Misvak Mı Diş Macunumu

Diş sağlığı konusunda misvakın mı yoksa diş macununun mu daha etkili konusundaki bir soruya Trt 1 ekranlarında yayınlanan İyi Fikir programına konuk olan Ortodonti Uzmanı Dr. Kıvanç Cebesoy açıklık getirdi.Dr. Kıvanç Cebesoy misvak kullanımın sünnet olduğunu ve peygamberimiz tarafından önemine özellikle vurgu yapıldığını belirtti. Ayrıca misvakın lifli yapısı sayesinde diş temizliğine ve sağlığına önemli katkısı olduğunu söyledi. Fakat misvakın yapısı gereği ergonomisinden ötürü dişlerin arka kısımlarını, dişlerin arasını misvak ile temizlemenin çok zor olduğunu kaydetti. Misvak kullanmanın sağlık acısından herhangi bir zararı olmadığını hatta çok faydalı olduğunu belirten Dr. Kıvanç Cebesoy diş temizliğinde ağırlığın fırçaya verilmesi gerektiğini söyledi. Kendisi bu konuda formül olarak günde 2 kere diş fırçası, 1 kere misvak kullanımının ideal olduğunu söyledi.

Diş fırcası kullanımında kullanılan ideal diş macunu miktarını bir bezelye büyüklüğünde olabileceğini söyleyen Dr. Kıvanç Cebesoy, daha fazla miktarda kullanılan diş macununu zaten insanların bir kaç saniye içinde tükürdüğünü belirtti.

Diş macunlarının içersindeki kimyasal maddeler konusunda da yorum yapan Dr. Kıvanç Cebesoy, diş macunlarının bir çok farklı sağlık örgütü tarafından incelendiğini kaydetti. Ayrıca bu maddelerin insan vücudu üzerinde negatif bir etki göstermeyeceğine değinen Dr. Kıvanç Cebesoy vücudun savunma mekanizmasının çok iyi olduğundan bu tarz kimyasallara karşı çok rahat bir şekilde başa çıkabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.