıl göreve başlanır? Mezun olduktan sonra çok kişinin canını sıkan meşhur KPSS’ye girersiniz. Bu sınavda aldığınız puan hem önemlidir hem önemsiz. Eğer branşınızda alım fazla ise düşük bir puan bile atanmanıza yetebilir. Örneğin, KPSS’den 65 almak bir Fen Bilgisi öğretmen adayı için ne kadar yetersiz olsa da Okul Öncesi öğretmenliği için yeterlidir. Bu durumun hiçbir garantisi yoktur. Siz üniversiteyi ve branşı seçtiğinizde önü açık olan bir bölüm siz üniversiteyi bitirene kadar tıkanabilir ya da tam tersi de olabilir. Öğretmen alımlarında baz alınan ana husus ihtiyaçtır. Hangi bölümde ne kadar ihtiyaç varsa ona göre atama puanı şekillenmektedir. İhtiyaç varsa düşük puanla atanırsın, ihtiyaç yoksa yüksek puanla atanırsınız.

Gelelim atandıktan sonrasına. Puanının belli olduktan sonra branşınıza göre sıralamaya katılırsınız. Bu sıralama ile atamalar tercihe göre yapıldığı için doğu mı batıya mı düşeceğinizi bu sıralama belirler. Atandığınız hizmet bölgesinin zorunlu hizmet süresi de yerinizin şartlarına göre belirlenir. Mesela Şırnak’ın kötü bir yerinde öğretmenlik yapan bir kişi zorunlu hizmetini 3 yılda tamamlarken, batının hizmet bölgelerinde çalışanlar 7 yıla kadar çıkabilmektedirler.

Benzer Konular: Sınıf Oyunları

Nasıl Kaymakam Olunur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.