Hamilelikte Saç Dökülmesi

Hamilelikte saç dökülmesi birçok kadının başına gelen bir durumdur. Yazımızda hamilelikteti saç dökülmelerinin sebebleri ve çözümleri hakkında elimizden geldiğince sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Hamilelik dikkat ve bakım isteyen bir süreçtir. Sağlıklı bebek sahibi olmakla birlikte, anne adayının kendisine de özen göstermesi arzulanan ve dikkat edilmesi gereken bir faktördür. Hamilelik döneminde anne adaylarının saçlarında değişiklik gözleniyor. Bu dönemde birçok gebenin saçları daha yumuşak ve canlı oluyor. Bu durumun sebebi sadece hormonlardakı değişiklikler değil. Hamilelik döneminde tüketilen besin maddelerine dikkat edilmesi de saç sağlığı açısından büyük bir etkendir.

Bazı anne adaylarının ise gebelikle birlikte saçları cansızlaşmış olabilir. Hamilelik döneminde sıvı tüketimini artırmak, özellikle de kalsiyum açısından zengin olan süt ürünleri – yoğurt, peynir, dondurma, sütten hazırlanmış tatlılar ve bol bol portakal suyu tüketmek gerekir. Hamilelik döneminde tükettiğiniz besinlerin vücudunuza yeterli gelmediğinin bir göstergesi sayılabilir saç dökülmesi. Örneğin tek tip beslenmeyi içeren diyetleri uygulayan kişilerde de saç dökülmesi bir yan etki olarak dörülebilmektedir.

Anne iyi beslenmezse, hem bebekte hem de kendisinde demir eksikliği oluşuyor, bu da annenin saçların dökülmesine neden oluyor. Gebelik ilerledikçe saçlar seyrekleşebilir. Saçlarınızı kısa kestirerek onların dolğunluğunu koruyabilirsiniz. Bazı şampunlarla, ya da saç masajıyla saçınıza canlı bir şekil verebilirsiniz. Gebelik sürecinde saçlarınızda meydana gelen olumsuzluklar konusunda moralinizi bozmayın. Çünkü hamileliğiniz sonlandıktan sonra saçlarınız normal dengesine kavuşacaktır.

Halk arasında hamile iken saçların kesilmemesi gerektiği yönünde batıl bir inanç bulunmaktadır. Hamile kadınların saçlarını kestirmesi durumunda bebeğin öbrünün azalacağı söylenmektedir. Fakat bu sadece bir hurafedir. Hem dinen hem bilimsel olarak hiçbir tutarlılığı yoktur.

Hamilelik döneminde yeni ruh halinize uyan ve pratik bir saç modelini tercih edebilirsiniz, bu sizin rahatlığınızı artıracak ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Saç bakımı, boya ve saç düzleştirme işlemi birçok kimyasal maddenin kullanımını gerektirir. Saç boyalarına kullanılan kimyasal maddelerin çok düşük oranlarda deriden emildiği bilinmektedir. Birçok doktor hamilelik süreçinde anne adaylarına saçlarını boyatmamalarını öneriyor. Boyanın içindeki kimyasal maddelerin bebeğe zarar verme ihtimali azda olsa bulunmaktır.

Yine aşağıdaki videoda da Dermatoloji Uzmanı Ahmet Günay hamilelik döneminde oluşan saç dökülmesiyle ilgili bilgi vermektedir.

Benzer konular: Bob saç modelleri

En moda saç modelleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.