Kozmetiklerin Zararları

Daha güzel ve genç görünme isteği cağımızda artık ihtiyaca dönüştü. İhtiyaca dönüşen bu istek ingilizcede “anti aging” (yaşlanmayı önlenme) olarak nitelendirilen dev bir sektör yarattı. Spor, doğal beslenme, stressiz yaşam ve kozmetik ürünler yaşlanmayı önlemenin, daha güzel ve çekici görünmenin en başta gelen araçları. Özellikle kozmetik ürünler bize daha güzel, daha genç görünmeyi daha hızlı ve kolay bi şekilde sağlamayı vaad ediyor. Fakat kozmetiklerin zararları konusu sürekli olarak basında yer buluyor. Kozmetikler zararları var mı, ne kadar zararlı, zararları nelerdir.

İlk olarak kozmetiklerin zararlarına bakalım

1- Herkesin denediğini deneme

Kozmetiklerin en tehlikeli zararlarından bir tanesi satın alım sürecinde ortaya çıkmaktadır. Bir çok mağaza ve markette kozmetik ürünlerin test ürünleri bulunmaktadır. Bu test ürünlerini kullanmayın. Cünkü sizden önce kullanan bir kişide bulaşıcı bir rahatsızlık varsa size de bulaşma riski ortaya çıkar. Bu kozmetik ürününe ait bir zarar olmasada önemli bir tehlikedir bu yüzden ilk olarak bunu belirtmek istedik.

2- Alerjiye dikkat

Bir kişide hiçbir rahatsızlık yaratmayan bir komzetik ürünü başka bir kişide alerjik reaksiyonlara yol acabilir. Kozmetiklerin alerjik etkileri güneş ışığın daha çok artabiliyor. Bu yüzden yeni aldığınız ilk defa kullanacağınız bir kozmetik ürünü önce çok az miktarda kullanarak sizde alerjik bir etkiye yol acıp acmadığını test edin.

3- Hamileler daha dikkatli olmalı

Prof. Dr. Ümit Ukşal “saç boyalarının anne karnındaki bebekte yapacağı toksik etkiler bilinmediği için hamileler saç boyası kullanmamalıdır” diyor. Bu yüzden hamileleri saç boyası kullanmamaları konusunda uyarıyoruz. Diğer kozmetik ürünlerinin kullanımı konusunda da son derece dikkatli olmalılar.

4- Erkekler de dikkat etmeli

Erkekler de parfüm, deodorant, nemlendirici kremler gibi kozmetik ürünlerini kullanmaktadır. Kozmetiklerin zararları sadece bayanlar için gecerli olan bir konu değildir. Erkekler de bu konu da dikkatli olmalıdır. Yapılan bir araştırma göstermişdirki parfüm, losyon, deodorant, krem gibi kozmetik ürünleri günde ortalama iki kez kullanan erkeklerin sperm kalitesi kullanmayan erkeklere göre 5 kat daha düşük kalitede olabilmektedir.

5- Vücudun savunma mekanizması etkileniyor

Kozmetik ürünlerde kullanılan bazı maddeler vücudun savunma mekanızmasını bozarak kansere bile yol acıyor. Örneğin Alpha-Hydroxy Acids (AHA), tonik, nemlendirici, maske, yaşlılık lekelerini yok eden kozmetik ürünlerde bulunan bir maddedir. Bu madde ölü deriyi soyan bir madde olarak bilinmektedir fakat daha sonra kullanan kişinin cildi güneş ışınlarına karşı %50 daha fazla hassaslaşıyor bu da deri kanserinin gelişimine neden olabiliyor. Ayrıca bu madde cildin yaşlanma hızını da arttırıyor.

6- Baş ağrısı ve astım

Kozmetik ürünlerin içerik listesinde adı genelde formalin olarak gecen formaldehit maddesi tırnak cilası, şampuan, sabun, cilt kremlerinde bulunuyor. Bu madde deriden emildikten sonra alerjiye, baş ağrısına hatta astıma neden olabiliyor. Bu maddenin İsviçre ve Japonya’da kozmetik amaçlı kullanılması yasaktır.

7- Karaciğer ve böbreklere zararı

Nemlendirici özelliği olmasından dolayı Propylene Glycol (PEG) adı verilen madde ürünlerin kurumasını önlemek amacıyla kullanılıyor. Bu madde genel olarak güneş kremleri, banyo malzemeleri ve rujda yer alıyor. Yalnız bu madde böbrek ve karaciğer üzerinde zararlı etkilere yol acıyor. Bu maddenin bulunduğu ürünler yerine sorbitollü yada gliserinli ürünler tercih edilmeli.

8- Gözeneklerin tıkanması ve kanser

Genel olarak ruj, losyon ve makyaj temizleme ürünlerinde bulunan mineral yağın gözeneklerin tıkanmasıdan kansere kadar birçok olumsuz sonuca neden olduğu düşünülüyor. Yoğun olarak kullanılması derinin nefes almasını engelliyor.

9- Mantar

Tırnak bakım ürünlerinde yer alan methyl methacrylate adı verilen madde tırnak deformitelere ve mantar enfeksiyonlarına neden oluyor. Sık kullanımı deri, göz, akciğer tahrişine neden olabiliyor. Ayrıca bu madde karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını bozabiliyor, üreme problemlerine yol acabiliyor.

10- Meme kanseri

Deodorantlarda yer alan alüminyum meme kanserine neden olabilir.

Kozmetiklerin Zararlarından Nasıl Korunabiliriz

1- Çocukları koruyalım

İlk olarak çocuklarımızın kozmetik ürünler kullanmamasına dikkat etmeliyiz. Çünkü oyun çağındaki çocukların makyaj malzemesi kullanımı erken ergenliğe sebeb olabiliyor bu da beraberinde psikolojik sorunları getirebiliyor.

2- Sağlık Bakanlığı onayına dikkat

Alacağınız ürünlerde mutlaka Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı onayının olmasına dikkat edin. Olmayan ürünleri kesinlikle kullanmayın.

3- İçerik listesine dikkat

Ürünlerin içerik listesine dikkat edin. Münkün olduğunca içeriğindeki malzemeleri internette araştırın. Türkiye’de henüz yasaklanmamış bir madde başka ülkelerde sakıncalı bulunduğu için yasaklanmış olabilir. Buna dikkat edin.

4- Aldığınız ürünü test edin

Aldığınız ürünün sizde alerjik reaksiyona sebeb olup olmadığına önce ürünü çok az miktarda kullanarak test edin.

5- Ürün hakkında yorumlar

http://www.cosmeticsdatabase.com/ adlı internet sitesinden ürünlerin ne derece tehlikeli olup olmadığına bakabilirsiniz. Bu sitede ürünler 1 den 10 a kadar puanlanmıştır tehlikesine göre. 1 az tehlikeli, 10 çok tehlikeli demektir.

6- Doğal ürünleri tercih edin

Sentetik ürünlerden çok doğal ürünleri tercih etmeye çalışın. Ayrıca bazı cilt maskelerini evde kendiniz doğal olarak hazırlayabilirsiniz.

Benzer konular

Zararlı kozmetiklerden korunma

Topuklu ayakkabının zararları

Desenli oje nasıl yapılır

Güzellik merkezi açma şartları

“Kozmetiklerin Zararları” üzerine 3 yorum

  1. ben azeriyim 11 yıldır türkiyede yaşıyorum çok sagolun bu bilgileri söylediğiniz için bende artık dikkat edicem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.