Avukat Nasıl Olunur

Nasıl avukat olunur, avukat olmanın şartları nelerdir, hangi bölümden mezun olmak gerekir, nasıl kazanılır, hangi puan türünden kaç puan almak gerekir, hangi derslere çalışmalıyız. Bu yazımızda bunlara değincez.

Avukat Olabilmek İçin Gerekli Şartlar

1- Türk vatandaşı olmak (bu yazıyı okuyorsanız zaten yüksek ihtimal bu şartı taşıyorsunuzdur).

2- Hukuk fakültesi mezunu olmak. Yüksek öğretim kurulu tarafından kabul edilen yabancı ülke hukuk fakültesinden mezun olunduğu takdirde Türkiye hukuk fakültesi programlarına göre eksik kalan derslerin tamamlanması gerekir. (yani bir hukuk fakültesinden mezun olmalıyız, hangi hukuk fakültesi kaç puanla alıyor, hangi puan türünden alıyor buna yazımızın ilerleyen bölümlerinde değincez).

3- Avukatlık stajını tamamlamak. Stajın ilk 6 ayı bir avukatın yanında sonraki 6 ayı ise adliyede yapılır.

4- Avukatlık belgesi almak (yukarda yazılanları yapmak gerekiyor yani öncelikle).

5- Levhasına yazılmak istenen baro bölgesinde ikametgahı bulunmak (örneğin Antalya barosuna kayıt olacaksanız Antalya’da oturuyor olmanız gerekiyor). Süreklilik arzetmeyerek Türkiye’nin her yerinde avukatlık mesleği icra edilebilir.

6- Avukatlığa herhangi bir engel hal bulundurmamak.

Hukuk fakültesi nasıl kazanılır

Hukuk fakülteleri TM 2 puan türü ile tercih edilebilinmektedir. TM 2’nin oluşturan alanların yüzdelik ağırlıkları şu şekildedir:

YGS Türkçe: %14

YGS Temel Matematik: %14

YGS Sosyal Bilimler: %7

YGS Fen Bilimleri: %5

LYS 1 Matematik: %22

LYS 1 Geometri: %8

LYG 3 Türk Dili ve Edebiyatı: %22

LYG 3 Coğrafya: %8

Tüm bu alanların ağırlık ortalaması toplanınca (%100) TM 2 puan türünüz ortaya çıkmış oluyor. Yüzdelik ağırlıklardan da anlaşılcağı gibi en önemli dersler Türkçe ve Matematik’tir hukuk fakültesini kazanabilmek için. Tabi diğer alanlardan da iyi net çıkarmak şart. Bunun için de düzenli ders çalışmalısınız.

Lgs’de hangi derslerden kaçar soru geliyor?

YGS: Sosyal bilimlerden 40 soru, fen bilimlerinden 40 soru, Türkçe’den 40 soru, matematikten 40 soru sorulmaktadır.

Herhangi bir puan türünden 180 barajını aşan LYS’ye girmeye hak kazanır. Ama YGS’de aldığınız puanlar yukarda bahsettiğimiz gibi TM-2 puanıza etki ettiğinden ne kadar çok puan yaparsanız o kadar avantaj kazanırsınız. Yani 180’i geciyim yeter diye düşünmeyin.

LYS1 sınavında kaç soru var?

Matematikten 50 soru vardır. 50 soru için verilen süre 75 dk’dır. Bu 75 dk’dan sonra kitapçıklar toplanarak geometri kitapçıkları dağıtılır. Geometriden de 30 soru var dağıtılan bu ikinci kitapçıkta. 30 geometri sorusunun 8 tanesi analitik geometri. Geometri için verilen süre de 45 dk’dır.

LYS3 sınavında kaç soru var?

Türk dili ve edebiyatından 56 soru soruluyor. Verilen süre 85 dk. Bu 85 dk’nın sonunda Türk dili ve edebiyatı kitapçıkları toplandıktan sonra çoğrafya kitapçığı dağıtılıyor. Çoğrafyadan da 24 soru soruluyor bu kitapçık için verilen süre 35 dk. Çoğrafyada ülkeler çoğrafyası dahil değil.

Umarım nasıl avukat olunur konusunda sizleri biraz olsun aydınlatabilmişizdir. Herkese sınavlarda ve amaçlarına ulaşmada başarılar dileriz.

Benzer konular:

Tıp fakültesi nasıl kazanılır

Nasıl emlakçı olunur

“Avukat Nasıl Olunur” üzerine 13 yorum

    1. avuakt olduğunuz için mutlusunuz 🙂 Bnde avukat olmak istiyorum inşallah olurum 600 hngi liseden mezun oldugunuz acabaa ???

    2. Bende avukat olmayı cok istiyorum bu sene sınava girecem ve elimden geleni yapacam yalnız bazı üniversiteler 465 veya o civarlarda hukuk fakültesi kazanılıyor sizce en az kaç puan almam gerek

  1. valla zor iş ya bnde avukat olmak istiyorum daha bu sene karar verdim ama cayacam nerdeyse 600 puan ne demek ya ülsem alamama ama hayırlısı herkes inşallah isteği mesleğe sahip olur

  2. Bende dokuz eylül hukuğu istiyorum ve hergün çalışıyorum ygs-lys hepsini çalışıyorum ama bi korku hep var düz lise okuyorum bana ne yapmam gerektiğini anlatabilecek olan var mı ? 🙂 ne kadar çalışmalıyım şimdiden teşekkürler…

    1. Valla ne kadar şanslısın.Bende düz liseyi çok istedim ama maalesef şuanda kız meslekteyim.Olsun ben kendime inanıyorum İnşallah HUKUK fakültesine gideceğim…

  3. Ben daha 7. Siniftayim avukat olmak için ya sosyal bilimler lisesinde okumak lazimmis ya da anadolu lisesi benim hedefin sosyal bilimler lisesi turkcem çok iyi ama matemetigim çok kotu insALLAH avukat olabilirim ❤

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.