Nasıl Esprili Olunur

Herkes esprili, neşeli arkadaşlarının olmasını ister yani esprili olmak bir anlamda popülerliğin anahtarıdır, peki ama nasıl esprili olunur. İyi espri yapıyor olmak, insanı daha ilgi çekici ve dinlenebilir bir kişi durumuna getirdiği bir gerçek. Tam yerinde harika espriler yapıp yanındakileri gülmekten öldüren bir özelliğe haiz olmak, herkesin sahip olmak istediği bir özelliktir.

Espirili olmak bi süreç gerektirir. Bu süreçte biraz çalışarak verdiğimiz taktikleri uygulayarak espiri kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz. Espirili olmabilmek için öncelikle dikkatli olmalısınız. Etrafınızda gerçekleşen olumsuzlukları, komiklikleri, tezatlıkları kafanıza not edin. Çünkü en sağlam espiri kaynakları bunlardır. Yani iyi bir gözlem yeteneği gerekmektedir. Biraz da genel kültürünüz olması gerekmekte. Genel kültürünüz ne kadar çok olursa o kadar çok hakkında da espiri yapma şansınız olacaktır. Analiz yeteneğinizi birazda insanların neye daha çok güldükleri konusunu düşünmek için kullanmanız gerekecetir. Bunun için ekranlardaki popüler komedyenleri gözlemleyebilirsiniz.

Unutmayınki başarı taklit edilebilir bir olgudur 😉 Başarının taklit edilebilir olmasını başkasının esprilerini çalmak olarak algılamayın. Espriyi nasıl yaptıklarını gözlemleyin.

 • Espri yapamaya daha önceden çalışabilirsiniz. Kendi kendinize düşünce cimlastiği yapmanız espri kabiliyetinizi arttıracaktır.
 • Esprilerinize çalışırken bunu ayna karşısında yaparak jest, mimik, taklit yeteneklerinizi de geliştirmeniz mümkün.
 • Örneğin espriniz bir hikayeden oluşuyorsa bu hikayedeki anlatacağınız kişilerin fiziksel özelliklerini, konuşmalarını taklit etmek için kendinize biraz zaman tanıyın. Denemelerinizin sayısı arttıkca daha akıcı bir şekilde hikayenizi anlattığınıza sizlerde şahit olacaksınız.
 • Bir hikayeyi anlatırken sesinizin tonunu zaman zaman alçaltıp zaman yükselterek espriyi daha komik bir hale getirmeniz mümkün.
 • Esprinin vurucu kısmında “burası çok komik, dinle bak, vs” diyerek espriyi bölmeyin. Bu şekilde çok komik bir esprinin bile boşa gitmesine sebeb olabilirsiniz.
 • Herkes şaka kaldıramayabilir, şaka kaldırmayan birinin üzerine gidip onunla ilgili fiziksel ya da kişisel özellikleri kullanarak şakalar yapmayın. Karşınızdaki alınmasa bile bir süre sonra sizin iyi niyetinizden şüphe duymaya başlayabilir. Karşınızdakileri güldürmenin en iyi ve en etkili yolu kendinize ait komik hikayeleri anlatmaktır. Başınıza gelen komik olayları kendinizle yada hikayedeki kişilerle dalga geçerek anlatabilirsiniz. Komik hikayelere sahip olmak da yazının en başında belirttiğimiz gibi biraz tecrübe ve iyi gözlem yeteneği iyi mümkündür.
 • Espri yapmak için komik olmak için kendinizi zorlamayın. Çünkü ne kadar çok espri yapacam diye kendinizi zorlarsanız o kadar çok kötü espri yaparsınız. Herşeyi akışına bırakın ve rahat olun.
 • Kadınların yanında küfürlü espriler yapmaktan kaçının. Küfür esprinin içinde dahi geçiyor olsa da sizi basit gösterecektir. Esprili olmak için bayalaşmayın. Ortamına göre belden aşağı espriler yapabilirsiniz ama bu esprilerin zamanlamasını çok iyi seçmeniz gerekmekte
 • Bir hikayeye başlarken komik bir şey anlatacağınızın mesajını vermek için konuya önce siz gülerek başlayabilirsiniz. Çünkü insanlar karşısındaki kişi gülünce doğal olarak kendilerini gülmeye hazırlarlar. Ama bunun dozunu iyi ayarlamanız lazım. Bu gülme konusunu abartırsanız antipatik görünebilirsiniz karşıdaki kişiler tarafından.
 • Espri yapmanın temeli doğallıktır. Hikayenizi mümkün olduğunca doğal bir şekilde, kendinizi rahat hissederek yapın. Kendinizi asla kasmayın. Yapmacık bir şekilde anlatılan espriye kimse gülmez. Rahat olun.
 • Espri yapmak için çok fazla düşünmeyin. Yapsam mı yapmasam mı uygun olurmu şimdi diye düşünmeyin. Espri ne kadar hızlı olursa karşınızdaki kişide yaratacağı etki o denli güçlü olacaktır.
 • Hayata pozitif bakın. Gergin, mutsuz, endişeli kişilerin espri yapması çok olası değildir. Bu yüzden eğer bir gerginliğiniz, mutsuzluğunuz varsa bunu üzerinizden mutlaka atın.

Yukarda sizlerle nasıl esprili olabileceğiniz konusunda 12 madde paylaştık. Yukardaki maddeleri uygulayarak sizlerde espri kabiliyetinizi arttırabilir. Ve artık çevrenizde daha da popüler bir insan olabilirsiniz. Benzer konular: Nasıl daha uzun görünürüm

“Nasıl Esprili Olunur” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.