Nasıl Kaymakam Olunur

Nasıl kaymakam olunur? Kaymakam olma şartları nelerdir?

Kaymakam olabilmek için önce hukuk, siyasal bilgiler, kamu yönetimi, işletme, iktisat veya benzer iktisadi ve idari bilimler fakültesinin bir bölümünden mezun olmanız gerekmektedir (açık öğretimin ilgili bölümleri de dahildir). İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri’ne denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki en az 4 yıl süreli fakültelerden birinden mezun olmanız da kabul edilir.

Nasıl kaymakam olunur

Mezun olduktan sonra A grubu kpss sınavından kpss37 puan türünden yüksek bir puan elde etmelisiniz (sınava mezun olabilecek durumda olan son sınıf öğrencileri de girebilmektedir).

Kpss37 puanı nasıl hesaplanır?

Genel Yetenek  %10 + Genel Kültür %10 + İktisat  %20 + Hukuk  %10 + Maliye %10  + Kamu Yönetimi %40 = %100

Kpss sınavında bu bölümlerden yanlışta olsa en az 1 soruyu işaretlemeniz gerekir yoksa kpss37 puan türünüz otomatik olarak hesaplanmaz.

İçişleri Bakanlığı her sene yaptığı kaymakamlık alım ilanlarında minimum kpss puan barajını açıklar. Örneğin kpss37 puan türünden 75 ve üzerin alanlar der. Fakat başka bir şartta alınacak personel sayısının 4 katı mülakata çağırılcak dediği için esas puan barajı 80-85’e çıkabilmektedir. Bu yüzden kpss37 puan türünden alabileceğiniz maksimum puanı almaya çalışın.

Çağrılan adaylar ilk önce yapılan yazılı mülekat ve daha sonrasında yapılan sözlü mülakat ile secilirler. Başarılı olan adaylar kaymakam yardımcısı olarak göreve başlar. Kısa bir süre kaymakam yardımcılığı yaptıktan sonra kaymakam olarak göreve başlarlar.

Yazılı ve Sözlü Sınav Konuları

Sınav konuları Ekonomi, İdare Hukuku, Anayasa, Türkiye’nin İdari Yapısı, Türkiye’nin Ekonomik Yapısı ve Sorunları, Türkiye’de Mahalli İdareler, İnkilap Tarihi ve Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları alanında Yapılan Düzenlemeler gibi konulardan seçilmektedir. Sözlü sınavlarda adayların bilgisinin yanında sözlü ve fiziki temsil yeteneği, kavrama ve yorumlama becerisi, ikna gücü gibi özellikleri de ölçülmektedir.

Kaymakam Ne Kadar Maaş Alır

Yeni göreve başlayan bir kaymakam 2012 Ocak enflasyon zammı itibariyle 3257 TL maaş alır (kaynak: Kanal Türk). Kademesi arttıkca maaşı da artar.

Kaymakam Nereye Bağlıdır?

Kaymakamlar, görev yaptıkları ilin valisine bağlıdır. Bakanlık olaraksa İçişleri Bakanlığına bağlıdırlar.

Nasıl vali olunur?

Valiler genel olarak belirli bir süre hizmet etmiş kaymakam, il emliyet müdürleri, ilgili bakanlık çalışanlarından secilebilir. Bu secimi ve atamayı içişleri bakanlığı yapar. İlgili kararname başbakanın ve daha sonra cumhurbakanının onayına sunulur.

Okumaya devam et Nasıl Kaymakam Olunur