Kredi Kartı Limit Yükseltme

Kredi kartı limit yükseltmeyi birçok insan talep etmektedir. Asıl olarak bankalarda müşterilerinin kredi kartlarının limitlerini yükseltmek ister çünkü bir bankanın kredi kartı ne kadar çok kullanılırsa banka için o kadar iyidir. Peki ama iki tarafta istediği halde neden bazen kredi kartı limit yükseltme işlemi herzaman gerçekleşmez. Bunu engelleyen faktörler nelerdir. Kredi kartı limitinizi nasıl yükseltebilirsiniz. Bu konular üzerinde elimizden geldiğince sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

İlk olarak kredi kartınızın limitini yükseltmek için bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Yada internet şubenizden, atm’den de bu talebinizi iletebilirsiniz. Zaten birçok banka internet şubesine girdiğinizde yada atm’ye kartınızı soktuğunuzda sizin daha bir talebiniz olmadan, sizden limitinizin arttırılmasını isteyip istemediğinizi sorabilmektedik. Ama limit arttırım talebinde bulunmak herzaman limitinizin artacağı anlamına gelmez. Bunun önündeki ilk engel yeni çıkan bir kanundur. Bu kanuna göre bir yıl içersinde toplamda 3 kere kredi kartı dönem borcunuzun yarısından daha azını ödemişseniz kartınız limit arttırımına belirli bir süre kapatılıyor. Diyelimki hep dönem borcunuzun asgarisini ödeyen bir kişisiniz, asgari tutar borcunuzun yarısından (%50 sinden) az olduğu için kredi kartınız limit arttırımına kapatılır (aynı zamanda nakit çekimde kapanır). Kredi kartınızın limitini arttırmak istesenizde az önce bahsetiğim yasadan dolayı limitiniz arttırılamaz. Böyle bir durumla karşı kalmamak için yada karşı kaldıysanız bu durumdan kurtulmak için her ay kart borcunuzun en az yarısını ödemeniz gerekmektedir.

Limitiniz arttırılması konusunda bir diğer engelde kartlarınızın toplam limitidir. Yani tüm bankaların ortak bir limit havuzu vardır. Sizin sahip olduğunuz tüm kredi kartlarının hepsinin limitlerinin toplamının da bir limiti vardır. Örnek vererek açıklarsak daha anlaşılır olcaktır eminim. Diyelimki sizin bu ortak limit havuzundaki limitiniz 10bin TL. Bir bankadan 5bin TL lik limitli bir kredi kartınız var. İkinci bankadan da 4bin TL limitli bir kartınız var. Üçüncü banka size ancak 1000TL limitli bir kredi kartı verebilir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya iseniz yapabileceğiniz iki şey var. Birincisi mevcut kartlarınızı iptal ettirebilirsiniz ki bu sayede diğer kartlarınızın limitini arttırabilin. Ama bu durumda da farklı kredi kartlarının avantajlarından mahrum kalmış olacaksınızdır. Ama tek bir bankanın sağladığı avantajlar size yetiyorsa bu sizin için çok önemli olmayacaktır. İkinci izleyebileceğiniz yolda bu ortak havuzdaki limitinizi arttırmaya çalışabilirsiniz. Bunun gelirinizde bir artış varsa bunu beyan edebilirsiniz. Yada beyan etmediğiniz örneğin kira gibi gelirleriniz varsa bunları beyan edebilirsiniz. Daha da etkili bir yol ise kredi kartı borcunuzu düzenli ödemenizdir. Bankalar güven esasına çok önem verirler yani sizin düzenli ödeme yapan bir müşteri olup olmamanız limitizin artırılması konusunda önemlidir. Kredi kartı limitinizin arttırılmama sebebini çoğu zaman öğrenemezsiniz ve sanıyorum bunun sebebi de sistem otomatik olarak limit arttırım taleplerine cevap veriyor. Yani bu saydıklarımızdan hangisinden dolayı limitinizin arttırılmadığını sizin kestirmeniz gerekiyor. Az öncede belirttiğimiz gibi bankalar güven esasına göre çalışmaktadır. Daha önce ödemekte geçiktiğiniz bir kredi yada kredi kartı borcunuzu ödeyememiş yada geç ödemiş olmanız kredi kartı limitinizin arttırılması konusunda size engel olabilir.

Aşağıdaki videoda Cnn Türk’ün kredi kartı kullanımını düzenleyen yeni yasalar hakkındaki haberini izleyebilirsiniz. Haber yasa henüz çıkmadan önce yapılmış. Haberde yeni asgari tutar uygulamalarına, yukarda değindiğimiz gibi yılda 3 defa dönem borcunuzun en az yarısı ödemezseniz uygulanacak durumlar anlatılmış. Merak ettiğiniz konuları yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Benzer konular: Kart ücreti almayan bankalar

“Kredi Kartı Limit Yükseltme” için bir yorum

  1. YAZINIZDAN DOLAYI KUTLARIM. ben serbest eczacıyım eczanem var. ing-bank kredi kartını 4 yıldır kullanıyorum 15,000 tl limitim vardı,kendi isteğimle 5000 tl limite indirdim. çalışltığım ilaç firmalarının bonus özellikli kartla çalışması nedeniyle tekrar 10,000 tl ye çıkartma talebim kabul edilmedi. 10,000 tl aylıkgelirimi sözlü beyan etmiştim. ayrıca bağkur emeklisiyim dedim olmadı. HALBUKİ bu 4 yıl içinde gerek ING gerekse diğer bankalardaki kredi kart ödemelerim günü gününe vede asgari ödeme seçeneğini seçmeden tıkır tıkır ödedim. bu tutumlarını anlamış değilim BDDK kuralı böyle dediler. bir yakınım zıraat bank da memur onlarda serbest meslek erbabının sözlü beyanını esas alıyoruz ancak kritik müşteri ise gelirini belgelemesini istiyoruz dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.