Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Yaz aylarında insanların canını en çok acıtan hayvanların başında arılar gelir. Arı sokmasını çoğu zaman engeleyemesekte en azından bu yazımızda arı soktuktan sonra neler yapabilirz, arı sokmasına ne iyi gelir konusu üzerinde duracağız bu sayede en azından arı sokmasına maruz kalırsanız bunu en kısa sürede en az sıkıntıyı çekerek kurtulabileceksiniz.

İlk olarak bir arının sizi sokma ihtimalini düşürmek için şunlara dikkat edin: Başınızda bir arı dolaşırsa, yada elinizdeki tatlı bir yiyecek veya icecek olduğundan bu elinizdeki şeyin etrafında dönüyorsa siz siz olun elinizle kolunuzla arıyı kovmaya çalışmayın. Arılar büyük çoğunlukla bir tehdit algıladıklarında insanları sokarlar. Kendinizi arı için bir tehdit unsuruna dönüştürmeyin. Size bir arı musallah olursada panik yapmadan ortamdan uzaklaşmaya çalışın. Eğer sigara içiyorsanız hemen bir sigara yakın çünkü arıların baş düşmanı dumandır. Dumanın olduğu yerden mecburen uzaklaşırlar. Ama tabi sigara içmiyorsanız sırf arı sizi sokmasın diye bir yerden sigara bulup içmeye kalkmayın sigara arıdan çok daha zararlıdır.

Gelelim arı sokması durumunda yapılması gerekenlere. Bir şekilde arı sokmasına maruz kaldınız diyelim, ilk yapılması gereken soktuğu yerde iğnesini bırakıp bırakmadığını kontrol etmektir. Eğer iğnesi hala soktuğu yerdeyse hemen elinizle yada bir cımbız yardımı ile iğneği çıkartın. Daha sonrada parmak uclarınız yardımıyla soktuğu yerdeki zehri dışarıya çıkartmaya çalışın az da olsa. Sonra hemen soktuğu yeri çamura sokun. Diyelimki ayağınızı soktu ağayınızı hemen camura sokun. Eğer çamura sokamıyacak bir yerinizden sokulduysanız örneğin; sırtınızdan, çamuru soktuğu yerin üzerine sürün ve bekletin. En önemli olan nokta da arı soktuktan sonra vucudunuzda aşırı bir tepkime meydana geldi mi buna dikkat edin. Örneğin aşırı boyuttaki şişkinlik, vucudunuzda aşırı ateş, kusma gibi alerjik reaksiyonlar baş gösterirse hemen en kısa sürede doktora gitmelisiniz. Biz böyle bir alerjik reaksiyonla karşılaşmadığınızı, normal bir arı sokması olduğunu düşünerek yazımıza devam ediyoruz. Arı soktuktan çok kısa bir süre sonra acısı geçmiş herşey hemen hemen normale dönmüş olur. Ama bu sizi yanıltmasın vucudunuz esas tepkimeyi ertesi güne yansıtacaktır. O yüzden bi şey yok değip çamura sokmamazlık etmeyin. Çamura soktuktan sonra şişkinliği alması ve kaşıntıyı azaltması için bir poşete bir kaç tane buz koyun ve bunu soktuğu yere uygulayarak buz kompresi yapın. Buz torbanızı münkün olduğunca arının soktuğu yerin etrafında dolaştırın. Dediğim gibi esas sorun ertesi gün başlıyacaktır. İlk güne nazaran soktuğu yer daha fazla şişecek ve kaşınacaktır. Zaten arı sokmasının en kötü yanı da bu şişkinlik ve bitmek bilmeyen kaşıntıdır. Bunun için yine buz kompresi uygulayabilirsiniz. Dermovate isimli kremi kullanabilirsiniz. Telfast (120mg) isimli ilacı günde bir kere kullanabilirsiniz yine şişkinlik ve kaşıntıyı azaltması bakımından. Recetesiz satılıp satılmadığını bilmiyorum ama eczaneye sorarak öğrenebilirsiniz. Soktuğu yer muhtemelen biraz ateşlenebilir, ayağınızı soktuysa üzerine basmakta zorluk cekebilirsiniz. İlk soktuğu andan sonra çamur sürmeniz önemli o yüzden tekrar yazıyorum. Çamur yoksa yoğurt sürebilirsiniz. Yada yoğurtta yoksa şeker sürebilirsiniz. İlerleyen günlerde de buz kompresi yapmayı ihmal etmeyin bu hem ateşini alıp sizi rahatlatır hemde kaşıntıyı büyük ölcüde engeller. Arı soktuktan sonra önemli bir konuda sabırdır. Çünkü iyileşmeniz 7-10 gün sürebilmektedir. Bir hafta – 10 gün boyunca kaşıntı hissi insanın canını gerçekten sıkabiliyor. Siz yinede arıların bulunduğu yerlerden münkün olduğunca uzak durmaya çalışın, açık havada ayakkabı terlik giyerken içine dikkat edin arı girmiş olabilir, benimkinin içine girdiği gibi 🙁 🙂

Benzer konular: Cilt bakımı nasıl yapılır

Memekanseri belirtileri

Video kesmek için program

Kolay hamile kalma yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.