Kredi Kartımın Güvenliğini Nasıl Sağlarım

Kredi kartınızın güvenliği nasıl sağlayabileceğiniz konusunu iki başlıkta ele alıyor olacağız. Bunlardan ilki kartınızın fiziksel güveliği ikincisi ise kredi kartınızın sanal güvenliğidir. Her iki konuda kredi kart bilgilerinizin korunması açısından son derece önemlidir. Eğer vermiş olduğumuz bu bilgileri dikkate alırsanız kredi kartınızın art niyetli kişiler tarafından kullanılması ihtimali son derece düşürmüş olursunuz.

Genel kanaatin aksine kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmek isteyen kişiler çoğu zaman çok donanımlı usta dolandırıcılar değildir. Bu kişiler genel olarak sizin dikkatsizliğinizden faydalanarak kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmeye çalışırlar.

Kredi Kartınızın Fiziksel Güvenliği

Kredi kartlarının fiziksel güvenliği kullanıcıların en çok ihmal ettiği güvenliktir. Bu sebeptendir ki art niyetli kişiler kredi kartı bilgilerinize genel olarak buradan ulaşmaya çalışırlar. Kredi kartınızı hiçbir zaman hiçbir koşulda çok kısa bir süreliğine de olsa başkasına emanet etmeyin. Çünkü kredi kart bilgilerinizi ele geçirmek isteyen dolandırıcılar için 3 saniye bile kredi kartı bilgilerinizi kopyalamak için yeterli bir süre. Dolandırıcılar kredi kartınızı post makinesi görünümünde 2. bir cihazdan geçirerek kredi kartı bilgilerinizi kopyalayabilmektedir. Daha sonra bu bilgileri sahte kredi kartlarına kopyalayarak sizin yerinize alışveriş yapabilirler. Bunu önlemek için kredi kartınızı asla hiçkimseye emanet etmeyin. Örneğin benzin aldınız ve pompa görevlisine kredi kartınızı 1-2 dakikalığına emanet ettiniz. Eğer bu kişi art niyetli bir kişi ise önce normal pos cihazından benzin tutarını çektikten sonra kredi kartı bilgilerinizi kopyalayacak olan cihazdan geçirebilir. Kartınızı emanet etmek yerine kasaya kartınızla beraber siz gidin ve ödemeyi bu şekilde gerçekleştirin. Yine aynı şekilde genel olarak insanlar kredi kartlarını lokantalarda hesabı ödemek için garsona emanet etmektedir. Bu da az önce bahsettiğimiz güvenlik sorununu doğurmaktadır. Lokanta vb gibi yerlerde kartınızı hiç kimseye emanet etmeyin. Tabi ki binlerce iyi niyetli; dürüst garson, pompacı vb meslek çalışanı vardır ama siz işinizi sağlama alın.

Kredi kartı bilgilerinin art niyetli kişiler tarafından en kolay ele geçirilmesi umursamaz kart kullanıcılarından kaynaklanmaktadır. İnsanlar kartlarını kırıp rastgele sokağın ortasına atabiliyorlar. Sanıyorlar  ki o kartı kırdığı için hiç kimse kullanamaz. Bu yanlıştır. Üzerindeki numaralar dahi kredi kartınızı kullanmak isteyen kötü niyetli kişiler için yeterlidir. O yüzden kartınızı hiçbir zaman sadece bi kere ortadan kırıp atmayın. Eğer kartınızı imha etmek istiyorsanız makasla küçük parçalar halinde kesin. Hatta tüm parçaları aynı çöp kutusuna dahi atmayın. Azimli bir dolandırıcı bu küçük parçaları bir araya getirebilir. Kısaca eşeğinizi sağlam kazığa bağlayın.

Kredi Kartınızın Sanal Güvenliği

İnsanların dolandırılmaktan en çok korktukları zamanlar internetten alışveriş yaptıkları zamanlardır. Medyada konu ile ilgili çıkan birçok haberden dolayı insanlar internet üzerinden alışveriş yapmayı çoğu zaman güvenli bulmazlar. Yapsalar dahi içlerinde bir acaba dolandırılır mıyım, kredi kartı bilgilerim çalınır mı korkusu olur. Aslında sanal ortamda kredi kartı bilgilerinizi korumanın bir kaç basit yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemleri uyguladığınızda genel olarak kredi kartı bilgilerinizin çalınması imkansıza yakındır.

Sanal Kredi Kartı Kullanın

Kredi kartı bilgilerinizi korumanın en etkili yolu sanal kredi kartı kullanmaktır. Sanal kredi kartının kullanımı son derece basittir. Üstelik hemen hemen her banka bu hizmeti kullanıcılarına bedava sunmaktadır. Sanal kredi kartı için bankanızın web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. İlgili alana girdikten sonra örneğin yapacağınız alışverişin tutarı 100 TL ise 100 TL’lik bir sanal kredi kartı oluşturur ve son kullanma tarihini de isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Örneğimizdeki gibi 100 TL’lik bir sanal kredi kartı oluşturdunuz ve son kullanım tarihini 1 hafta olarak belirlediniz varsayalım. Alışverişinizi bu sanal kredi kartı ile yaptığınızda kötü niyetli kişiler ancak bu sanal kredi kartı bilgilerinizi ele geçirebilecektir ve içinde limit olmayacağı yada son kullanım tarihi çok kısa bir sürede dolacağı için (isterseniz 1 saatte yapabilirsiniz) size bir zarar veremezler.

Antivirüs Yazılımı Kullanın

Hem kredi kartı bilgilerinizin güvenliği hem de diğer kişisel bilgilerinizin ve şifrelerinizin güvenliği için mutlaka güncel bir antivirüs yazılımı bilgisayarınızda kurulu olsun. Piyasada birçok ücretli-ücretsiz antivirüs yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılımları kullanarak bilgilerinizin güvenliğini %99 oranında korumuş olursunuz.

Sahte E-mail’lara Dikkat

Phishing (olta) adı verilen yöntemde dolandırıcılar banka kullanıcılarına bankadan geliyormuş gibi sahte e-maillar göndermektedir. Bu maillarda genel olarak bankanın sizden bilgilerinizi güncellemenizi istediği belirtilir ve sizi sahte bir banka sayfasına yönlendirerek bilgilerinizi çalmayı amaçlarlar. Hiçbir banka sizden kişisel verilerinizi e-mail yoluyla güncellemenizi talep etmez. Bu yüzden sahte maillar konusunda dikkatli olun.

Son olarak ekstrelerinizi düzenli kontrol ederek olumsuz bir durum yaşamanızda kayıplarınızı minimum düzeyde tutabilirsiniz. Sizin haberiniz olmadan çekilen tutarlar olması durumunda bankalar durumu inceliyor ve eğer haklıysanız paranızı iade edebiliyorlar. Yalnız bunun için itirazınızı erken yapmalısınız. Bunu yapabilmek içinde ekstrelerinizi düzenli kontrol ediyor olmanız şart.

Gördüğünüz gibi kredi kartınızın güvenliği yüksek oranda sizin elinizdedir. Yukarıdaki bilgilere uyarak kredi kartınızın güvenliğini maksimum derecede sağlayabilirsiniz. Art niyetli kişilerin insanların bilinçsizliğinden yararlanarak bu yönde haksız kazanç elde etmelerini önlemek için lütfen bu yazının linkini paylaşabildiğiniz kadar çok kişiyle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.