Nasıl Araba Kullanılır

Sürücü koltuğuna oturduğunuz da ilk yapacağınız iş arabayı çalıştırmadan dikiz aynalarını ve koltuğu kendinize göre ayarlamaktır. Emliyet kemerinizi mutlaka takınız.

Vitesin boşta olduğuna emin olun ve el frenini indirin. Kontağı cevirip arabayı çalıştırın debriyaja basarak vitesi bire alın. En soldaki pedal debriyaj pedalıdır. Ortadaki pedal frendir.  Sağdakide küçük olan pedal da gaz pedalıdır.

Depriyaja sonuna kadar basın vitesi bire alırken. Vitesi bire aldıktan sonra yavaş yavaş gaza basın gaza basarkende ayağınızı yavaşca depriyajdan cekin. Ayağınızı depriyajdan cekme konusunda çok aceleci davranmayın yavaş yavaş yapın. Ayağınızı tam olarak depriyajdan cekeceğiniz anı zaten hissetceksinizdir. Eğer başarısız olursanız araba istop edecektir. Bu durumda sakin olun. Çünkü yeni araba sürmeye başlayanlar için arabayı ilk hareket ettirmek biraz zordur. Biraz pratik yaparak kolayca öğrenebilirsiniz.

20-30 metre gittikten sonra vitesi 2’ye geçirmeniz gerekir. Bunun içinde yine depriyaja basın ve vitesi 2’ye aldıktan sonra tekrar ayağınızı debriyajdan çekin ve sürmeye devam edin.

Eğer yavaşlamanız veya durmanız gerekirse ayağınızı önce debriyaja basın bu yeterli değilse ayağınız debriyajdayken frenede basın. Araba durduğunda vitesi boşa alın. Devam etcekseniz ayağınızı debriyajdan cekmeyin. Arabayı hareket ettirmek istediğinizde tekrar vitesi 1’e alın ve gaza basarak ayağınızı debriyajdan cekin.

Araba kullanırken vitesi gerektiği gibi kullanırsanız arabanızı yormamış ve yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz. Ne zaman vites değiştirmeniz gerektiği motorun sesinden anlıyabilirsiniz. Arabanın zorlandığını anlarsınız. Bu anda vitesinizi değiştirin.

Yokuşta durmanız gerektiğinde el frenini çekin böylece ayağınızın frende olmasada arabanızın yokuş aşşağı gitmesini engellemiş olursunuz. Arabayı hareket ettirmek istediğinizde yine ayağınız debriyajdayken vitesi 1’e alın. Sonra diğer ayağınızla gaza basarken debriyajdan ayağınızı yavaşca cekin tam bu anda el frenini indirmelisinizki arabanız gitsin.

Araba kullanmayı öğrenmek bol pratik yapmayı gerektiren bir iştir. Bu yüzden araba kullanmayı bilen birinden size yardım etmesini isteyebilir yada bir ehliyet kursuna yazılabilirsiniz. Hem sizin hem de başka insanların can güvenliği acısından pratik yaptığınız alanların trafiğe kapalı olmasına dikkat edin. Araba kullanırken trafik kurallarına uyun cünkü yapacağınız hatanın telafisi olmayabilir.

Araba kullanırken elinizden geldiğince sakin olmaya çalışın herkes ilk araba kullanmayı öğrenirken ufak tefek hatalar yapabilir. Bunun normal birşey olduğunu pratik yapa yapa usta bir şöför olabileceğinizi unutmayın.

Aşağıdaki arabayı kaldırmak ile ilgili videoyu izleyerek konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Benzer konular:
Nasıl kaymakam olunur
Desenli oje nasıl sürülür
Erkeklerin ilgilisini nasıl çekerim