Kredi Kartı Kullanmanın Avantajları

en avantajlı kredi kartıKredi kartları günümüzde artık zaruri bir ihtiyaç haline dönüşmüştür. Kredi kartı kullanarak taksit yaptırabilir, internetten kolayca alışveriş yapabilirsiniz, nakit taşımanın risklerinden korunmuş olursunuz, kampanyalardan ve bankaların diğer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Kredi kartı dikkatli ve bilinçli kullanıldığında hem işlerinizi oldukça kolaylaştır hem de size maddi anlamda güzel imkanlar sağlar.

Maddi olarak sağlayabileceği imkanlardan kısaca bahsetmemiz gerekirse, örneğin hesap kesim tarihinden sonra yaptığınız harcamaları bir ay ötelemiş olursunuz. Diyelimki hesap kesim tarihiniz ayın 20’si, ayın 21’inde yapacağınız harcamalar bir sonraki ekstrenize yansıyacaktır. Taksit imkanlarından da faydalanarak alım gücünüzü arttırmanız münkündür. 300 TL’lik bir ürünü 3 taksite böldürerek herhangi bir ekstra masraf vermeden 100’er 100’er 3 ayda ödeyebilirsiniz vade farkı olmadan (12 aya kadar münkün). Yapmış olduğunuz alışverişlerden puan kazanabilir ve bu puanlarla daha sonra bedava alışveriş yapabilirsiniz. Ortalama olarak yaptığınız her 100 TL lik alışveriş için kredi kartınız size 1TL değerinde puan verir. Fakat özel kampanyalarda bu kat ve kat artabiliyor örneğin banka düzenlediği kampanyada diyorki “ay içersinde 5 kere falanca marka benzin istasyonundan tek seferde en az 100 lik benzin al, kartına 50 tl değerinde puan yükleyim”. Bir çok banka bu tarz aylık veya yıllık kampanyalar düzenleyebiliyor.

Kredi kartlarının işlerinizi kolaylaştıracak imkanlarından bir tanesi otomatik ödeme talimatıdır. Bir çok banka bundan ücret talep etmez sizde örneğin 4 farklı faturanızı yatırmak için 4 farklı yere gitmemiş ve her birinde ayrı ayrı sıra beklememiş olursunuz. Ayrıca internet ve telefon bankacılığını kullanarak yine sıra beklemeden havale/eft yapabilirsiniz.

Telefon ve internet bankacılığı hayatımızı oldukça kolaylaştıran hizmetlerdir. Bu sayade evinizden dahi çıkmadan eft/havale yapabilir, kredi kartı borcunuzu ödeyebilir ve hatta yatırım dahi yapabilirsiniz. Bazı insanlar internet bankacılığına yada internetten alışveriş yapmaya çok fazla güvenmemektedir. Yalnız hemen hemen tüm bankalar internet bankacılığına giriş işleminiz sırasında cep telefonunuza bir güvenlik kodu gönderir. Yani sizin yerinize bir başkasının sizin internet bankacılığı hesabınıza girebilmesi için hem sizin şifrelerinizi ele gecirmeli hem de cep telefonunuzu. İnternetten alışveriş konusunda da bir çok banka sanal kredi kartı hizmeti sunmaktadır. Bu kredi kartlarına dilediğiniz limiti tanımlarsınız, örneğin internetten gercekleştireceğiniz alışverişin tutarı 100 TL ise 100 TL lik bir sanal kredi kartı yaratırsınız ve alışverişinizi tamamlarsınız. Kötü niyetli bir kişi bu sanal kredi kartınızın bilgilerini ele gecirse dahi kartın içinde limit olmadığı için hiç bir işlem gercekleştiremez.

kredi kartıGünümüzde bankalar büyük bir rekabet içindeler bu yüzden her banka kendi kredi kartının tercih edilmesi için her gün yeni kampanyalar düzenlemekte. Bir bankanın kredi kartı aynı ürüne vade farksız 6 taksit yapıyorken bir diğeri 12 ay taksit yapabiliyor. Bir kredi kartı bir alışverişte %5 indirim yapıyorken diğeri %10 indirim yapabiliyor. Sizlerin illa bir bankanın bir kredi kartını tercih etmeniz gerekmiyor. Örneğin 2 yada 3 kredi kartınız olursa o an hangi kredi kartı işinize geliyorsa onu kullananırsınız ve böylece bankalar arasındaki rekabetten faydalanarak daha fazla avantaj sağlarsınız.

Medyada sık sık kredi kartı mağduru olan insanları görmekteyiz baştada söylediğim gibi kredi kartlarını dikkatli ve bilinçli kullanmalıyız. Kredi kartı ile yaptığımız harcamaları hesap kesim tarihinden sonra ödeyeceğimizi unutmamalıyız. Bunu bilmesine rağmen bir çok kullanıcı kendisine hakim olamamakta ve ödeyemeyeceği tutarlarda alışverişler yapmaktadır. Bankaların çoğu bu tarz kendine hakim olamadığının bilincinde olan müşterilerine “harcama uyarı servisi” adı altında bir hizmet sunmaktadır. Aylık harcamalarınız sizin belirlediğiniz bir tutara ulaştığında kısa mesaj aracılığı ile banka size haber verir. Bu şekilde harcamalarınızı daha kontrollü yapabilirsiniz. Harcamalarınızı kontrol etmenin daha etkili bir yöntemi ise bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı limitinizin düşürülmesini talep edebilirsiniz. Bir çok insan da kendini, kredi kartı sahibi olurlarsa, harcama konusunda kotrol edemeyeceğini düşünüyor fakat bu insanların hiç biri maaşını aldığı 2. gün bitirmez. Eğer söyledikleri gibi ellerinde kaynak olduğunda tutarsızca harcama yapıyor olsalardı dediğim gibi maaşlarını aldıktan sonraki gün tüketir geri kalan 29 gün mağdur olurlardı. Ama böyle bir şey söz konusu değildir herkes maaşı ile bir ay idare edeceğini bilir ve ona göre harcar. “Kredi kartım olursa kendimi frenleyemem çok harcarım” daha çok kredi kartı borcu ödeme ile uğraşmak istemeyen kişiler tarafından söylenir. Evet belki atm ye giderek yarım saat yada internet bankacılığı aracılığı ile ödeyerek 5 dk larını kaybetceklerdir ama bunun yanında yukarda değindiğimiz gibi bir çok hizmetten faydalanabileceklerdir.

Unutmayınki aylık ekstrelerinizi düzenli ödediğiniz sürece sizden herhangi bir faiz alınmaz. Eğer kredi kartınızın aylık toplam borcunu ödeyemeseniz bile mutlaka asgari ödeme tutarınızı (toplam aylık borcunuzun %40’ı) ödeyin. 3 ay boyunca asgari ödeme tutarınızı ödemezseniz banka ile mahkemelik olabilirsiniz. Bu hem cebinizden hem daha çok para çıkması anlamına geliyor hem de belirli bir süre hiç bir bankadan kredi ve kredi kartı alamanıza sebeb olabilir.

Benzer konular:

Üniversite öğrencileri için hangi kredi kartı daha avantajlı

Nasıl düzenli ders çalışılır

Yıl sonu balosu için kıyafetler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir