Nasıl Güvenlik Görevlisi Olunur

Bay – bayan hiç fark etmeksizin T.C. vatandaşı, 18 yaşını doldurmuş, lise eğitimini tamamlamış, fiziksel davranışlarında problem olmayan, akıl ve ruh sağlığı yerinde olan herkes güvenlik görevlisi olabilmektedir.
Herkes güvenlik görevlisi olabilir ancak yeterli rütbelere ulaşabilmesi, amir olabilmesi için de bazı şartlara ihtiyaçlar vardır.

Bunlardan birisi de pratik zekalı olabilmesidir. Herhangi bir olay yerinde yapılacak ilk müdahaleyi anında düşünebilme kapasitesine sahip olmalı, anlık olarak birçok şeyi düşünerek farklı yollardan düşünme becerisini de geliştirerek insanların neler yapacağını birkaç adım önceden bilebilmelidir.
Türkiye’de güvenlik görevlisi olabilmek için eğitim de alınması şarttır. Öncelikle güvenli görevlisi eğer silahsız olacaksa ortalama olarak kanunlara göre 90 saatlik bir eğitim alması, güvenlik görevliliğiyle ilgili her şeyi kavrayıp bu eğitimden geçmesi gerekmektedir. Silahlı güvenlik görevlisi ise 120 saatlik eğitimden geçmekte olup bu eğitimi tamamlamasıyla silahlı olarak güvenlik görevlisi unvanını alabilir.

Silahlı ve Silahsız Güvenlik Görevlisinin Alacağı Eğitimler
Silahsız güvenlik görevlisi, 90 saatlik alacağı eğitimde bulunan bazı konular şunlardır:
•    Halkla ilişkiler,
•    Terör ile ilgili konular
•    Taciz ve tehdit ile ilgili eğitim bulunmaktadır. Toplamda 90 saatlik bir eğitim sonrasında silahsız güvenlik görevlisi olunuyor.
Silahlı güvenlik görevlisi ise 120 saatlik eğitim alacaktır. Bu eğitim içerisinde göreceği bazı konular şunlardır:
•    30 saat boyunca silah nedir, silah nasıl kullanılır, silahı nerelerde nasıl kullanabiliriz ve buna benzer soruların cevaplarını, uygulamalarının eğitimi verilmektedir.

İyi Bir Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur
Ülkemizde lise mezunu olan herkes bu eğitimlerden geçerek güvenlik görevlisi olabilirler. Ancak iş bulma olanakları onlar için biraz zor olabilir. Kendilerini aranılan bir güvenlik görevlisi olarak tanımlamaları, bulundukları konumda böyle olmaları için ek eğitim almaları gerekmektedir.
Örneğin özel güvenlik görevlisi olacak bir güvenlik görevlisinin, özel güvenlik ile ilgili de eğitimlere katılması ve bu eğitimler doğrultusunda kendine bazı bilgileri katması gerekmektedir. Daha sonrasında aranılan bir güvenlik görevlisinde olması gereken bir diğer özellik ise, İngilizce dilidir. İngilizce bilen bir güvenli görevlisi, İngilizce bilmeyen güvenlik görevlilerine nazaran daha şanslıdır.

Bir Güvenlik Görevlisinde Olması Gereken Fiziksel Özellikler
Öncelikle iyi bir güvenlik görevlisinin fiziksel özellikleri çok da önemli değildir. Anında hızlı bir şekilde düşünebilen, sorunlara en kısa sürede çözüm bulabilen özelliğe sahip olması yeterli olacaktır. Bunun dışında boy ya da kilo da çok fazla önemlilik taşımamaktadır. 150 ve üstü kilolarda, uzun boylu bir bireyin güvenlik görevlisi olabildiği gibi 165 cm civarlarında boyu olan bir bireyinde rahatlıkla güvenlik görevlisi olabileceğini söylemek isteriz.
Ancak bir diğer husus da kilo ve boyunuzun birbirine uyum sağlamasıdır. Orantılı şekilde kilo ve boyunuzun olması da, iyi bir güvenlik görevlisi için önemlidir. Bunun dışında bir AVM ve benzeri yerde görev yapacak olursanız, boy ve kilodan ziyade insanlarla anlaşabilmeniz, onlarla iyi iletişim kurabilmeniz en önemli faktördür.
Güvenlik Görevlisi Hangi Alanlarda Çalışabilir
Silahsız güvenlik görevlisi eğitim alan (90 saatlik) güvenlik görevlileri, büyük iş merkezi gibi yerlerde güvenlik görevi yapabilirler. Bunun dışında alışveriş merkezlerinde giriş, çıkış ve iç güvenliği sağlamak için görev alabilmektedirler. Gece kulübü tarzında ki yerlerde de yine kapıda güvenlik görevlisi olunabilir.
Silahlı güvenlik görevlisi eğitimi alan (120 saatlik) güvenlik görevlileri ise, yine gece kulüplerinde sorunsuz şekilde görev yapabilirler. Birçok özel kuruluşlarda,  bankalarda silahlı güvenlik görevlisi olabilirler. Ya da özel güvenlik görevlisi de olabilmektedirler. Güvenliğini sağlaması için bir sanatçının, şarkıcının ya da diğer ünlülerin yanında çalışabilirler.
Daha Hızlı İş Bulmak İçin Güvenlik Görevlileri Neler Yapabilirler
Güvenlik görevlisi sektörü içerisinde aranan bir güvenlik görevlisi olabilmeniz için, kendini geliştirmeniz gerekmektedir. Hangi alanda olursa olsun, o alan ile ilgili gerekli eğitimi ya da bilgiyi almış, o bilgiye hakim olabilecek kapasite de olmanız gerekiyor. Bunun dışında farklı alanlarda dil bilmeniz de size olumlu katkılar sağlayacaktır.

 

Benzer konular: Kredi kartımın güvenliğini nasıl sağlarım, silah ruhsatı nasıl alınır.

“Nasıl Güvenlik Görevlisi Olunur” üzerine 3 yorum

  1. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Güvenlik görevlisi olmak konusundaki aklımdaki birçok soruyu cevaplamışsınız. Umarım ben de güvenlik görevlisi olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.