Memekanseri Belirtileri

Nilüfer, Vahide Gördüm, Deniz Uğur gibi ünlü kadınlara memekanseri teşhisi konması sonuçunda bu hastalık toplum tarfından daha fazla dikkate alınmaya başladı. Ki zaten dikkate alınması gereken bir kanser türüdür memekanseri bunun sebebi ise son yıllarda çok fazla bir hızla artış götermesidir. Ülkemizde genç yaşta meme kanserine yakalanma oranı diğer ülkelerden daha fazla bir orandadır. Memekanserinin tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Teşhis ne kadar erken konursa tedavide o kadar kolay olmakdır. Evinizde kendi kendinizi kontrol ederek şüphelendiğiniz bir durumda doktora başvurarak bu hastalığa erken teşhis konulmasını sağlayabilirsiniz. Memekanserinin belirtileri nelerdir? Ayda bir kere duşta yada yatarken kendinizi memekanseri konusunda muayene edebilirsiniz. Bunun için kontrol edeceğiniz memenizin olduğu taraftaki kolunuzu yukarı kaldırın diğer taraftaki elinizin, iç kısmı ile memenizi göğüs kafesinize sıkıştırarak kontrol edin. Birçok kadın hiç bir şey hissetmediklerini söylemektedirler bu muayene esnasında. Burada önemli olan kişinin kendisini tanımasıdır. Yapacağı kontrollerden sonra bedenini tanıyacak ve herhangi bir değişiklik olması durumunda da kişi bunu fark edecektir. İkinci olarakta koltuk altı kısmınızıda kontrol etmelisiniz. Burayı da parmak uçlarınızla kontrol edebilirsiniz. Memekanserini erken teşhisde en önemli araç mamografidir. 35-40 yaş ve üzeri kadınların mamografi çektirmesi gerekmektedir. Ülkemizde ilk mamografi için ideal yaş 40 olarak kabul edilse de uluslararası tıp camiası ve Prof. Dr. Cihan Uras’a göre 35 yaş ideal. Birçok hasta mamografide maruz kalacağı radyasyondan korkmaktadır. Fakat bu radyasyon bahsi edilecek korkulacak bir radyasyon değildir. Mamografide maruz kalacağınız radyasyon uzun bir uçak seyahatinde maruz kalacağınız radyasyona eşittir.

Meme Kanserinin Sebebleri

Memekanserinin son yıllarda artış göstermesinin en önemli sebeblerinden bir tanesi doğurma yaşının yükselmesidir. Günümüzün şartları gereği birçok kadın 30 yaşından sonra çocuk sahibi olabilmektedir.  Anne olunmadığı sürece meme gelişmeyi durdurmuyor bu da kanser riskini arttırmaktadır. Şartlarınız uygunsa çocuk sahibi olmayı ertelememeniz (30 yaş üzeri iseniz) sağlığınız açısından iyi olacaktır.

Memekanseri aileseldir, ailesinde memekanseri teşhisi konmuş kişiler olanlar 4-5 kat daha fazla risk taşırlar.

Sentetik gıdalar, pet, köpük bardaklar, kimyasal maddeler kanser riskini arttıran faktörlerdir.

Sigara ve alkol. Sigaranın tüm kanser türlerinde, kanser olma riskini arttırdığı bilinen bir gerçek. Az alkol kullanımın memekanserine bir etkisi olmadığı düşünülsede son yapılan araştırmalar az alkol kullanımının da memekanseri riskini arttırdığı ortaya çıkmıştır.

Aşırı kilo ve stres. Çağımızın önemli sorunlarından olan aşırı kilo ve streste memekanseri riskini arttıran unsurlardır.

Memekanserinde büyük gögüslüler daha mı fazla risk altında

Hayır. Büyük göğsün memekanseri üzerinde bir etkisinin olduğuna dair bir kanıt şuan için yoktur. Sadece büyük göğüse sahip kişilerin kendilerini muayene ederken göğüsleri büyük olduğu için küçük bir kisti farketmeleri daha zor olabilmektedir. Bu yüzden kendilerini kontrol ederken daha dikkatli olmalıdırlar.

Silikon kanser riskini arttırırmı veya muayeneyi güçleştirir mi?

Kanser riskini arttırdığı yönünde ispatlanmış bir bilgi yoktur. Silikon dokusu kas kütlenizin (adelenizin) altına yerleştirildiği için doktor muayenesini güçleştirmez.

Doğum kontrol hapları memekanseri riskini arttırır mı?

Kısa süreli 2-3 aylık kullanılan doğum kontrol hapları memekanseri konusunda bir sıkıntı yaratmaz.

Kaynak: Prof. Dr. Cihan Uras – Seba Tümerle Bugün

Benzer Konular: Hamile kalma yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.