Nasıl Düzenli Ders Çalışılır

Nasıl düzenli ders çalışılır konusu bir çok öğrencinin merak ettiği bir konudur. Sadece ders çalışmak bizi başarıya götürmez önemli olan bunu düzenli bir şekilde yapmaktır. Bir çok öğrenci sınava bir gün kala ders çalışır. Sabaha kadar oturur bütün dersi bir gecede öğrenmeye çalışır. Bu eziyetten başka bir şey değildir. Ne konuları tam anlamıyla öğrenebilirsiniz ne de başarıya ulaşabilirsiniz. Konuları günü gününe iyi bir programa oturtarak çalışmalısınız.

Başarıya ulaşmak için düzenli bir şekilde ders çalışmalıyız peki ama nasıl?

Daha anlaşılır olması ve konuların birbirine karışmaması için gelin bu konuyu madde madde ele alalım.

1- Çalışacağınız alanı düzenli tutun

Yukardaki resimde olduğu gibi masanızın üstü karman corman olmasın. Elinizden geldiğiniz kadar düzenli olmaya çalışın. Bu hem verimizi arttırcaktır hem de ders çalışma motivasyonunuzu önemli ölcüde etkileyecektir.

2- Program yapın

Mutlaka bir programınız olsun. Elinizden geldiğince bu programa uymaya çalışın. En zaman kalkacaksını, ne zaman uyucaksınız, hangi derse kaç saat çalışcaksınız en azından bunları kesin olarak belirleyin.

3- Tüm yaşamınızı düzene sokun

Ders çalışma programınız yaşamınızdan bağımsız değildir. Sorumluluklarınız, aileniz yaşamınızın bir parcasıdır ve düzenli ders çalışmanızla doğrudan ilişkilidir. Örneğin sevgilinizle yada ailenizle yaşayacağınız bir tartışma moralinizi ve ders çalışma düzeninizi günlerce bozabilir. Bunun için yaşamınızdaki sorumlulukları münkün olduğunca asgariye indirinki sorun çıkma ihtimali azalsın. Unutmayınki şuan öğrencisiniz ve en büyük sorumluluğunuz ders çalışmak.

4- Hedefler belirleyin

Kısa, orta ve uzun vadeli hedefler beliryelin. Hedefleriniz birbirini tamamlayıcı olsun ve en çok da kısa vadeli hedeflerinize odaklanın. Çünkü kısa vadeli hedeflerinizi gercekleştirdikce hem motivasyonunuz artacaktır hem de giderek uzun vadeli hedefinize yaklaşmanız size büyük bir zevk vercektir. Hedeflerinize mutlaka zaman sınırı koyun. Örneğin hedeflerinizi şu şekilde düzenleyebilirsiniz: 1 hafta içinde köklü sayıları çalışcam, 2. hafta üstlü sayıları bitircem(kısa vade)… 3 ay içinde matematik konularının tamamını bitrcem(orta vade)… 8 ay içinde üniversite sınavında sorumlu olduğum tüm konuları çalışmış olacam(uzun vade) gibi.

5- Hedeflerle beraber ödüllerde belirleyin

Belirleyeceğiniz hedeflerin yanına ödüller de belirleyin. Kısa vadeli hedefleriniz için küçük ödüller(hafta sonu sinemaya gitmek gibi) uzun vadeli hedefleriniz için büyük ödüller(tatile gitmek gibi) belirleyebilirsiniz. Bu sizin motivasyonunuzu daha da arttırıp daha düzenli ders çalışmanıza olanak sağlıyacaktır.

6- Esnek olun

Programınız ve hedefleriniz esnek olsun. Programınızı tam olarak gercekleştiremeyip hedeflerinize ulaşamasanızda buna üzülmeyin, moralinizi bozmayın. Tekrar yeni programlar ve yeni hedefler belirlyein. Zaten kısa hedefler koymanızın bir sebebi de bu gercekleştirememiz durumunda bir sonraki hafta daha çok çalışıp acığı kolayca kapatabilirsiniz. Ama bunu orta vadeli ve uzun vadeli hedeflerinizde yapmanız zor olabilir. Kısa vadeli hedeflerin önemi burada da açığa çıkıyor, elinizden geldiğince kısa vadeli hedeflerinize yoğunlaşın.

7- Motivasyonunuzu arttırın

Başaracağınıza inanın, başarıya inanmak en büyük motivasyon kaynağıdır. Başardığınızı hayal edin, bu sizi motive edecektir ve daha düzenli ders çalışmanızı sağlıyacaktır. Düzenli ders çalışmanızın size sağlıyacağı yararları aklınızdan çıkarmayın.

8- Alışkanlık edinin

Düzenli ders çalışmak bir alışkanlıktır. Ders çalışmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Masanın başında çok uzun süre oturamıyorsanız önce bunu alışkanlık haline getirmeye çalışın ders çalışmasanız bile uzun süre masanın başından kalkmadan oturmaya çalışın. Daha sonra bu edindiğiniz masa başında oturma alışkanlığını ders ile birleştirin.

Tüm arkadaşlara derslerinde ve sınavlarında başarılar dileriz.

Benzer konular: Tıp fakültesi nasıl kazanılır

Ders çalışmak nasıl zevkli hale gelir

“Nasıl Düzenli Ders Çalışılır” üzerine 11 yorum

 1. 10.sınıf öğrencisiyim ve inanın tıp fakültesini kazanmayı çok istiyorum ama ya olmassa sorusu da aklaımdan hiç çıkmıyor ne yapmalıyım

  1. yağmurcum bence kendi fazla sıkma sadece kendine güven gerisi zaten gelir ben 7.sınıf ogrencisiyim ve tüm derslerim 5 bunlar hep kendime güvendigim için oluyor zaten:):):))

 2. yağmur “ya olmazsa” diye düşünmen çok normal. tabiki senin için sınavı kazanmak çok önemli o yüzden aklına “ya olmazsa” soruları geliyor. ilk olarak bu şekilde düşünüyor olmanın gayet normal olduğunu kabul et. senin gibi yüzbinlerce öğrencinin aklında bu soru var cünkü. önemli olan bunu bi korkuya ve derslerine çalışmak için bir engele dönütürmemen.
  derslerine yeterli ölücüde çalıştığın sürece mutlaka ama mutlaka kazanırsın.
  haaa kazanamadın mı, hiç bi şey dünyanın sonu değil. tabiki üzülürsün ama kendini toparlar yoluna devam edersin. Allah bi gümüş kapıyı kapatır altın kapıyı açar. ben bunu hayatımda çok yaşadım.
  sen sadece derslerine çalış ve hiçbir şeyin bu dünyanın sonu olmadığını bil yeter.
  başarılar dilerim, umarım istediğin yeri kazanırsın

 3. Ben 8. Sınıf öğrencisiyim! Doktor olup insanları iyileştirmek benim ennn büyük hayalim!! Ben daha 3.sınıf öğrencisiyken kurbağaları ameliyat edermişim içini açıp incelermişim! İşte ben o zamam bir cerrah olmaya karar verdim! Ama ben çoook korkuyorum! Ya olamassam! İşte o zaman dünyalar başıma yıkılır! Ben kendime bir program hazırlıyorum ama en az 1 hafta sürüyo yapamıyorum! Ben eğer bu 8. Sınıf sbs dende güzel bir puan alırsam anadolu lisesine gidebilirim! Ama çook korkuyorum bana yardım edin!!!!!!!!!

  1. Düzenli çalışırsan korkmazsın çalıştığında için rahatlar çünkü sen zaten üstüne düşeni yapmıştırsın o yüzden telaşlanmana gerek yok.sen elinden gelenin her zaman en iyisini yapmaya çalış.

 4. önemli olan istektir istek olmassa gerisi boştur evelallah.en iyisi Alaha tevekkül etmek.
  ve en önemlisi çalışmak ve hayata tutunmak bence çok güzel açıklamışsınız teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.