Nasıl Kopya Çekilir

Kopya sınavlarda son başvurulması gereken yöntem olmakla beraber zaman zaman bu yola başvurmak öğrenciler için kacınılmaz olabilmektedir. Peki nasıl kopya çekilir, kopya çekerken nelere dikkat etmek gerekir, yakalanma riskinizi en aza nasıl indirebilirsiniz. Öncelikle yakalanmanız durumunda başınıza gelecek sıkıntıları unutmamanızı tavsiye ederiz. Eğer yine de kopya çekmeye kararlıysanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Kopya çekmenin 1. ve altın kuralı sakin olmaktır. Kopya çekerken aşırı heyecanlanıyorsanız, eliniz ayağınıza dolaşıyorsa, yüzünüz kızarıyorsa önce bu heyecanınızı üzerinizden atmaya çalışın. Bunun için evde pratik yapabilirsiniz. Yada elinize yazmak gibi basit kopya çekme methotlarını deneyebilirsiniz. Unutmayınki sadece kopya çekerek bir sınavdan geçer not almak her zaman pek münkün olmamaktadır. Yani kopya çekebilmek içinde aslında o dersten bir şeyler biliyor olmanız gerekir. Kopya çekmek için en basit ve en klişe yöntem dediğimiz gibi elinize yazmaktır. Yazı yazmadığınız elinizin içine bir şeyler karalayabilirsiniz. Ele yazmaktan daha basit bir yöntem ise kola yazmaktır. Çünkü elinizden kopya çekerken avucunuzu acıp bakmanız gerekir. Bu da fark edilme ihtimalini arttırır. Ama üstdeki fotoğrafta gördüğünüz gibi kolunuza yazdığınızda, kolunuzu sanki kâğınızı siper ediyormuş gibi kâğıdınızın üzerine koyup rahatca bakabilirsiniz. Tabi bu rahatlığı abartmamanız iyi olur. Sağlaksanız yine sınıfın sağ tarafına oturup öğretmen masasını solunuza almak daha iyi olacaktır. Hoca size yaklaştığında da kolunuzu sırayla göğsünüz arasına koyup sağ elinizle sınavınıza devam edebilirsiniz. En risksiz, en basit, en pratik yöntem kola yazmaktır. Kopyayı pilot kalemle değilde bir cd kalemiyle yazarsanız daha iyi olur. Çünkü pilot kalemle yazılan yazıları farkında olmadan silebilirsiniz. Tükenmez kalemle yazmakta zor olabilir. Ama ince uclu bir cd kalemi bu iş için idealdir. Ne pilot kalemde oldugu gibi mürekkep dağılma yapar, ne de tükenmez kalem gibi yazıyı yazmanızda bir güçlük oluşturur. Sabunlu suyla biraz bastırarak kolayca da silebilirsiniz daha sonra.

En sık tercih edilen yöntem küçük kağıtlara yazılan kopyalardır. Ama usta değilseniz bu yöntemle yakalanma riskiniz çok yüksektir. Hatta çok usta olsanız dahi yinede yakalabilirsiniz. Birçok öğretmen kopya çeken öğrencileri sanılanın aksine çok kolaylıkla görür. Genelde onları sınıfta rencide etmemek için bunu sınav esnasında söylemezler. Kağıda kopya yazan öğrenciler kopya kâğıtlarını sınav kâğıdının altına koyar ve fırsatını buldukca bu kâğıtlara göz atarak kopya çekerler. Birçok öğrenci kopya kâğıdından kopya çekerken çok heyecanlanabilmektedir. O yüzden eğer kendinize çok güvenmiyorsanız bu yöntemi kullanmadan önce iki kere düşünün.

Son zamanlarda teknoloji bir hayli gelişti. Gelişen bu teknolojiyi kopya çekmekte kullanan öğrencilerde var. Örneğin minik casus kulaklıklar birçok öğrencinin satın alabileceği fiyatlara satılıyor. Yine teknolojiye bağlı olarak son zamanlar kullanılmaya başlayan bir yöntemde telefondan kopya çekmek. Özellikle cep telefonunun masanın üzerinde durmasına izin verilen sınavlarda öğrenci telefonu sırasının üzerine koyuyor ve fırsat buldukca sınavda telefonunun not bölümüne bakabiliyor. Bu arada belirtmemiz gereken önemli bir nokta da sınavda kopya hazırlayıp çekmesenizde yada çeksenizde bunu münkün olduğu kadar en yakın arkadaşınıza dahi söylemeyin çünkü ne kadar yakın arkadaşınızda olsa yarın öbür gün hakkınızda “kopyacı”, “işte o ancak kopya çekerek geçiyor” gibi ifadelerde bulunabilir. En iyisi kimseyi bu durumdan haberdar etmemek.

Aşağıdaki videoda Ertuğrul arkadaşımızın anlattığı güzel bir kopya çekme yöntemini izleyebilirsiniz. Kendisi bu yöntemle üniversiteden rahatlıkla mezun olmuş zaten videonun sonunda lisans diplomasını da gösteriyor.

Yine ileri derece kopya çekme metotlarından biri olan bir diğer kopya çekme yöntemide ortası kesilmiş silginin içine kopya yerleştirmektir. Bu yöntemde kopya kâğıdı akordiyon şeklinde katlanır ve silginin içine yerleştirir. Bu kopyalı silginin hazırlanışını daha detaylı olarak aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Yalnız dediğimiz gibi ileri derece bir tekniktir. Bu yöntemi ilk kez uygulayacaklar heyecan yapabilir. Ama yakalanma ihtimali en düşük olan yöntemlerden bir tanesidir.

Yine bu yöntemlerin haricinde kâğıt değiştirme, öndekinin arkadakinin kâğıdına bakma, sıraya yazma gibi farklı kopya metotları bulunmaktadır. Ama zaten bunlar herkesin bildiği klasik yöntemlerdir. Son olarakta aşağıdaki videodan Cem Yılmaz’ın sınavlar hakkındaki esprilerini izleyebilirsiniz. Tüm arkadaşlara sınavlarında başarılar dileriz, umarım bu yöntemleri kullanmak zorunda kalmazsınız hiçbir zaman.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir