Etiket arşivi: Tekila Fiyatları

Tekila Nasıl İçilir

Tekila Nedir?

Tekilanın tarihinden başlarsak İsapanyolların on altıncı yüzyılda Meksika’ya ulaşmasıyla başlar. Conquistador’lardan (İspanyol kaşifler) damıtma tekniğini öğrenen Aztek halkı, kısa sürede geleneksel içecekleri olan mavi agave bitkisinin kökünü damıtarak tekila üretmeye başladı ve böylece Kuzey Amerika kıtasının ilk damıtılmış ve ticari olarak üretilen içkisi elde edildi.

Kaktüse benzeyen müge cinsli bir bitki olan AGAVE adlı bitkiden üretilir. Yaklaşık olarak 30 ile 100kg aralığındadır.

Tekiladan değişik tadım özellikleri gösteren ve agave bitkisinin farklı türlerinden damıtılan bir başka içkisi vardır: mezcal. Bu içki meksika dışındaki ülkelerde şişesinde maguey kelebeği tırtılı ile satılıyor. Çoğu kez yanlış bir değerlendirmeyle “kurt” olarak nitelenen bu tırtıl, aslında jacobo lozano paez adlı işadamının ürünü daha iyi pazarlamak için 1950 yılında bulduğu bir tanıtım aracı. Paez, bu tırtılların, yapraklarını kemirdikleri agave bitkilerinden elde edilen mezcal’in tadını, tırtılsız bitkilerden yapılmışlardan daha farklı kıldığını saptamış. Paez, bunu pazarlama stratejisinde değerlendirmeyi düşünmüş ve gerçekten de çok başarılı olmuş. Meksika’da bu tırtıla “gusano” adı veriliyor.

Tekila fiyatları

Olmeca Clasico 70’lik Tekila 78.50TL’ye satılmakta Carrefoursa’da (büfe’de 85TL dediler)
Olmeca Clasico 35’lik Tekila 45 TL (büfede)
Olmeca Altos 70’lik Tekila 100 TL (büfede)
Büfe fiyatları 31 Aralık 2011’e aittir. Ayrıca votka fiyatları linkinden votka fiyatlarına da ulaşabilirsiniz.

Tekila nasıl içilir ?

Tekila denilince tuz ve limon akıla gelir ilk. Tekilayı içme metodu gayet basit. Tuz – tekila – limon bu sırayı takip etmeniz gerekiyor tekila içerken. Önce elimiz hafif limonla ıslatılır ve ardından tuz dökülür. Tuzu yalayıp ardından tekila içilir.Tekiladan sonra ise dilimlenmiş limonu bir güzel afiyetle yenilir. Yalnız tekilanın alkol oranı %45 lerde olduğu için tekila içince çok hareket etmemeliyiz, örneğin tekila içtikten sonra dans etmek hiç iyi bir fikir değil. Hareket etmek alkolün kana karışma hızını oldukca arttırır ve az öncede belirttiğimiz gibi tekilada alkol oranı oldukça yüksektir. Tekilanın alkolü aniden karışacağından çarpma ihtimali yükseklir siz hareket ettikce. Tekila alkol oranı yüksek bir içki olduğundan shot adı verilen bardaklarda içilir bu bardağın özelliği küçük olmasıdır. Tekilanın en güzel yanı ertesi gün uyandığınızda baş ağrısı vb sıkıntılar yaratmamasıdır. Sırf bu yüzden bile tercih edilebilecek bir içki. Okumaya devam et