Uykusuz Kalma Yöntemleri

Ertesi gün sınavı olan öğrenciler, önemli bir raporu sabaha yetiştirmek zorunda olan çalışanların en büyük sıkıntısı uykularının gelmesidir. Daha önceki geceler bilgisayar başında oyun oynarken hiç uykunuz gelmiyordur ama bugün sınava çalıştığınızdan olsa gerek acayip bir uyku bastırır insanı.

Peki bu uykudan nasıl kurtulabiliriz, uykusuz kalma yöntemleri nelerdir?

Bilinen en klasik yöntem uykunuzun kacması için kafein almaktır. Kafeini cay, kahve, kola, enerji içecekleri ve cikolatadan almanız münkün. Burada dikkat etmeniz gereken nokta uykunuzun acmaya çalışırken sağlığınızdan olmamalısınız. Doktorlar 3-4 fincandan daha fazlasının büyeye zararlı olabileceği konusunda uyarıyorlar. Enerji içecekleri içinde durum farklı değil. Doktorlar enerji içeceklerinin de fazla kullanılması durumunda insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceği konusunda hem fikirler.

Uykunuzun acılması için yapabileceğiniz bir diğer şeyde gecenin ilerleyen saatlerinde ılık bir duş almak olabilir. İnanın bu oldukca uykunuzu acacak ve sizi rahatlatacaktır.

Ukunuzu tamamen kacırcak bir yöntem arıyorsanız. Cay yapın ve demleme aşamasında cayın içine 15-20 karanfil atıp öyle demleyin cayınızı. Hem cayınız hoş bir tad alacak hem de uykudan kurtulmuş olacaksınız bu sayede. Karanfili tüm aktarlarda bulabilirsiniz.

Uykusuz kalmak isteyen tüm arkadaşlara uykusuz geceler dileriz.