Kart Ücreti Almayan Bankalar

Bir çok müşteri bankalarına kart ücreti ve kart aidatı ödemek istememektedir. Sırf kart ücreti, kart aidatı ödediği için bir çok kişi kullandıkları kartları iptal ettirebiliyor. Bizde bu sebeble kart ücreti almayan bankalara değincez bu yazımızda.

İlk önce bir çok banka müşterisinin bilmediği bazı bankacılık terimlerine değinmemiz gerekiyor. Çünkü insanlar bu terimleri bilmedikleri, yanlış yorumladıkları için bankalarıyla sorun yaşıyor. İlk olarak “kart ücreti” ismi verilen ücret bankaların ilk sene aldıkları kart kullanım bedelidir. Çoğu banka kartlarından kart ücreti almaz. Ama müşteriler bunu “banka benden hiç kart parası almayacak” diye yorumluyor. Banka kendilerinden 2. sene kart aidatı aldığında ise şaşırmaktadır. Bankaların ilk seneden sonra aldıkları kart kullanım bedelinin ismi “kart aidatı” dır. Yani bankanıza “kart ücreti var mı?” diye sorarsanız size büyük ihtimalle hayır diyecektir. Sormanız gereken soru “kart ücreti, kart aidatı var mı?” olmalı. Biz bu yazımızda hem kart ücreti hem de kart aidatı olmayan kredi kartlarını sizlere tanıtmaya çalışcaz.

Fix Card: Finansbank’ın ürünü olan Fix Card’ın çıkış noktası müşterilerin kart ücreti kart aidatı ödemek istememesidir. Kart ücreti 5 TL dir. Kart aidatı yoktur.

* Faturanızı basılı olarak yani mektup şeklinde alırsanız her gönderim için 2TL ücreti bulunmaktadır. E-mail adresiniz varsa ve ekstrelerinizi e-posta olarak alırsanız bu iş için ücret ödemezsiniz. Zaten ekstrelerinizi e-posta olarak almak basılı olarak almaktan daha avantajlıdır. Çünkü basılı olarak aldığınızda postadan kaynaklı sebeblerle size ulaşamayabilir yada geç ulaşabilir basılı ekstre.

* Kredi kartı borcunuzu şubenin içersinden ödemek isterseniz 3 TL ücreti bulunmaktadır. Ama atm’den yada internet bankacılığından öderseniz hiç bir ücreti yoktur.

* Kart basım ve gönderim ücreti 5 TL dir. Kartınızı yenilemediğiniz sürece sizden başka ücret alınmaz. Diyelimki kartınızı kaybettiniz, kırdınız, son kullanma tarihi doldu o zamanda yine kartınızın yenilenmesi gerekeceği için yine tekrar 5TL kart basım ve gönderim ücreti ödersiniz.

* Otomatik ödeme talimatı verirseniz her fatura için 1TL ücreti vardır.

Eğer ben ekstrelerimi e-posta olarak alırım, dönem borcumu atm’den yada internetten öderim yeterki kart ücreti kart aidatı olmasın diyorsanız Fix Card sizin için bicilmiş kaftan.

AsyaCard: Asya Bank’ın ürünü olan AsyaCard’da yıllık kart ücreti yoktur. Yıllık kart aidatı konusunda web sitelerinde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. İnternet üzerinde okuğum yorumlarda yıllık kart aidatı olduğuna dair herhangi bir yorum göremedim.

Maximum: İşbankasının kartı olan maximum kartta, kart ücreti yoktur, kart aidatı vardır. Ama öğrenci iseniz hem kart ücreti hem de kart adidatı yok. Ben okuldan mezun olmama rağmen kartıma henüz bir kart ücreti yansımadı.

World Card: Yapı Kredi bankasının kartıdır. Kart ücreti yoktur ama kart aidatı vardır.

Flexi: Garanti bankasının bir ürünüdür. Kart ücretini siz belirlersiniz 3,99 – 150 TL arasında değişir. Kart ücretinin 3,99 TL olması 50-55 TL kart ücreti ödemekten iyidir sonuçta. Ekstrelerinizi basılı olarak almanız durumunda her gönderim için 1,99 TL ücreti vardır. Kartınızı 3 ay kullanmazsanız işlemsizlik ücreti vardır.

Kart ücreti, kart aidatı ödememek için ne yapabilirim?

Kart ücreti kart aidatı ödememek için bankasınızın müşteri hizmetlerini arayıp bu ücreti ödemek istemediğinizi belirtebilirsiniz. Bazı bankalar itiraz etmeniz durumunda bu ücreti iptal ederken, bazılarıda sizden kesilmiş bu kart ücreti kartınıza sanal para (puan vs) olarak yükleyebilmektedir. Tabi itiraz etmeniz kesin olarak bu ücretin iptal edileceği anlamına gelmez. Bu durum bankadan bankaya, müşteriden müşteriye göre değişebilmektedir. Her bankanın uygulaması farklıdır.

Bazı bankalar da kart ücreti ödemek istemeyen kullanıcılarına bu konuda farklı seçenekler sunabilmektedir. Örneğin “3 tane otomatik ödeme talimatı verin kart aidatı almayalım” yada “kartınızla ayda en az 500 tl lik harcama yapın kart ücreti, aidatı vermeyin” gibi seçenekler sunabilmektedirler. Bu da yine bankadan bankaya, müşteriden müşteriye değişen bir durumdur.

Bankaların birçoğu maaş müşterilerinden kart ücreti kart aidatı almamaktadır. Bu bankanız ve çalıştığınız kurum arasındaki anlaşmaya göre belirlenmektedir.

Asıl olan kart ücreti değil aldığınız hizmettir.

Bütün bir yazıda kart ücreti ve aidatından bahsedip konuyu buraya bağlamak biraz tuafınıza gitmiş olabilir. Fakat durumun özeti budur. Kart ücreti ödemekten kaçarken çok daha fazla bir meblayı işlem ücreti ve fırsat maliyeti (tercih ettiğiniz bankanın ihtiyacınız olan hizmeti sunmaması, yada sizin istediğiniz şekilde sunmaması) olarak ödeyebilirsiniz. Yani kullanacağınız bankayı, kredi kartını, kart aidatı olup olmamasına göre değil sizin ihtiyaçlarınıza karşılık verip vermesi yönünde tercih etmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Diyelimki banka sizden 50TL kart aidatı alıyor senelik ama bunun karşılığında da size bedava otomatik fatura ödeme hizmeti sunuyor. Siz kart ücreti ödediğinizden dolayı bankanızı değiştirdiniz x bir bankaya geçtiniz. Ama bir baktınızki bu banka da sizden her otomatik fatura talimatınız için fatura başına 3TL alıyor her ay. 3 tane faturanız olsa 3 x 3 = 9TL ayda, yılda 108TL ödediniz faturalarınızın ödenmesi için. Ve bu varsaydığımız durumdaki kişinin cebinden yılda 58TL fazla para çıktı, bir önceki çalışmış olduğu bankaya nazaran.

Başka bir örnek olarak; çok fazla havale, eft yapan biriyseniz sizden en az havale, eft ücreti alan bankayı tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır mantıksal olarak. Bankanızın kart ücreti, kart aidatı alıp almamasından çok size ne gibi hizmetler sunuyor yada sunmuş olduğu hizmetler için ne gibi bir ücret istiyor önemli olan budur.

Sizlere sunduğu avantajlara göre birden çok banka kartı kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Bankalar ve kredi kartları sizlere birçok farklı hizmet sunsada sonuç olarak bilinçli kullanılması gerekmektedir, tüm kredi kartlarının.

Daha detaylı bilgi sahibi olamk için şu konulara da bakabilirsiniz:

Üniversite öğrencileri için hangi kredi kartı daha avantajlı

Kredi kartı kullanmanın avantajları

Kart Ücreti Almayan Bankalar” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir