Kozmetiklerin Son Kullanma Tarihleri

Daha önceki yazımız kozmetiklerin zararları konusunda da belirttiğimiz gibi makyaj yapmak, daha güzel görünmeyi istemek artık bir ihtiyaç haline dönüştü. Fakat kozmetiklerin dikkatli kullanılmaması durumunda zararlı olabileceği konusunu unutmamalıyız. Kozmetiklerin genelde pek dikkat edilmeyen tehlikelerinden bir taneside son kullanma tarihleridir. Araştırmalar gösteriyor sadece dört kadından biri kullandığı kozmetik ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat ediyor.

Kullandığımız kozmetik ürünleri genelde ne zaman kullanmaya başladığımızı hatırlayamayız. Bu yüzden ilk olarak yapmanız gereken bir kozmetik ürününü hangi tarihte kullanmaya başlıyorsanız, hemen ürünün üzerine tarih yazılı bir kâğıt yapıştırın. Böylece ne zaman kullanmaya başdığınızı hatırlamakla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Son kullanma tarihi gecen kozmetik ürünlerde bakterilerin çoğalması konusunda çok daha uygun bir ortam oluştuğu kanıtlanmıştır. Bu da enfeksiyona maruz kalma ihtimalinizi arttırmaktadır. Bakteri ve enfeksiyon riski taşıyan maskara, göz kalemi, ruj gibi ürünlerde son kullanım tarihlerin daha çok dikkat edilmelidir.

Ürünlerin üzerinde genel olarak son kullanma tarihleri yazsada unutulmamalıdırki bu tarih ürünün kullanılmaya başladığı tarihten sonra ne kadar süre kullanılabileceğini ifade etmez.

Genel olarak kozmetik ürünlerin kullanılmaya başladıktan sonra ne kadar süre kullanılabileceğini belirtmemiz gerekirse;

Ruj 1.5 yıl, allık 1 – 1.5 yıl, maskara 3 – 6 ay, göz farı 1 yıl, göz kalemi 2 yıl, likit eyeliner 3- 6 ay, föndoten 6 ay, renklendirilmiş nemlendirici 1 yıl.

Peki bir sürü para verdiğimiz kozmetik ürünlerimizi nasıl daha uzun ömürlü kullanabiliriz.

Bakım kremlerini buzdolabında saklayarak maksimum 2.5 yıla kadar bozulmadan muhafaza etmek münkün.

Kurumaya başlayan maskaraların kurumaması için, maskara fırcasına bir kaç damla ılık su dökün (hint yağı da damlatabilirsiniz). Bu şekilde maskaralarınızın ömrünü uzatmanız münkün.

Göz kalemleri ucları açılırken boş yere ziyan olabiliyor. Bunu önlemek için kaleminizi açmadan önce yarım saat yada 45 dakika buzdolabına koyun. Buzdolabında kaleminizin ucu daha sertleşeceği için artık açarken ziyan olmıyacaktır.

Benzer yazılar:

Yıl sonu balosu için kıyafetler

Bir erkeğin benden hoşlanmasını nasıl sağlarım

Erkeklerin hoşlandığı saç modelleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.