İşletme Bölümünden Ne Olunur

İşletme bölümü oldukça kapsamı geniş bir bölümdür. Bu bölümde ne tür bir eğitim alınır ve bu bölümün mezunları nerelerde iş bulabilir, ne iş yaparlar bunlara değineceğiz.

İlk olarak işletme bölümünde okutulan derslerin genel içeriğine kısaca değinelim. Bu bölümde size aktarılan derslerin genel içeriği; işletme nasıl kurulur, muhasebe, analiz, kendi motivasyonunuzu ve çalışanların motivasyonlarını arttırma, hukuk, insan kaynakları, ekonomidir.

4 yıl boyunca gösterilen derslerin bi kısmının isimleri şunlardır: İşletme bilimine giriş, Atatürk ilkeleri ve inkılapları, hukukun temel kavramları, muhasebe, mikro iktisat, ingilizce, örgütsel davranış, organisazyon, borçlar hukuku, ticaret hukuku, insan kaynakları, pazarlama, makro iktisat, işletme etiği, Türkiye ekonomisi, iş hukuku, maliyet muhasebesi, bilgi işlem, istatistik.  Bu saydığımız derslerden çok daha fazla ders vardır. Verilen eğitim hakkında genel bir fikriniz oluşmuştur sanıyorum.

İşletme bölümü mezunları nerelerde iş bulabilmektedir?

Kamu Sektörü

Hangi okuldan mezun olduğunuz kamu sektöründe önemli değildir. X üniversitesinden mezun olan öğrenciyle Y üniversitesinden mezun olan öğrenci eşit haklara sahiptir. Yine İibf bölümleri arasında da hiç bir ayrıcalık yoktur. Yani işletme okuyanda kamu yönetimi okuyanda bir sayılır. Önemli olan sınavlarda göstereceğiniz başarıdır. Kamu seköründe yerleşebileceğiniz kadrolar temel olarak A gurubu ve B grubu kadrolar olarak ikiye ayrılır.

 A Grubu Kadrolar:

A grubu kadrolar, uzman memurlukları ifade eder. Kaymakamlık, uzman yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı gibi memurluklar örnek olarak verilebilir. Bu kadrolara yerleşmek için Kpss A Grubu sınavına girmelisiniz. Bu sınav yer yıl yapılır. Sınavda genel kültür (tarih, çoğrafya, vatandaşlık) ve genel yetenek (Türkçe, matematik) haricinde ayrıca alan derslerini içeren soruları da çözmeniz gerekir. Bunlar: hukuk, işletme, yabancı dil, kamu yönetimi, iktisat, muhasebe, çalışma ekonomisi, istatistik… Hepsinden çok iyi net çıkarmanız gerekmiyor ama ne kadar dersten ne kadar çok net çıkartırsanız o kadar farklı sayıda kadroya başvurabilirsiniz. A grubu kadrolarında atama mantığını daha iyi anlayabilmek için nasıl kaymakam olunur isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

B Grubu Kadrolar:

Bu kadrolar normal memurluk kadrolarıdır, yerleşmek için Kpssp3 puanınızın yüksek olması gerekmektedir. Bu puan türü genel yetenek ve genel kültür testlerinde çözdüğünüz netlerle hesaplanmaktadır. Yani Türkçe, matematik, çoğrafya, tarih, vatandaşlık sorularını yaparak memur olabilirsiniz. Yalnız mezun çok olduğundan rekabet biraz yüksek, iyi bir puan almanız gerekiyor. İyi bir puan alamasanızda en az 70 almalısınız ki 70 barajı bazı bankalar ve bazı memurluk kadrolarına başvuru yapabilmek için minimum barajdır. Çift yıllarda aldığınız kpss3 puanıyla atama yapabilirsiniz. Yani 2013 yılında alacağınız kpssp3 puanıyla B grubu kadro alımı yapılmaz.

Akademisyen

Üniversitelerde akademisyen; araştırma görevlisi, yrd. doc, docent olabilmek için lisans eğitiminizden sonra yüksek lisans eğitiminizi tamamlamanız gerekmektedir. Bunun içinde Ales (Türkçe-matematik), Üds (yabancı dil) sınavlarında başarı sağlamanız gerekmektedir. Üniversitelerin aradıkları yüksek lisans öğrencisi, araştırma görevlisi şartları üniversiteden üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Bunun için açılan ilanları takip etmeniz gerekmektedir.

Mali Müşavir

Yine işletme bölümü mezunları mali müşavir olabilmektedir. Bunun için okulu bitirdikten sonra mali müşavirlik sınavına girmeleri gerekmektedir. Sınavı kazanmaları durumunda 3 sene boyunca mali müşavirlik stajı yaptıktan sonra tekrar bir sınava girmektedirler ve bu sınavıda kazanırlarsa mali müşavir olmaya hak kazanmaktadırlar.

Özel Sektör

İşletme bölümünün esas konusu özel sektördür. Kişiler şartları el veriyorsa kendi şirketlerini kurabilecekleri gibi farklı firmalarda farklı posizyonlarda çalışabilirler. Bu posizyonlar bir şirketteki tüm birimleri içerir; yönetim, satın alma, satış, pazarlama, tutundurma, müşteri hizmetleri, insan kaynakları, muhasebe işletme bölümü mezunlarının çalışabileceği departmanlara örnektir. Yalnız özel sektörde kamu sektörünün aksine okuduğunuz üniversitenin adı çok etkili olabilmektedir. Özel sektörde hiç bir şey bilmeyen bir kişinin bile size ilk soracağı soru, “iki yıllık mezunumusun dört yıllık mı?” olur çoğu zaman, yada yine buna benzer “açık öğretim mezunumusun?” yada “hangi üniversiteden mezunsun” gibi sorularla sıkça karşılaşabilirsiniz. Bu sektör için asıl olan sizin ne mezunu olduğunuz değil yeteneklerinizdir. Ama dediğimiz gibi üniversiteniz adı sizin için önemli bir etiketdir.

Özel sektörde yetenekleriniz, bilgi ve tecrübeleriniz ön plana çıkmaktadır. Ne kadar vasıflı iseniz o kadar aranan eleman olursunuz. Eğer vasfınız yoksa asgari ücretle dahi çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

Bankalar

Bu bölüm mezunları yine bankalarda uzman yardımcısı, banko görevlisi gibi farklı kademelerde kendilerine iş bulabilirler. Bunun için bankaların zaman zaman gerek gazetelerden gerek kariyer sitelerinden duyurdukları ilanları takip etmeniz gerekmektedir. Halkbankası, Vakıfbank, İş Bankası gibi bir çok banka alacağı personel için kendi sınavını kendisi yapmaktadır.

Polislik

İşletme mezunları gerekli şartları taşıyorlarsa polis memuru da olabilirler. 6 aylık (normalde eğitim 2 yıl ama  üniversite mezunu olduğunuz için 6 ay) bir eğitimin ardından polis memuru olarak atanırsınız. Yeni atandığınızda üniversite mezunu olduğunuz için 2 yıllık bir polis memurunun kıdemine (8/1) eş olur kıdeminiz ve ona göre maaş alırsınız.

Benzer Konular: Paragraf soruları nasıl çözülür

Nasıl avukat olunur

“İşletme Bölümünden Ne Olunur” üzerine 21 yorum

 1. 4 yıllık aöf işletme mezunuyum, kpss B grubu sınavına girmek istiyorum, puanlamada yada atanmada 4 yıllık mezun olmuş olmamnın getirdiği bir avantaj varmıdır?

  1. Örneğin 2 yıllık (muhasebe gibi iibf nin alt kolu sayılabilecek myo bölümlerini kastediyorum) bölümlere göre avantajın var. İibf 4 yıllık olduğundan kadro durumu daha iyi. Ama 2011 yılında açılması beklenen kadronun çok ama çok altında kadro açıldı.

  1. ekonomi ile ilgili bir şirkette çalışmayı düşünüyorsan tabiki ekonomi. ama daha genel bir eğitim alıyım özel sektördeki her konu hakkında az da olsa bilgim olsun diyorsan işletme. özel sektörde üniversitenin ismi çok önemli bu yüzden orta halli bir üniv de işletme okumaktansa adı duyulmuş bir üniversitede ekonomi okumak çok daha etkili olacaktır. özel sektörde aranan olmak için ingilizcen iyi derecede olmalı.

 2. 4 yıllık işletme mezunuyum.
  Tercih yaparak memur olarak atanmak istediğim için,
  iki yılda bir yapılan önlisans ve ortaöğretim mezunları için yapılan kpss sınavına,lisans mezunu olarak katılabilir miyim ?Bu sınav sonrası lisans mezunları için kadro açılıyor mu?

 3. Hayır siz önlisans ve ortaöğretim için olan kpss giremezsiniz. Siz lisans mezunları için olan kpss’ye gireceksiniz. Bahsettiğim sınava girdikten sonra acılan kadrolara başvurabilirsiniz. Yazının içinde konuyla ilgili bilgi var

 4. işletmeyi bitirdiğimizde finans sektöründe çalışabilirmiyiz borsa vs gibi aranan şartlar nedir yardımcı olursanız sevinirim.

 5. 2 senelik muhasebe bölümü mezunuyum 3 sınıf işletmeden devam ediyorum.önlisan olarakmı kpss girmek daha iyi yoksa lisans mezunu olarakmı daha iyi.ayrıca diğer bi sorumda lisans mezunu olarak bitirdiğimde lisans kpsssinde işletme olarakmı memurluk tercihleri yapacağım yoksa muhasebe olarakta yapabilirmiyim

  1. arkadaşım ben de 2 yıllık MYO mezunuyum. 3. sınıf İşletme programına devam ediyorum. KPSS bu Temmuz’da gireceğim. Lisans mezunu olarak sınava girmeni tavsiye ederim. Ertesi sene (2013) Lisans mezunu olacağından ki inşallah mezun olursun ve bu Temmuz’da Lisans mezunu olarak sınava girdiğini varsayarsak İşletme olarak memurluk vs. tercihini ona göre yapabilirsin.

 6. slm şimdı ben işletme 3 sınıftayım acaba onlısans olrak sınava gırdıgımde 70 puan ve uzerı alırsam normal devlet daırelerınde bır meslek sahıbı olabılırmıyım

  1. 70 puan cok az direkt atanman için. ama min 70 puan bazı alımlar için ön şart. örn zabıt katipliğine vs başvurabilirsin 70 puanla.

 7. Mrb.Ben bu yıl aö işletme (lisans) bölümündn mezun olcğm.Adliye katiplik istediğim için önlisans olarak kpssye girebilir miyim?yoksa lisans mezunu olarak mı girmeliyim.kpss şartı 70 almak yeterli fakat lisans mezunu olarak girersem 70 alamyblirim.yrd.olursnz sevinirim.

  1. kpss lisans mezunu olarak girebilirsiniz bu sene bitirebiliyor olduğunuz için. lisans yada önlisans olarak girmek 70 almak için çok farketmez çünkü konular aynı soruların zorluk dereceleri de birbirine yakın.

 8. merhaba ben istanbul üni önlisansı bitirdim ve dikey geçiş ile 3.ve 4. sınıfı aöf işletme ile tamamladım. lisans mezunu sayılıyormuyum, kpss a grubu sınavına girebilir miyim? forumları okudum ama kafam çok karıştı. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. evet lisans mezunusunuz. kpss a grubuna girebilirsiniz. yalnız bugün kpss başvurularının son günü.

 9. merhaba ben şuan adalet okuyorum.seneye 3. sınıftan itibaren hangi bölüme başlasam daha iyi olur.icra müdürlüğü sınavına da girecem.kazanırsam da kazanamazsamda ilerisi olan bir bölüm istiyorum.dikey geçişle kamu yönetimi,iktisat ve işletme var.hangisini önerirsiniz.

 10. meraba ben matematik bölümü 1.sınıf öğrencisiyim.açıköğretim işletme okumamı önerir misiniz ?

 11. Ben lısans mezunu olarak teklı yıllarda sınava gırersem kpss b grubundan tercih yapamayacak mıyım?
  Yani şöyle söyleyeyim ben bu sene kpss’ye gırecegım lisans mezunu olarak ama sadece kpssb grubuna gireceğim, sizde orda tekli yıllarda kpssb grubundan kadro alımı yapılamaz demişssiniz.

  1. 2013 kpss’de alacağınız p3 puanını genel atamalarda kullanamazsınız. Genel atamaların dışına çıkmış bazı kurumlarda kullanabilirsiniz sadece. Örneğin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı’nın bu seneki başvurularında adaylar iser 2011 p3 puanlarıyla isterlerse de 2012 p3 puanlarıyla başvurabiliyordu.
   Zaten 2013 yılındaki sınavın adının da “A gurubu kadrolar ve öğretmenlik” olduğunu göreceksinizdir sınav ilan edildiğinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.