Dul Maaşı Nasıl Alınır

Dul maaşı nasıl alınır, almak için neler yapmak gerekir, şartları nelerdir.

8 Mart 2012 tarihi itibari ile dul maaşı konusunda yeni bir uygulamaya geçilmiştir. Daha önce dul maaşını sadece eşinin veya babasının yeterli prim ödeme günü bulunanlar dul maaşı alabiliyordu ama artık bu şart yok.

Babası vefaat eden dul ve yetimler babalarından, eşi vefaat eden hanımlar babaları veya eşleri herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilerse dul maaşı alabiliyorlar. İlgili yasada  “En az 5 yıldan beri sigortalı bulunup sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak 180 gün prim ödemiş durumda, iken ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır” deniyor. Bu da 900 prim ödeme gününe denk gelmektedir. Yani eşinizin veya babanızın en az 900 prim ödeme günü varsa yada emekli olmuşsa dul maaşı alabilirsiniz. Bunun için Sgk’ya başvurmanız yeterli. İl veya ilçenizdeki sosyal güvenlik kurumuna başvurarak istenilen belgeleri iletmeniz halinde size dul maaşı bağlanacaktır. Eğer hem babanız hem eşiniz vefaat ettiyse her ikisinden hangisi daha yüksek maaş bağlanabiliyorsa o maaşı tercih etme hakkına sahipsiniz. İkisini birden şuan için alamamaktasınız. Alacağınız maaş sabit bir tutarda değildir eşinizin, babanızın prim ödeme gününe, prim miktarına göre değişir. Bu konuyla ilgili yetkili kurum Sosyal Güvenlik Kurumu’dur ilgili sorularınızı 170 no’lu telefonu arayarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na sorabilirsiniz.

Eğer babanızın, eşinizin herhangi bir sosyal güvenlik kurumunda yeterli prim ödeme günü yoksa yeni çıkan dul maaşı uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu uygulama 8 Mart 2012 tarihi ile ilk kez başlatılmıştır. Eşi vefaat eden ve eşinin sigortası olmadığı için maaş alamayan hanımlar artık 250 TL dul maaşı alabilecekler. Bunun için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘na başvurarak gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Gelir testinden sonra geliri olmayanlara bu maaş bağlanmaktadır. Eşi vefaat ettikten sonra tekrar evlenenler bu maaştan yararlanamaktadır. Resmi nikahı bulunmayanlar da bu maaştan yararlanamaktadır. Yine aşağıdaki videoyu izleyerek konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Okumaya devam et Dul Maaşı Nasıl Alınır