Çocuklardaki Marka Merakı

Şimdi anlatacağım şey günümüzün gençlik sorunlarından biri olsa gerek. Dikkatli olan biri aslında hemen fark eder diye düşünüyorum. Basit bir durum ama bana baya dokundu aslında. Bu konularda bazen gereğinden fazla duygusal olabiliyorum.
Her neyse olayı anlatmaya başlayayım biraz. Geçenlerde (2-3 gün önce ) okuduğum şehirde olan aile dostumuzun yanına misafir olarak gidiyorum. Yemek yiyoruz oturuyoruz falan evin hanımıyla sohbet ediyoruz işte küçük kızından bahsediyor (12 yaşlarında) kızı markalı  şeyden başka bir şey giymiyormuş. Bunu duyunca şaşırmadım ilk önce ama biraz düşününce neden 12 yaşındaki bir kız sadece ve sadece marka giymek ister ki? İşte anne anlatıyor sınıfındaki herkes öyleymiş falan diye daha çok şaşırıyorum. Sonra tekrar düşünüyorum eğer ki küçük kızın sınıfının hepsi öyleyse kızımızın da istemesi normal.
Azda olsa küçük kızın fikrini değiştirme isteği içimi sardı birden. Çünkü küçük kızın bana karsı ayrı bir zaafı vardı saclarımı kıyafetlerimi hep beğenirdi. Şans bu ya o gün küçük bir butikten aldığım çok uygun fiyata aldığım tişörtümü giymiştim. Ayrıca o günde evin az ilersinde sosyete pazarı vardı. Her neyse küçük kızımızı yanıma çağırdım önce bir güzel sohbet ettik ondan sonra bana kendisine bir şeyler almak istediğini (spor ayakkabı ve tişört) hangi marka alması için tavsiye istedi..tamam dedim benim sıram geldi diye. Şaşırarak illa marka mı olması lazım dedim evet dedi sınıfta ki arkadaşları hep öyle yapıyorlarmış..bende anlatmaya koyuldum işte marka olan pahalı olan her şeyin güzel olamadığını falan filan ama kızımıza örnek göstermeliydim çünkü fikrini değiştiremiyordum. Üstümdeki tişörtün fiyatını sordum ona..Tepkisi söyle olmuştu üstündeki çok güzel çok şık X fiyatındadır demişti ama normal fiyatının 4-5 katını söylemişti gerçek fiyatını söyleyince baya şaşırmıştı ..her neyse kızımı da annemizi de aldım götürdüm pazara itiraf etmem gerekirse pek pazara gitme yanlısı değilim gitmeme sebebim kalabalığa gelemememdir yanlış anlaşılmasın.
Buna ragmen gittik kızımız gayet yabancı iyyy iyyy diye diye ilerlerken benim gözüme cok güzel şeyler takılıyor. Her neyse ben bir güzel tezgahlara dalarken küçük kızda beni izliyordu bir kaç küçük güzel şeyler aldım.yanıma gelerek abla bunlar gerçekten çok güzeller dedi ve çok da ucuz dediler içimdeki ses yaşasın dedi. Çocuklar gibi sevinmiştim..çünkü 12 yaşındaki bir kızın markadan başka bir şey giymemesini düşünüyorum da çok kötü bir durum hem onun için hem de ailesi için zor biri durumdu. Kızımızı aldım yanıma ona da kendimi de çok güzel şeyler beğendim ve aldık..hem alışveriş yaptık hem de ben ona bu durumun yanlış olduğunu anlatmaya çalıştım (marka giymenin yanlış olduğunu savunmuyorum ama SADECE ve SADECE marka giymenin yanlışlığından bahsediyorum). Bu durum 20 yaşların başında da göstermekte ben memur ailesinden geldiğim için marka giymek bazen lüks oluyordu hele ki birde öğrenciyseniz 3 kardeşseniz falan. O yüzden iyi ve güzel şeyler almak istiyorsunuz ve ona göre alışveriş yapmayı öğreniyorsunuz…
O gün oradan ayrılırken çok mutluydum birilerine ufakta olsa bir şeyler öğretmiştim..Ama mutluluğum 5 dk kadar kısa sürdü. Çünkü bindiğim dolmuşa 12 yaşlarında bir cocuk binmişti. Üstü başı yağlı kirliydi ve kazağıda yırtıktı ayağında ise ayak numarasından büyük olduğu çok belli bir spor ayakkabısı. İçimdeki mutluluk öyle bir ölmüştü ki onu çok derinlere gömmüştüm.
İki çocukta aynı yılların çocuklarıydı. Tamam belki aynı ortamlarda değillerdi ama çocuklardı işte…

Benzer Yazılar:

Kaymakam nasıl olunur

Yıl sonu balosu için kıyafetler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir