Ağız Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapmalı

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusu sağlık acısından bir takım sorunları işaret etmekle birlikte aynı zaman da kişiyi sosyal olarak da zor durumlarda bırakabilecen bir sağlık problemidir. Ağız’dan kaynaklanan kokuları ikiye ayırabiliriz. Bunlardan birincisi, yenilen yiyecekler nedeniyle oluşan geçici ağız kokusudur. İkincisi ise “Anaerop” ismi verilen bakterilerin neden olduğu kronik ağız kokusudur (yani sürekli). Sürekli olmayan ağız kokusu, tüketilen yiyeceklerin türüne göre belirli bir vakit geçtikten sonra kendiliğinden gidiyor. Kronik (sürekli) ağız kokusunun oluşmasında diş eti hastalıkları, diş çürükleri, aftlar (ucuklar), uyumsuz ve kötü kullanılan protezler ile ağız kuruluğu gibi faktörler rol oynuyor. Sorunun temel sebebi olarak ise ağız içindeki yumuşak dokularda, özellikle de dil kökünde oluşan anaerop ismi verilen bakterin birikimi gösteriliyor. Tükürük akış hızı ve miktarındaki azalmalar da ağız kokusunu çoğaltan etkenler arasında sayılmakta. Ağız kuruluğunda normalden daha az olan tükürük miktarı, dil üzerinde oluşan sülfür bileşiklerini yeterince temizleyemediğinden ağız kokusunun artmasına neden oluyor. Ağız kuruluğunun bir diğer olumsuz etkisi de; tükürük azlığının, ortamdaki oksijen yetersizliğine sebeb olması. Ağız ortamındaki oksijenin yetersizliği de anaerop bakterilerin oluşmasına sebeb olmaktadır.

Stres Faktörü

Stresin sağlık üzerinde birçok olumsuz etkisi bilinmekte. Bunlardan bir tanesi de stresin ağız kuruluğuna yol acması. Ağız kuruluğu ise  kötü kokunun oluşma sebeblerinden bir tanesi olarak gösteriliyor. En azından strese bağlı ağız kokularından kurtulabilmek için hayatınızı mümkün olduğu kadar stresten arındırmaya çalışın. Elbetteki günümüz koşulları stresi beraberinde getiriyor. Stresten kaçınmanın yollarının başında kendinize olumlu telkinlerde bulunmak olduğunu unutmayın.

Sigara

Sigaranın sağlık üzerindeki negatif etkileri saymakla bitecek gibi değil. Ağız kokusu konusunda da, sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğundan, ağız kokusuna da yol açmaktadır. Sigara ayrıca diğer bir ağız kokusu nedeni olan diş eti hastalıklarına da ortam hazırlıyor. Sigarayı bırakmak istiyor ve sigara konusunda yardım almayı düşünüyorsanız mora terapi isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Nedenler

Akciğer enfeksiyonları, bronşlara bağlı enfeksiyonlar, diyabet, böbrek yetmezlikleri, karaciğer hastalıkları, C vitamini eksikliği ve bazı tür kanserler de ağız kokusuna sebeb olabiliyor. Ancak bu rahatsızlıklar, ağız kokusu problemi olanların arasında çok az yer tutuyor. Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar ve reflü hastalığı da ağız kokusuna neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Ağız kokusuyla ilgili alınabilecek alternatif önlemlere başvurulmadan önce, tüm bu olasılıklarla ilgili incelemelerin dikkate alınması gerekiyor. Yani ağız kokusu ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu sebeble konu hakkında bir doktora başvurmanız önemlidir.

Ağız kokusu aslında bir hastalık değil. Pek çok insan, sabah uyandığında ya da sarımsak, soğan gibi kokulu besinler tükettiğinde ağzının koktuğunu hisseder. Uzmanlara göre bu koku, normal kabul ediliyor. Ancak bu genel durum, bazı istisnalarla bozulmaktadır. Çünkü ağız kokusu daha önce söylediğimiz gibi, bazı durumlarda genel vücut sağlığında oluşan bir bozukluğun habercisi de olabiliyor.

Ağız Kokusunu Gidermek İçin Yapabilecekleriniz

1- Bol Su İçin

Su içmek, tüm sağlığımız için önemli olduğu kadar ağız kokusunu gidermede de önemli bir rol oynuyor. Böbrekler açısından risk taşıyan kişiler dışında, günde 2,5-3 litre su içmek tükürük salgısının çoğalmasını sağlayarak, ağız kokusunu önlemeye katkı sağlıyor.

2- Dilinizi Fırçalayın

Doğru ağız hijyeni için, diş fırçalamanın yanı sıra kesinlikle dil temizliği de yapılmalıdır. Dilin üzerinde, özellikle de dil sırtının arka bölgelerinde oluşan bakteriler ağız kokusuna neden olabilmektedir. Bu bakterilerin özel olarak tasarlanmış dil fırçaları ile ya da bazı diş fırçalarının arkasında yer alanmakta olan özel dil temizleme aparatlarıyla temizlenmesi gerekiyor.

3- Yatmadan Önce Gargara Yapın

Yemek ve içmekle ilgili tüm uygulamaların bitirildiği uyku öncesinde, dişlerin mutlaka ama mutlaka fırçalanması gerekiyor. Fırçalama dışında, alkolsüz ağız gargaralarını kullanmak da ağız kokusu önleme konusunda yardım sağlıyor.

4- Tarçın Tüketin

Tarçın, ağız içi bakterilerle mücadelede etkili bir silah olarak gösteriliyor. İçeceklerinizde (örneğin sahlep) ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanabilirsiniz.

5- Ağız Kokusunu Gideren Besinleri Tüketin

İsrail de yayımlanan Yediot Aharonot gazetesinin haberine göre, C vitamini bakımından zengin meyve veya yoğurt yemek ağız kokusunu ortadan kaldırma konusunda oldukca etkili. Portakal, çilek, elma ve limon gibi meyveler ile havuç, kereviz gibi sebzelerin ve ayrıca yoğurdun içinde bulunan bir tür aktif bakterinin, ağızda kötü koku yaratan sülfürü azalttığı belirtildi.

Araştırmacılar, özellikle yoğurdun sülfür düzeyini %80 oranında azalttığını saptadı.

6- Ağız Nemlendiricileri Kullanın

Kötü ağız kokusunun oluşmasında tükürük miktarının önemli bir rol oynadığı kabul ediliyor. Yapılan muayenede tükürük miktarının az olduğu tespit edilen kişiler için, uzmanlar ağız nemlendiricileri önerebiliyorlar. Bunun yanı sıra hastanın bol bol su içmesi, ağzını kuru tutmamaya özen göstermesi önerilebiliyor.

7- Çinkolu Sakız Çiğneyin

Ağız kokusunu bastırmak için sıklıkla çiğnediğimiz sakızlar her zaman yarar sağlamıyor. Uzmanlar sadece çinkolu sakızların ağız kokusunu azalttığını söylüyor.

8- Protezlerinizi Kontrol Ettirin

İyi durumda olmayan diş protezleriniz, köprüleriniz ağız kokusuna sebeb olmaktadır. Örneğin köprünüzde kalan bir besin kırıntısı burada çürük oluşmasına ve bakterilerin üremesine ortam sağlayacak bir durum ortaya çıkmasına sebeb olabilir. Yine dişinizde kaplama varsa ve ağzınızda koku oluşuyorsa mutlaka dişçinizle görüşün. Çünkü kaplamanın altında bir çürük oluşmuş olabilir. Erken müdehale olursa dişinizi kurtarmanız mümkün ama eğer geç kalınmışsa dişinizi çektirmek zorunda kalabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda Prof. Dr. Ülkü Noyan’ın ağız kokusu hakkında bilgiler verdiği röportajını izleyebilirsiniz.

Yine ayrıca aşağıdaki videodan Op. Dr. Orhan Altıntaş’ın ağız kokusu hakkında verdiği bilgilere ulaşabilirsiniz. Kendisi ağız kokusu hakkında son derece önemli bilgilere değinmiş bulunmaktadır bu videoda.

Benzer konular: Uyuyabilmek için ne yapmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.