Gizli Numara Nasıl Engellenir

Gizli numaralardan gelen aramalar zaman zaman insanın canını sıkabilmektedir. Eğer sizde artık gizli numaraların sizi aramasını istemiyorsanız aşağıda bahsedilen ayarları gerçekleştirerek bu dertten kurtulabilirsiniz.

Yalnız şunu unutmayınki sizi gizli numaradan kasıtlı olarak arayanların yanında numarasını gizlemiş ve sonra tekrar bu ayarı kaldırmayı unutmuş arkadaşlarınız, numarası herzaman gizli olan hatlarda sizlere ulaşamayacaktır (örneğin bazı yerlerdeki kontörlü sabit hatlar). O yüzden gizli numaradan rahatsız edildiğiniz dönemler haric gizli numaralara hattınızı açmanızı öneririz sizi arayan tüm arkadaşlarınızın size ulaşabilmesi acısından. Bu sebeble numaranızı gizledikten sonra nasıl tekrar eski haline getirebileceğiniz konusuna yazımızda yine değindik.

Aveada Gizli Aramalara Kapatma

Hattınız Avea ise buraya tıklayarak Avea online işlemler üzerinden telefon numaranız ve şifreniz aracılığı ile hattınızı gizli numaralardan gelen aramalara kapatabilirsiniz. Gizli numara ile sizi arayan kişilere, sizin gizli numaralardan çağrı kabul etmediğiniz bilgisi verilecektir.

Yine ayrıca Avea’da gizli numara engelleme işlemini aktif etmek için wap.avea.com.tr “İşlemler” menüsü altındaki “Hattınızla İlgili İşlemler” menüsünden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Avea’da gizli aramalardan gelen çağrıların size ulaşmasını engellemenin bir diğer yolu da telefonunuzdan *253# tuşlarına bastıktan sonra arama tuşuna (yes tuşu) basmaktır. Arama gerçekleştikten sonra hattınız gizli numaradan gelen çağrılara kapanacaktır ve artık kimse sizi gizli numaradan arayamayacaktır. Tekrar hattınızı gizli numaralardan gelen çağrılara telefonunuzu açmak isterseniz *253# tuşladıktan sonra arama yapmanız yeterli olacaktır.
Gizli numaralardan gelen çağrıları engellemek veya alabilmek için *253# yazarak arama yapmanız yeterli.
*253# ye arama yaptığınızda, gizli numaralardan çağrı engelleme servisi mevcut durumunu değiştirecek (aktif ise deaktif, deaktif ise aktif olacak) ve telefon ekranınızda ilgili bilgiyi görebileceksiniz.

Son olarak Avea’da gizli numaraları engellemenin bir diğer metodu telefonunuzdan *100# tuşlarına bastıktan sonra arama tuşuna basarak Avea İşlemler menüsüne ulaşmaktır. Avea işlemler menüsü aracılığı ilede hattınızı gizliden gelen aramalara kapatabilirsiniz.

Vodafone Da Gizliye Kapatma

Vodafone kullanıyor ve hattınızı gizli numaralardan gelen çağrılara engellemek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey;  My Vodafone bir boşluk GIZLI AC yazıp 7048 e göndermek. Bu şekilde işleminiz gerçekleşmiş olacaktır. Eğer hattınızı tekrar gizli numaralardan gelen çağrılara açmak isterseniz aynı işlemi GIZLI KAPAT olarak yapmalısınız. Tabi bu işlemi My Vodafone’dan yani Vodafone’nun internet sitesi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bu yapmak için buraya tıklayın. Eğer şifreniz yoksa açılan sayfanın sağ tarafındaki yönergeleri izleyerek şifrenizi alabilirsiniz.

Turkcell Gizliye Kapatma

Turkcell hattınızı gizli numaralara engellemek için *253# tuşladıktan sonra arama yapmanız (yes tuşuna basmanız) yeterli. Eğer hattınızı tekrar gizli numaraya açmak istiyorsanız #253# i tekrar aramanız yeterli. Bu işlemide Turkcell Online İşlem Merkezi’nden yapma şansınız var. Online işlem merkezine ulaşmak için buraya tıklayın. Daha sonra açılan sayfada sağ üstteki oneline işlemler bölümünden “bireysel hizmetleri” secin. Bu şekilde işleminizi internet üzerinden de halledebilirsiniz. Turkcell hattınıza gelen gizli numaralı çağrıları engellemenin bir diğer metoduda müşteri hizmetlerini arayıp bu işlemi gerçekleştirmek istediğinizi belirtmenizdir. Turkcell çağrı merkezine Turkcell hatlı telefonunuzdan 532’yi arayarak ulaşabilirisiniz.

Benzer konular: Facebook da silenleri görme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.