Mora Terapi İşe Yarıyor Mu

mora terapiKısaca mora terapi nedir sorusuna yanıt vermek gerekirse, mora terapi günümüzdeki en etkili ve kolay sigarayı bırakma yöntemidir.

Terapide yapılan işlemleri kısaca şöyle özetleyebiliriz. Sürekli içtiğiniz sigara markasından 2 adet sigarayı yarımşar içip veriyorsunuz. Bu yarım sigaralarınız küçük tüplere konulup makinaya yerleştiriliyor. Daha sonra siz de yandaki fotoğrafta olduğu gibi makinaya bağlanıyorsunuz. Bağlamak kelimesi yanlış anlaşılmasın, rahat bi koltukta otururken elinizde 2 metal cubuk oluyor, çıplak ayaklarınızın altında yine metal oluyor. Yaklaşık 45 dk bu şekilde oturuyorsunuz. Bu esnada da genelde doktor sizlere telkinde bulunuyor. Sigarayı bırakmakla ne kadar iyi bir şey yaptığınızı söylüyor (ki yerden göğe kadar haklı). Seansın sonunda göbeğinizin 3 parmak altına bozuk paraya benzer bir metal bantlanıyor. Bu metali bir ay kullanmalısınız. Eğer göbeğinize metal yapıştırmak hoşunuza gitmezse metal bir yüzüğünüz varsa işlemler başlamadan bu yüzüğünüzü verin ve makinaya yüzüğünüzü yerleştirsinler. Böylece göbeğinize yapıştırmak yerine yüzüğünüz aracılığı ile frekansı alacaksınız. Ayrıca size küçük bir şişe sıvı veriliyor bu sıvıyı çalkalayıp ağzınıza damlatmalısınız dünde 3-4 sefer (canınız sigara isterse bu sıvıyı özellikle o anlarda kullanın)

Tedaviye inanmak çok önemli. Sigarayı bırakmayı istiyor olmakta bi o kadar önemli. Siz bırakmayı gercekten bırakmayı istemiyorsanız sigaranın hem enerjinizin hem paranızın azalmasına, kötü kokmanıza, sürekli yokluk hissi çekmenize sebeb olan, sizi kansere sürekleyen; bir illet olduğunu hala idrak edememişseniz mora terapi ile bile sigarayı bırakamazsınız. Eğer hala “bırakmalıyım” aşamasına gelememişseniz öncelikle Allen Carr’ın “Sigarayı Bırakmak” isimli kitabını okumalısınız. Yada belgeselinide izleyebilirsiniz, internette söz konusu belgeseli bulup izlemek münkün. Allen Carr’ın yöntemi de sigarayı bırakma konusunda oldukça etkili, kolaydır. Allen Carr’ın kısaca bahsetmek gerekirse, öncelikle sigara hakkındaki yanlış düşünceleri ortadan kaldırıp daha sonra sigarayı nasıl kolay bırakabileceğinizi size gösterir. Yöntem sadece kitapdan/belgeselden ibarettir herhangi başka bişi kullanmanıza gerek yoktur ve buna rağmen oldukca etkilidir. Kitabın maliyeti az olduğu için önce Allen Carr’ı daha sonra mora terapiyi kullanabilirsiniz. Yada her ikisini bir arada da deniyebilirsiniz.

Mora terapi işe yarıyor mu yaramıyor mu sanıyorum ilk olarak insanlar bunu merak ediyor. Bunun cevabını emin bi şekilde verebilirimki. Kesinlikle yarıyor. Nasıl bu kadar emin olduğuma gelirsek çünkü hem kendim hem de babam bu tedaviden faydalandı. İşe yarıyor olmasından daha da önemlisi sizi hiç yormuyor. Diğer sigarayı bırakma yöntemlerinden çok ama çok daha kolay. Kendi edindiğim tecrübeden göreceli bi oran vermem gerekirse sigarayı bırakma işinin %80’ini makine yapıyor geriye kalan %20’sini de siz. Bahsetmiş olduğum %20 ise şundan kaynaklanıyor; sigara içen insanlar sigara içme alışkanlığını hep başka şeylerle ilişkilendirirler  cayla beraber, yemekten sonra, canı sıkılınca, ders arasında, işten çıkınca, eve girmeden, akşam yatmadan…. Mora terapi ile sigarayı küt diye bırakınca ilk bir kaç gün örn cay icerken bi tuaflık hissediyorsunuz. Cünkü yıllarca sigara ile beraber içmişsiniz. Eliniz arıyor sigarayı, yokluk hissiniz değil. Ama bu da bahsi konu edilecek bir arayış değil.

Mora terapi yan etkileri var mıdır? Bende yada babamda en ufak bir yan etki olmadı. Doktorda herhangi bir yan etkiden hiç bahsetmedi. Zaten yan etki yapacak bişey yok ortada. Makina size frekans veriyor, rahatlıyor vücüdunuz. İlaç felan yok tedavide. Ayrıca tedaviyi uygulayan zaten bir doktor. Yani herhangi bir yan etkiden korkmanıza gerek yok.

İlaç yok demişken, tedavide asıl olarak ilaç yok. Ama doktor gerek duyarsa sigarayı bırakma sürecinde sinir stres olma diye fazla etkili olmayan anti-deprasan verebiliyor. Örneğin babama vermedi ama bana işin zormu diye sordu, zor deyince anti-depresan yazdı. St. John’s Wort herb extract adında bi ilaç. Sanıyorum etkisi çok düşük bi ilaç zira herhangi etki hissedemedim ilacı kullandığımda. Zaten gerekde kalmadı, mora terapi sayesinde ilk 2-3 gün çok çok az bi yokluk hissi çektim sadece. Deprasyon da gecirmedim. Biraz iştahım açıldı. Ama mora terapisiz sigarayı bırakma deneyimlerimde olduğu kadar değil. Zaten sigarayı bırakma sürecinde 1-2 kilo almak gayet doğaldır. Sigarayı bıraktıktan sonra bu kilolarınızı biraz spor yaparak verebilirsiniz.

Kısaca maliyetine de değinelim. 2011 yılında yararlandım mora terapiden ve fiyatı 300 TL idi. Sağlık merkezinden merkezine şehirden şehire farklılık gösterebilir fiyatlar. Ama bu vereceğiniz para sigaraya verdiğiniz paranın yanında bir hiç bunu unutmayın. Fiyatı 5.5 TL olan bir sigara markasını kullandığınızı ve günde bir paket tükettiğinizi farz edersek senede 2000 TL‘lik bir bütce ayırıyorsunuz sigaraya.

Özet olarak mora terapi sigarayı bırakma konusunda bir devrim.

Yeni bulduğum bir videoyu sizinle son olarak paylaşmak istiyorum. Çok güzel özetlenmiş.

Benzer yazılar:

Kredi kartı kullanmanın avantajları

Avukat nasıl olunur

Uykusuzluğa dayanmanın yolları

“Mora Terapi İşe Yarıyor Mu” üzerine 2 yorum

  1. merhaba banada ulaşırmısınız ben 35 yaşında bir bayanım 10 senelik evliyim ve bu illetten kurtulamıyorum mora kadıköye bende gitmek istiyorum ama ya bırakamassam diyorum çünkü okadar bağımlı olmışumki artık kopamıyorum ama çocuğum için ailem için en önemlisi kendim için bırakmalıyım benim yaşantım çok sitresli sıkıntılı bir aile ortamım var onu kendiye bu yanlızlığıma arkadaş ettim ama hastalıklarda başladıı nolur yardım edinnnnn

    1. nezaket hanım öncelikle sigarayı “yalnızlığıma arkadaş” şeklinde nitelendirmeyin. sigara bir bağımlılıktır ve kesinlikle bir arkadaş değildir. bu bağımlılıktan kurtulmanın zor yanıda kendimize oluşturduğumuz ön yargılardır. “bırakamam” vs demeyin. kendinize olumlu telkinlerde bulunun. mora terapi yaşadığınız şehirde zaten varmış. bir deneyin. hiç bir şey kaybetmezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.