Etiket arşivi: votka mezesi

Votka Nasıl İçilir

Votka Nedir

Votka; buğday, çavdar gibi tahıllardan ve patetesten üretilen alkollü bir içkidir. Rusya ve Slav ülkelerinde en çok tüketilen içkidir. Slav kökenli bir içki olmasına rağmen ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Kokusuz ve renksizdir. Bu sebeble genelde meyve suyu, redbull, kola gibi şeylerle beraber içilir karıştırılıp içilir. Yada farklı kokteyler hazırlanır votka ile.

Votka Nasıl İçilir

Votka soğuk içilen bir içkidir. Buzdolabında soğuta bileceğiniz gibi bardağınızın içine buz kalıpları koyarakta votkanızı içebilirsiniz. Soğuk olduğunda voktanın içimi daha güzel olur. Votka içmek için ilk olarak yandaki gibi bir votka bardağına ihtiyacınız var. Rakı bardağının birazcık daha genişi şeklindedir. Eğer tabi votka bardağınız yoksa normal bir su bardağı da işinizi görür. Bardağın çeyreğine votka geriye kalanına da istediğiniz bir meyve suyunu ekleyebilirsiniz. Votkaya meyve suyu yada başka bir şey eklenerek içilmesindeki amaç votkanın en baştada dediğimiz gibi tadı olmayan bir içki olmasıdır. Slav ülkelerinde genelde sek olarak içilsede, sek ağır olacağı için tavsiye etmiyoruz. Meyve suyu olarak vişne suyunu önerebilirim. İçimi oldukça güzeldir. Yine portakal suyu da votka ile güzel bir uyum oluşturur. Şeftali suyunu da deniyebilirsiniz.

Votka gazlı içeçekler ile çok iyi bir uyum oluşturmasada votka-kola birçok kişi tarfından tercih edilmektedir. Aynı zamanda votka-redbull günümüzde en popüler votka karışımı. Her ne kadar redbull’un arkasında “alkollü içeçekler ile kullanmayın” desede sanırım bu uyarıyı çok fazla umursayan yok.

Votkada karışım konusunda nerdeyse sınır yoktur. Şalgam ve hatta ayran ilede karıştırıp içebilirsiniz. Votka ile yapılan kokteylerin ucu bucağı yoktur. Yazımızın ilerleyen kısımlarında hazırlayabileceğiniz pratik votka kokteylerine de değineceğiz. Hazırlanan kokteyller genelde pipetle servis edilse de evde hazırladığınız votka-meyve suyu karışımlarını pipetsiz içebilirsiniz.

Dediğimiz gibi bardağın çeyreğine votka koymanız gerekiyor ama votka miktarını bardağın yarısına kadar çıkartabilirsiniz. Votka oranını ne kadar arttırırsanız o kadar sertleşir ve içimi zorlaşır. Ama tabiki sizin damak zevkinizle alakalı bir durum olduğu için yine koyacağınız votka miktarı size kalmış. Bardağın çeyreği kadar koymak en idealidir. Votka içerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta nerede duracağınızı iyi bilmektir. Örneğin iki arkadaş 70’lik bir votka aldınız içiyosunuz. Artık ikinizde içebileceğiniz kadar içtiniz ve şişede bir bardaklık votka kaldı. Şişeyi bitireyim diye o son bardak votkayı içmeyin. Çünkü o son bardak sizi kusturabilir. Dediğim gibi votka içerken durmanız gereken noktayı iyi bilmelisiniz.

Votka Fiyatları

Votka fiyatları aşağıdaki şekildedir. Fiyatlar Ocak 2017 Carrefoursa fiyatlarıdır.

Absolut 35 cl: 52.5 TL

Absolut 70 cl: 94 TL

Absolut 1000 cl (1 litre): 130 TL

İstanblue 35 cl: 41 TL

İstanblue 70 cl: 70 TL

İstanblue 1 litre: 89.5 TL

Bazooka 70 cl: 56.50 TL

Binboa 70 cl: 72.5 TL

Votka Neyle İçilir

Votka sıcak yemeklerle içilebilecek bir içki değildir. Votka içecekseniz soğuk mezeleri tercih etmelisiniz. Rus salatası, çavdar ekmeği, pastırma, havyar, kuruyemiş gibi soğuk mezeleri tercih edebilirsiniz. Yine portakal, elma, kivi ve benzeri meyvelerde votka ile beraber güzel gider. Bu saydıklarımız votka ile beraber tüketilebilecek en ideal mezelerdir.

Okumaya devam et