Hamile Kalma Yöntemleri

Kadının hamile kalmaya en müsait olduğu zamanda, hiçbir sağlık sorunu olmayan çiftlerin bile sadece %15’i bebek sahibi olabiliyor. Yani kadının yumurtlama döneminde dahi spermle yumurtayı bir araya getirebilmek hiç de kolay bir iş değil. Peki hamile kalmayı kolaylaştırmak için neler yapılabilir. Hamile kalma yöntemleri nelerdir? İşte uzmanlardan öneriler;

Düzenli Seks Hayatı. Bu tam yumurtlama döneminizde spermlerle yumurtanızı bir araya getirme şansınızı artıracak. Özellikle hamile kalmak isteyen bayanların ovülasyon günlerini daha kolay tespit etmelerini sağlacak bir yöntem daha var. Hamilelik şansını artıran yumurtlama dönemlerinin tespitinde Tükürükten Ovulasyon Testi’ni kullanabilirler. Amerika’dan gelen Avrupa Normlarına uygunluk belgelerine sahip olan test, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylıdır.

Kafeini Bırak. Yapılan araştırmalar kafeinin gebe kalma ihtimalini yarı yarıya düşürdüğünü gösteriyor. Yarım fincandan fazla -o da kafeinsiz olmak koşuluyla- kahve tüketmeyin.

Kafein bulunan, kola, kahve, enerji içecekleri, çay, çikolata tüketmemeye münkün olduğunca özen gösterin.

Eşinizi Serin Tutun. Erkeğin yumurtaları etrafındaki ısı spermler için sorun yaratıyor. Bu sebeple eşinizden bol, vücuduna oturmayan, pamuklu iç çamaşırı giymesini rica edin. Dar kotlar ve pantolonlar giymesine bu dönemde jesinlikle izin vermeyin.

Diyet Yapmayın. Ohio Üniversitesinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; kadınlar kalori alımını düşürdüklerinde, üreme hormonlarındaki seviye de aynı şekilde düşüyor. Bu sebebten hamile kalmak istediğiniz dönem de kesinlikle diyet yapmayın.

Beslenme Şeklinizi Zenginleştirin. C Vitamini (portakal, mandelina..), E vitamini (ıspanak, kabak, lahana, marul balık, zeytinyağı), Zinc ve Selenyum alın.

Zinc ve E Vitamini: Bunlar eşiniz için. Zinc, hücre yenilenmesi için iyiyken E vitamini de hücre yenilenmesine destek sağlıyor. Eşinizin spermleri ne kadar güçlü olursa sizin yumurtalarınızın buna direnme ihtimali o kadar düşük olacaktır.

Selenyum: Bu da eşinizin(erkek) için. Testosteron ve sperm sayısının artması için selenyum çok önemli bir vitamindir.

Vitamin C: Bu da eşiniz için. C Vitamini sperm kalitesini arttıracak ve hamile kalmanıza oldukca yardımcı olacak.

Size Zinc: Tabi ki siz de vitamin içeceksiniz. Siz de zinc için. Böylece sizinde hücre bölünmesi ve yenilenmesi durumunuz gelişme kaydedeceğinden daha kolay hamile kalabilirsiniz.

Sigara ve İçkiyi Bırakın. Sigara ve içki hem kadın hem de erkekte üreme organlarını oldukça fazla etkiliyor. Özellikle sigara erkeklerde sperm sayısının düşmesine sebeb olur ve sperm hareketliliğini bozar. Aşırı alkol alımı da malesef sperm yapısını bozmaktadır.

İlaç Kullanımına Dikkat. Kullandığınız ilaçlar varsa önce doktorunuzla konuşun. Bu ilaçların hangilerini kullanmaya devam edebilirsiniz hangilerini kesmeniz lazım ve hamile kalmadan ne kadar zaman önce kesmeniz lazım öğrenin.

Ağrı Kesiciler. Birtakım ağrı kesiciler -doktorunuza danışın- yumurtlama döneminde kullanıldığında kadın vücudundaki prostaglandin hormonu baskılanır. Oysa sizin bu hormona ihtiyacınız var çünkü bu hormon sayesinde yumurtanız fallop tüpüne düşer.

Ateşini Artırın. A ve D vitaminlerinin hem cinsel isteği artırdığını hem de iktidarsızlıkla baş ettiğini, buna ek olarak sizi ve eşinizi güçlendirip metabolizmanızı hızlandırdığını biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz.

Kontrole Gidin. Uzun süredir çabalıyor ve hamile kalamıyorsanız eşinizle birlikte mutlaka doktorunuza görünün. Evet, bu illaki kötü bir şey var demek değil, “denk gelmiyor” olabilir. Ama aynı zamanda sizde veya eşinizde medikal bir durum da olabilir ve bunu ne kadar çabuk tespit ederseniz o kadar çabuk düzeltip bebek sahibi olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir