Ders Çalışmak Nasıl Zevkli Hale Gelir

Ders çalışmak sizler için bir zorunluluk bir mecburiyet ise hem ders çalışmakta daha fazla zorlanırsınız hem de çalıştığınız dersten daha düşük verim el de edersiniz. Dersleri isteyerek, severek çalışmak size beraberinde başarıyıda getircektir. Peki ama dersleri nasıl severek çalışabiliriz. Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Severek ders çalışmanın önündeki ilk engel önyargılardır. Ders çalışmanın sıkıcı, zevksiz, mecburi bir şey olduğunu düşündüğünüz sıraca keyif alarak ders çalışmanız mümkün değil. Bu yüzden ilk yapmanız gereken bu önyargıları bir kenara kaldırmak. Bu yazıda farklı tekniklerle ders çalışmanın nasıl zevkli bir hale getirileceği konusunda elimizden geldiği kadar sizlere bilgi vereceğiz.

İlk olarak yapacağınız şey, dersi kendiniz için çalıştığınızı aklınıza kazımak olmalı. Unutmayın derslerdeki başarınız ne anne-babanız için ne öğretmenleriniz için nede bir başkası içindir. Derslerdeki başarınız sadece sizin iyiliğinize yarar. Derslerinize ne kadar çalışırsanız o kadar iyi notlara, bu notlara bağlı olarak daha iyi bir mesleğe ve hayata sahip olursunuz. Bunu içselleştirmeye başladığınız zaman ders çalışmak artık sizin için bir işkence olmaktan çıkmaya başlıyacaktır.

Ders çalışmayı zevkli hale getirmek için teknolojiden faydalanabilirsiniz. Örneğin internetten çalıştığınız dersin konuyla ilgili bir video izlemek kitaptan çalışmaya göre size daha zevkli gelebilir. Yada çalıştığınız dersin konusuna göre diyagramlar oluşturabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz online uygulamalardan bir tanesi de https://www.draw.io/ dur. Yine ayrıca ders çalışma teknikleri konulu yazımızı okuyarak bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ders Çalışırken Uyku Gelmesi

Ders çalışan öğrencilerin, muzdarip oldukları konulardan bir tanesi de ders çalışırken uykularının gelmesidir. Uykunuz; beden olarak yorgun olduğunuzda, çalıştığınız odanın iyi havalandırılmadığında, bir önceki gün yeteri kadar dinlemediğinizde gelir. Ders çalışırken uykunuzun gelmemesi için ilk olarak bu etmenleri ortadan kaldırmaya çalışın. Unutmayınki ideal uyku süresi günde 7 saattir. Eğer günde 10 saat yada sadece 4 saat uyursanız ertesi gün uykusuz ve sersem bi şekilde günü geçirmeniz son derece normaldir. Bu yüzden uyku sürenizi çok iyi ayarlamalısınız. Bir kaç gün uyku sürenize dikkat ettikten sonra biyolojik saatiniz de kendini bu yeni duruma göre ayarlayacaktır. Uykunuz o gün yine de beklediğinizde erken gelmişse açılmak için duş alabilirsiniz. Bu şekilde dersin başına tekrar daha dinç bir şekilde oturabilirsiniz. Eğer ertesi gün çok önemli bir sınavınız var ve o gün normalden çok daha uzun saatler dersin başından kalkmamanız gerekiyor ama uykunuz geliyorsa, uykusuz kalma yöntemleri‘ne göz atabilirsiniz.

Ders Çalışırken Okuduğumu Anlamıyorum

Ders çalışırken okuduklarınızı anlayamamanın sebeplerinden bir tanesi öğrencinin kaygı düzeyinin yüksek olmasıdır. Eğer kaygı düzeyiniz yüksek ise rahatma egzersizleri ve nefes egzersizleri ile bu kaygınızı düşürmeniz mümkün. Ders çalışırken “okudığunu anlamadığını” düşünen öğrencilerde dikkat dağınıklı, dikkatini derse verememe problemi olabilir. Bunu aşmanın ilk kuralı ders çalışırken sizi rahatsız eden fiziksel engelleri ortadan kaldırmaktır. Açık olan televizyon ya da sürekli çalan bir telefon bu fiziksel engellere en klasik örneklerdir. Yine öğrenci dersini çalışması gerektiğini bunun ona faydalı bir şey olduğu konusunu yeterince içselleştirememişse ders çalışırken dikkatini toparlayamayabilir.

Ders Çalışmaya Konsantre Olamıyorum

Ders çalışmaya konsantre olamayan öğrencilerin yapması gereken ilk şey derse konsantre olabileceği bir ortamda ders çalışmasıdır. Bulunduğunuz ortam sessiz ve dikkatinizi dağıtabilecek unsurlardan arındırılmış bir ortam olması gerekmektedir. Örneğin eğer var ise okulunuzun kütüphanesinde çalışmak konsantre olmanız için size yardımcı olacaktır. Daha iyi konsantre olabilmek için hedeflerinizi bir kağıda yazabilir ve ders çalışırken görebileceğiniz bir yere koyabilirsiniz. Bu sizi çalışma konusunda güdüleyeceği gibi aynı zamanda da konsantrasyonuzu arttıracaktır.

Konsantrasyonunuzu sağlamak için önemli olan bir diğer etken de mola vermektir. Örneğin 45 dakika ders çalıştıktan sonra 15 dakika mola vermek ideal bir süredir. Elinizden geldiği kadar mola sürenizi aşmamaya gayret gösterin.

Bulunduğunuz ortamın iyi aydınlatılmamış olması da yine konsantrasyonunuzu bozar bu yüzden çalışma ortamınızın iyi aytınlatılmış olması gerekir.

Benzer Konular: Nasıl düzenli ders çalışılır

“Ders Çalışmak Nasıl Zevkli Hale Gelir” üzerine 2 yorum

  1. çokk sağolun ders çalışmayı hiç sevmiodum ama söylediğiniz yöntemlere uyacağım çok teşekkürler 🙂

  2. Teşekkürler fakat ben ders çalışmayı sadece kendim,için yaptığımı düşünmüyorum çünkü doktor olmak istiyorum,anlıcanız diğer insanlar ,hastalar da faktör ders çalışmamda,:):)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.