Ders Çalışma Teknikleri

Ders çalışma teknikleri sayesinde derslerinize hem sıkılmadan hem de daha verimli bir şekilde çalışmanız mümkün. Birçok öğrencinin ortak sorunu ders çalışmada isteksizlik yaşamaları yada ne kadar çok çalışırlarsa çalışsınlar iyi bir sonuç elde edememeleridir. Farklı, size uygun ders çalışma metotlar bu iki sorununda üstesinden gelmenize size yardımcı olacaktır.

ders çalışma teknikleriDers çalışma esnasında uygulanabilecek tekniklerin en klasiklerinden bir tanesi akrostişler oluşturmaktır. Bu yöntem şifreleme tekniği olarak geçer. Örneğin zararlı cemiyetlerin isimlerini TAMEK’ten hatırlayabilirsiniz.

Taşnak ve Hınçak Cemiyeti

Alyans Cemiyeti

Mavi Mira Cemiyeti

Etnik-i Eterya Cemiyeti

Kordos Cemiyeti

Gördüğünüz gibi baş harfleri alt alta yazıldığında TAMEK ortaya çıkıyor. Bu şifreleme yöntemi tarih, coğrafya, Türkçe gibi birçok derste kullanmanız mümkün. Kendi şifrelerinizi kendinizin yaratması hem çalışırken sıkılmamanızı hem de daha iyi aklınızda kalmasını sağlayacaktır.

zihin haritasıBir diğer teknik ise zihin haritaları oluşturmaktır. Bunun için çalıştığınız konu başlığını boş bir kâğıdın tam ortasına yazın ve daha sonra konunun alt başlıklarını ana başlığın çevresine ok çıkartarak sıralayın. Bu şekilde haritanızı büyütmeye devam edin. Yan tarafta bu tekniğe örnek bir çalışmayı görebilirsiniz. Oluşturduğunuz bu zihin haritaları çalıştığınız konuların daha iyi aklınızda kalmasının yanı sıra standart not tutmadan daha eğlenceli ve yaratıcı olduğu için dersten sıkılmamanızı da sağlayacaktır.

İngilizcede mind map olarak ifade edilen bu tekniği arzu ederseniz bilgisayar başında Free Mind programıyla da uygulayabilirsiniz. Program ücretsizdir ve freemind.sourceforge.net adresinden indirebilirsiniz. Ama biz konuların daha iyi aklınızda kalacağını düşündüğümüzden zihin haritalarını kâğıt kalemle oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Ders çalışma konusunda uygulayabileceğiniz bir diğer teknik ise teknolojiden yararlanmakdır. Artık nerdeyse tüm derslerin videolarını internet ortamında bulmanız mümkün. Anlamadığınız yada tekrar etmek istediğiniz bir dersi internet üzerinden tekrar izleyerek konuyu daha iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca yine izlediğiniz dersleri internet üzerindeki online testler yardımıyla da pekiştirmeniz mümkün.

Çalıştığınız dersin konularını hayalinizde canlandırın. Örneğin Karadeniz Bölgesi’nin yağışlı olduğunu hatırlamak için Trabzonsporlu taraftarların stadyuma şemsiye ile gittiğini hayal edebilirsiniz. Yada aklınızda tutmanız gereken maddeleri uydurma bir hikayenin içine yerleştirebilirsiniz. Örneğin diyelim ki Oğuz Atay’ın romanlarının isimlerini ezberlemeye çalışıyorsunuz fakat hafızanızda yer etmiyor. Bu roman isimlerinin içinde geçtiği bir hikaye uydurun kendinize. Örneğin:

Oğuz Atay Tutunamayanlar hakkında bir roman yazarken Tehlikeli Oyunlar a bulaşmıştı. Bir Bilim Adamının Romanı başına işler açacaktı. Bunu hisseden Oğuz Atay Korkuyu Beklerken korkunun ecele faydası olmadığını düşündü ve Oyunlarla Yaşayanlar ı kendine örnek aldı. Artık korkusundan kurtulan Oğuz Atay bir Günlük yazmaya karar verdi ve bu günlüğün adını Eylembilim koydu.

Bu hikayeleri kendiniz uydurduğunuzda çok daha fazla işe yaradığını göreceksiniz. Yukarda ki örnekte gördüğünüz uydurma hikayede romanların isimleri kronolojik olarak sıralanmıştır. Eğer bir sıralama ezberlemeniz gerekirse de yine bu metodu kullanabilirsiniz.

ders çalışma metodlarıÖğrencilerin ders çalışırken sık kullandıkları metotlardan bir tanesi de not çıkarmaktır. Not çıkartırken kullanacağınız renkli kalemler ve post-it’ler not çıkartma işini sizin için biraz daha eğlenceli bir hale getirecektir. Üstelikte daha sonra bu notları tekrar etmeniz gerektiğinde karşınızda gri dümdüz bir metin bulmamış olacaksınız.

Benzer Konular: Nasıl Düzenli Ders Çalışılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.