Dul Maaşı Nasıl Alınır

Dul maaşı nasıl alınır, almak için neler yapmak gerekir, şartları nelerdir.

8 Mart 2012 tarihi itibari ile dul maaşı konusunda yeni bir uygulamaya geçilmiştir. Daha önce dul maaşını sadece eşinin veya babasının yeterli prim ödeme günü bulunanlar dul maaşı alabiliyordu ama artık bu şart yok.

Babası vefaat eden dul ve yetimler babalarından, eşi vefaat eden hanımlar babaları veya eşleri herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilerse dul maaşı alabiliyorlar. İlgili yasada  “En az 5 yıldan beri sigortalı bulunup sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak 180 gün prim ödemiş durumda, iken ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır” deniyor. Bu da 900 prim ödeme gününe denk gelmektedir. Yani eşinizin veya babanızın en az 900 prim ödeme günü varsa yada emekli olmuşsa dul maaşı alabilirsiniz. Bunun için Sgk’ya başvurmanız yeterli. İl veya ilçenizdeki sosyal güvenlik kurumuna başvurarak istenilen belgeleri iletmeniz halinde size dul maaşı bağlanacaktır. Eğer hem babanız hem eşiniz vefaat ettiyse her ikisinden hangisi daha yüksek maaş bağlanabiliyorsa o maaşı tercih etme hakkına sahipsiniz. İkisini birden şuan için alamamaktasınız. Alacağınız maaş sabit bir tutarda değildir eşinizin, babanızın prim ödeme gününe, prim miktarına göre değişir. Bu konuyla ilgili yetkili kurum Sosyal Güvenlik Kurumu’dur ilgili sorularınızı 170 no’lu telefonu arayarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na sorabilirsiniz.

Eğer babanızın, eşinizin herhangi bir sosyal güvenlik kurumunda yeterli prim ödeme günü yoksa yeni çıkan dul maaşı uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu uygulama 8 Mart 2012 tarihi ile ilk kez başlatılmıştır. Eşi vefaat eden ve eşinin sigortası olmadığı için maaş alamayan hanımlar artık 250 TL dul maaşı alabilecekler. Bunun için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘na başvurarak gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Gelir testinden sonra geliri olmayanlara bu maaş bağlanmaktadır. Eşi vefaat ettikten sonra tekrar evlenenler bu maaştan yararlanamaktadır. Resmi nikahı bulunmayanlar da bu maaştan yararlanamaktadır. Yine aşağıdaki videoyu izleyerek konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu yeni uygulama çıktıktan sonra 10 gün içinde 35 bin kişi bu haktan yararlanmak için başvurdu fakat 25 bini gerekli şartları taşımadığı için dul maaşı alamadı. Yani başvurmanız kesin bu maaşı alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Gerekli şartları taşımalısınız. İlgili memurlar konu hakkında detaylı bir çalışma yapmaktadır siz gelir testi başvurusunda bulunduktan sonra.

Eşiden kâğıt üzerinde boşanıp babasından dul maaşı alan ama eşiyle aynı evde yaşayan hanımlara sosyal güvenlik kurumu tarafından tespit edilmekte bu kişilere ödenen maaş hem faiziyle geri alınmakta hem de haklarında suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Aşağıdaki videodan Ali TEZEL’in konu hakkındaki yorumlarını izleyebilirsiniz.

Benzer konular: Yaşlılık maaşı nasıl alınır

“Dul Maaşı Nasıl Alınır” üzerine 78 yorum

 1. merhaba babam 1996 yılnda vefat etti şu an 1 bekar kardeşim var ve annem şu an 62 yaşında ve hiç geliri yok dul maaşı veya yaşlılık maaşı alma gibi bihakkı varmıdır yardımcı olursanız sevinirim tşklr

  1. öncelikle başınız sağolsun. yaşlılık maaşı 65 yaşını doldurmuş hiç bir geliri olmayan kimselere bağlanmaktadır.
   rahmetli babanız sigortalı bir çalışan/emekli ise anneniz sgk’ya başvurmalıdır.

 2. slm babamı küçükken kaybettim ve annem dul çok zor durumdayız dulluk maşı nasıl bağlarız vandan depremden dolayı istan bula geldik yardımcı olursanız seviniriz

  1. rahmetli babanızın sigorta prim ödeme günü yeterliyse anneniz sgk ya başvurarak dul aylığı alabilir

  2. hiçbir güvenceniz yok ise annen dul olduğu için size en yakın sosyal yardımlaşma vakfına başvurunuz.ilçede iseniz kaymakamlığa bağlı bir vakıftır ilde yaşıyorsanız valiliğe gidiniz.

  1. sizinki biraz farklı bir durum çünkü işin içine boşanma ve nafaka giriyor. nafaka bedeli tahminim dul maaşından oldukca yüksek olabilir. o yüzden bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. dul maaşı konusuda sgk ya gidip sorun bence daha net bilgi almış olursunuz, dedenizin sigortalı çalışma gün sayısı önemli.

  1. boşanmış kadınlar merhum babalarından dul maaşı alabilirler. ama bunun için babalarının sigortalı bir çalışan olması ve gerekli gün sayınca sigorta primi yatmış olmalı. babanızın sigortalı gün sayısını ve dolayısıyla böyle bir haklarının olup olmadıklarından tam ve kesin olarak emin olabilmeleri için sgk’ya sormaları daha doğru olacaktır.
   boşanan eş eğer durumu yoksa karşı taraftan nafaka alabilir. zaten bu nafaka bedeli dul maaşından çok daha yüksek bir rakam olacaktır yüksek olasılıkla. nafaka konusunda daha detaylı bilgiyi de bir boşanma avukatından alabilirsiniz. çünkü nafakada çocuklar, eşin geliri vs gibi birçok farklı faktör yer almaktadır.

 3. merabalar ben karstan yazıorum 27.09.2009 tarihnde abimi trafk kazısında kaybettim bi yengem ve 3 çoçugu var emekli olamıyor gnleri az acaba ne yapmalıyz herhangi bi kurumdada maaş almıor
  yardımcı olrsanuz sevinirim

  1. başınız sağolsun. malesef şu an abinizin prim günü yeterli değilse yengeniz dul maaşı alamaz.
   bunun haricinde herhangi bir yardım alıp alamayacağı konusunu ikamet ettiği yerdeki sosyal yardımlaşma kurumuna sorarsa bu konuda en net ve doğru bilgiyi alabilir.

  2. Abinizin Askerligini borçlanarak 900 güne tamamlayabiliyorsanız SGK ya giderek abinizin Askerligini borçlanıp ödeyerek 900 güne tamamlarsanız eger Yengenize dul aylıgı baglanır. SGK ya giderek sorun lütfen

 4. almanyada ikamet eden teyzemin eşi vefat etti. almanyada eşinden dolayı dul maaşı alıyor. türkiyede teyzemin babası da vefat etti dedemden dolayı dul maaşı alabilir mi? gerekli belgeler nelerdir?

  1. Normalde Türkiye’de sadece eşinden veya babasından dolayı 1 maaş alabilir. Hangisi yükekse onu seçme hakkı vardır. Yalnız sizin teyzeniz Alman makamlarından maaş alıyormuş eşinden dolayı. Türkiye’den de maaş alıp alamayacağı konusunda herhangi bir yorum bulamadım. Sgk’ya sormanız en doğrusu olacaktır. Gerekli belgeler yukarda yazıyor.

 5. slm babam 2006 da vefat etti babamın bağkur gunleri var ama emekli olabilmesı icin yeterli gün yok annem dul maaşı alabılırmı acaba .

  1. Annenizin dul maaşı alabilmesi için, babanızın emekli olacak kadar prim ödeme gününe sahip olmasına gerek yok. Yasada “En az 5 yıldan beri sigortalı bulunup sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak 180 gün prim ödemiş durumda, iken ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır” deniyor. Bu da 900 prim ödeme gününe denk geliyor. Babanızın prim ödeme gün sayısı bu şartı tutuyorsa anneniz dul maaşı alabilir.

   1. Slm.Babanızın askerliğivarsa bir kısmını borçlanıp 900 güne tamamlarsanız annenize dul maaşı bağlanır.

 6. Merhaba, babam 2001’de vefat etti.Babamın hiç bir sağlık güvencesi yoktu. Annem yaşlılık maaşı veya dul maaşı alabilme hakkı var mı? Ben sigortalı bir işte çalışıyorum annemin sigortası benim üzerimden (sağlık hizm.)…Annem ile ayrı şehirlerde yaşıyoruz annem kardeşlerimle birlikte yaşıyor.İlginiz için teşekkürler….

  1. Babanızın sağlık güvencesi yoksa malesef anneniz dul maaşı alamaz. Yaşlılık maaşı 65 yaşını geçmiş hiçbir geliri olmayan kişilere bağlanıyor. Eğer annenizin yaş şartı tutuyorsa yaşlılık maaşı alabilir.

   1. Öncelikle ilginize teşekkürler.. Annemin üzerine kayıtlı taşınabilir veya taşınmaz her hangi bir şeyin kayıtlı olmama şartı var mı?annemin sigortası benim üzerimden (sağlık hizm.)…bu da engel bir durum teşkil eder mi?Allah Razı Olsun….

    1. yaşlılık maaşı için önemli olan gelirinin olmaması. örn kira geliri vs. sigortasının sizin uzerinizden olması engel teskil etmez.
     üzerine bir şey kayıtlı olup olmaması gerektiği konusunda bilgiye sahip değiliz.

 7. ben eşimden 2 ay once bosandım anlasmalı seklde suan sıgortalı bı işte calısyrm ama yetmıyoo devlet bana maas baglayablrmı bılgnz varmı

 8. selam babam 84 te öldü ama babam sigortalı falan değildi annem 63 yaşında dul maaşı alabilir mi ???

 9. slm.babam 2003te veffat etti ve hiç bir saglıkgüvencesi yoktu.bu durumda annem dulluk maaşı alabilir mi?ilginize teşekkürler…

 10. Merhabalar.Anneannem şu anda dul aylığı almaktadır.Yaşı 72.Her sene mal beyanında bulunmak gerekir mi?İlginize teşekkürler..

 11. yaşlı bi komşumuz var 80 yaşında evi yada arsası falan hiç bişeyi yok kırada oturuyor eşi vevat ettiği için onun maaşıyla geçiniyor bakıcak kimsesi yok beker oğlu var oda kaza geçirdi sinir ilaçları kullanıyor çalışmıyor çünkü annesine o bakıyor fakırlık maaşı alabilirlermi alırlarsa nerelere başvursunlar şimdiden tşk ederim

 12. Merhabalar,benim annem 67 yaşında yaşlılık maaşı alıyor üzerinde kayıtlı herhangi bişey yok dul maaşı alabilir mi?

 13. Merhaba babamı 2 ay önce kaybettim babamın calısan gün sayısı 700 bu yüzden annem emeklı olamadı sgk’dan dulluk maaaşı baglatabılırmıyız. ben okuyorum üniversitte ögrencisiyim yasım 20 benden bır yas buyuk abımde okuyor acıktan 19 yasında kı kardesım okumuyor biz bu durumda anneme dulluk maası baglatabılırmıyız yardımcı olursanız sevınırız sımdıden tesekkurler

  1. Öncelikle başınız sağolsun. Yasada “En az 5 yıldan beri sigortalı bulunup sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak 180 gün prim ödemiş durumda, iken ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır” deniyor. Bu da 900 prim ödeme gününe denk geliyor. Yani bağlanamaz
   Düzeltme: yeni çıkan yasa ile birlikte hiçbir geliri yoksa 250 TL dul maaşı alabilir

  2. oncelikle başınız sağolsun. siz en ıyısı size yakın sosyal yardımlaşma vakfının numarasını arayın. benim babamın sağlık güvencesi yok ben aradım sadece kimliğinizi alın gelin dedi.babanızın sağlık güvencesi olmasada olur dedi yeterki annenizin üstüne bir ev falan olmaması lazım. tam olarak bilmiyorum ama sizde yetim maaşı alabilirsiniz sanırım

 14. emekli bir babanın tek kızıyım sadece babamdan sağlık açısından güvencem var ama gelirim hiç bir taraftan yok dul maaşı alabilirmiyim teşşekürler

  1. babanız hayattaysa babanızın emekli maaşından faydalanamazsınız. yalnız yeni yasa ile 250 TL’lik dul maaşından faydalanabilirsiniz hiçbir geliriniz yok ise. bunun için sosyal yardımlaşmaya başvurmalı ve gelir testi yaptırmalısınız. yapılan gelir testinin sonucuna göre dul maaşı bağlanmakta veya bağlanmamaktadır.

  2. yeni yasaya göre yani 8 marttan sonra gidip sosyal yardımlaşma vakfına başvuru yaparak dul maaşı alabilirsiniz.fakat gelir testi yapıldıktan sonra bağlanmaktadır maaş.

 15. merhaba annem ve babam boşandılar babamdan nafaka alıyor ama yeterli değil 1 tane hiç evlenmemiş kızkardeşi var ölen babasından nafaka alıyor annemde babasından alabilirmi bu alacakları para kızkardeşler arasında 2ye mi bölünür yoksa evlenmemiş kızkardeşinin aldığı para haricinde bi paramı alır annem acil cvp yazarsanır sevinirim..

 16. mrhba babamdan dolayı maaş almaktayım tek yetimim fakat bu maaş yetmiyor birde çocuğum var dul maşı ve babamdan aldığım maaşı ikisini bir alma hakkım varmı yoksa dul maaşı alamazmıyım cvp verrsenz sevinirm

  1. ikisinden birini seçmeniz gerekiyor. eşiniz yada babanızın maaşını seçebilirsiniz. yüksek olanı seçme hakkınız var yani. yukardaki yazıda yazıyor.

 17. merhaba babam 1999 yılın vefet etti.annem babam vefet ettikten sonra bir kere evlenip boşandı daha sonra babamın sigortası olduğunortaya çıktı ve annme maaş bağlandı.fakat şikayet üzerine annemin maaşı kesildi bunun üzerine annem dilekçe yazdı fakat bir buçık yıldır cevap gelmedi annem boşandığı eşinden ayrı yaşıyor tekrar maaş alabilmesi için ne yapması gerekir acil cevap bekliyoruz şimdiden teşekkürler…..

  1. son eşinden resmi boşandıysa ve ayrı yaşıyorsa normalde alabilir. ama sanıyorum daha önce şikayet olduğundan dolayı ve eşi olduğu için kesilmiş. bir ceza söz konusu olmus olabilir (yazdıklarınızdan o şekilde anladım). örnegin resmiyette bosanmıs ama aynı evde yasayan çiftler var misal bunların maaşları kesilip haklarında suç duyurusunda bulunuyor. en kesin ve net bilgiyi sgk’ya sorarak alabilirsiniz

 18. Merhaba, kayınpederim öleli 6 sene oldu. kayınvalidem 64 yaşında,kayınpederimin hiçbir sosyal güvencesi yoktu.kayınvalidemin üzerinde hiçbir mal varlığı ve hiçbir geliri yok.dul aylığı alabilirmi? nereye başvurması gerekir? bilgi verebilirseniz çok sevinirim.teşekkürler

 19. benim ananem’in kocası 1973 te vefat etti ve öldüğünde hiçbir sosyal güvencesi yok idi. bu şekilde maaş bağlanması mümkünmüdür acaba yada bağlanabilmesi için yapabileceğimiz birşey.teşekkürler…

  1. eski duruma gore; esinin sosyal guvencesi yoksa alamazdı. fakat şimdi yeni bir uygulamaya geçiliyor. yukardaki yazının son kısmını okuyunuz.

 20. mrb cok onemlı bır sorum var babam 2006 yılında vefat ettı .RAHMETLI BABAM 2 EVLIYDI BUYUK ANNEM NIKAHL EŞIYDI VE BABAMIN MAASINI O ALIYOR ANNEM İSE HIC BIRSEYDEN FAYDALANAMOIYOR HIC BIR GELIRI SAGLIK GUVENCESI YOK YENI CIKAN YASADAN YARARLANABILIRMI YANI DUL MAASI ALABILIR MI YADA ANNEM 53 YASINDA CVP VERIRISENIZ COK SEVINIRIM

 21. kız kardeşim 15 yaşında yetim maaşı alabilir mi.babam 1996 vefat etti.şimdiden teşekkürler.

  1. babanızın emekliliği yada en azından 5 yıllık prim ödeme günü varsa alabilir. konuyla ilgili sgk’ya başvurabilirsiniz

  1. Dul eşlerin çalışmaları veya isteğe bağlı sigortalı olmaları ya da kendi çalışmalarından dolayı gelir/aylık almaları eşlerinden dolayı ölüm sigortasından aylık almalarına engel değildir.İsteğe bağlı sigortalı olmanız halinde dul aylığınız kesilmeyecektir.

 22. selam babamı 2 ay önce kaybettik.annem 74 yaşında yaşlılık maaşından başka hiç bir geliri yok bu durumd dulluk maaşından yararlanabilirmi..

  1. yeni durumda alabilmesi mümkün. internetten edindiğim bilgiye göre ikisinden birini tercih etmesi gerekiyormuş. detaylı bilgi için il veya ilçenizdeki sosyal yardımlaşma vakfına başvurabilirsiniz.

 23. merhaba annem şu an 70 yaşında ve dul babamın hiç bir sosyal güvencesi yoktu onun için hiç bir maaş ve yardımlaşmadan para almıyors.7 yıldır benım yanımda kalıyor benım durumum ıyı dıye anneme 65 maasıda çıkartmadım.ama llede kendı param olsun dıyor. annemin dul maası alması için muracat edebılırmıyım.saygılarımla…..

  1. yeni yasaya gore annenizin 250 TL dul maaşı alabilmesi için sosyal yardımlaşma vakfına başvurabilir.

 24. Merhaba, benim annem şuan babam öldü ve “emekli sandığından” maaş alıyor. Haberlerde gördüm hem babadan hemde kocasından maaş bağlanabiliyor denildi.Şimdi annem bu durumda babasından da maaş alabilir mi ?

  1. Babasindan veya esinden birinin maasini secebilir deniyor.yani ikisini birden alamaz yuksek olani secebilir deniyor.bu konuda acilan davalar var.en guncel bilgiyi 170 alo sgk yi arayarak alabilirsiniz

 25. benım babam vefat ettı annem yalnız yasıyor herhangı bır gelırıyok ben bakıyorum yalnız benım sağlık guvencemden yararlanıyor buşekılde dul maaşı alabilirmi……

 26. babam emekliydi öldü. annem maaşını aldı onun ama o da öldü. eşimden boşanmak üzereyim. Babamın maaşını alabilir miyim yüzde kaçını alabilirim ve babamın sağlık sigortasından faydalanabilir miyim

  1. boşandığınız zaman dul olduğunuz için babanızın maaşını alabilirsiniz.annenin aldığı maaşın hepsini alabiliyorsunuz sgk müdürlüğüne başvuru yapınız.
   Başka dul veya bekar kız kardeşin var ise onlarda babanın maaşını alabilir.

 27. kocam vefat etti 1 seneyı gecıor ıkı cocugum var babamın evıne dondum saglık guvencem sgk dul maaşı alabılırmıyım

  1. Pınar hanım sanıyorum yazıyı okumamışsınız.
   Yazdığınız kadarıyla alamamanız için herhangi bir sebeb yok. Yani
   alabilirsiniz.

 28. benim sorum eşlerin dul maaşı almak için eşlerinden kağıt üzerinde boşanıp aynı evde normal hayatlarını sürdürmeleri üzerine bu tür insanları nerelere şikayet etmeliyiz bu konuda cevabınızı bekliyorum

 29. ben imam nikahli evlenmistim ama ayrildim ve bir cocugum var ben maas alabilirmiyim bir cevep verirseniz sevinirim

 30. benim annem dul maaşı almak için gerekli yerlere gitti gerekli belgeleri imzaladı doldurdu ve evimiz bir memur geldi evi kontrol etti denetledi fakat o sırada maaşı alcak olan annem evde yoktu.bize valilikten onlardan haber beklememizi ve bu salı gelmemizi istediler ama maaşın bağlanıp bağlanmadığı belli değil heralde onu sölicekler.biz evde 4 kişi kalıyoruz annem ben kızım eşim ben çalışıyorum asgari ücret alıyorum.ve annemin üstüne 5 dönüm bahçesi var aca bu şartlarda annemin maaşı alması mümkünmü yani alabilirmi annem bababm vefat ettikten sonra hiç evlenmedi bu koşullara maaşı alabilirmi yardımcı olursanız ve en kısa sürede cevaplarsanız çok sevinirim.

 31. merhaba, babam 4 yıl önce vefat etti. vefatından bir süre önce annemle boşanmışlar. ben tek evlatlarıyım. babamın borçlarından dolayı ben redd-i miras yapmak zorunda kaldım. babam özel bir bankanın emeklisiydi. annemin oturduğu ev kendine ait ancak herhangi bir geliri, maaşı ve sosyal güvencesi bulunmuyor. ayrı şehirlerde yaşıyoruz. benim ssk üzerinden sağlık giderlerini karşılıyoruz. ihtiyaçları için ben para gönderiyorum. Ayrı şehirlerde yaşıyoruz, annem yalnız yaşıyor. gerekli herşeyini ben karşılamaya çalışıyorum. ücretli olarak özel sektörde çalışıyorum, evim kira. annem kendine ait bir parası olmasını arzu ediyor. annem 65 yaş üstü. anlayabildiğim kadariyle, yaşlı aylığı alabiliyor ben reddi miras yaptığım için herhangi bir maaş vs alamıyorum. annemin babası tüccarmış zamanında ama bağkuru var mı bilmiyoruz, bağkurdan mı sorgulayabiliyoruz? buna göre doğru başvuruyu nereye ve nasıl yapmam gerekiyor. yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler,

 32. Gelir tespiti yaptırdıktan bir süre sonra dul maaşı için başvurmuştum.Olumlu yada olumsuz bir cevap alamayınca kuruma gidip bildi aldım.Bana aynı evde yaşadığım annemin bağkur emeklisi olması abimin ise sigortalı bir işte çalışıyor olmasından dolayı maaş bağlanamayacağını söylediler.Eşimi Mart 2011 de iş kazası sonucu kaybettim. 9. ayda babamdan evlenmeden önce aldığım yetim aylığımın bağlanması için tekrar başvurucaktım.Evlendikten ve çeyiz yardımı aldıktan sonra 2 yıl beklemek gerekiyor tekrar başburabilmek için.Bu süre zarfında bana gelir olur diye dul maaşına başvurmuştum.Kurumdan bu şekilde cevap gelince şaşırdım.Eşimin hiç sigortası başlamamıştı,iş kazası geçirdiği zamanda sigortalı değildi.Yazıyı tekrar tekrar okudum ancak sanırım bir yeri yanlış anlıyorum çünkü bana dul maaşının yeni yasa gereği bağlanması gerek gibi geliyor.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler!..

  1. Gelir testinde aynı evde yaşadığınız aile bireylerinin kazançları toplanıp evde yaşayan 18 yaşından büyük bireylerin sayısına bölünüyor. Yani örneğin diyelimki annenizin maaşı, abinizin maaşı toplam 2250 TL. 3’e bölününce 750 TL düşüyor kişi başı. Genel sağlık sigortasında yapılan gelir testi aynen bu şekilde yapılıyor.

 33. Merhaba ben 3 cocuk büyütüyorum imam nikahlı eşim vardı ayrıldık dul maaşı nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 34. 100 kere teşekkür ederim 🙂 Dul Maaşı hakkında yeni yazılar paylaşmanızı dilerim. Sitenizin tasarımının basit olması çok hoşuma gitti.

 35. Benesımden bosandım fakat bosandıktan 3 sene sonra esım vefat ettı onun sıgortasını toplatıp maas baglata bılırmıyım lutfen cvp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.