Cilt Tipine Göre Maskeler

Sizlere bu yazımızda cilt tipinize uygun olan maske önerilerini sunuyor olacağız. Yazımızda hem cilt tipiniz için uygun maskeler hakkında bilgi edinebilir hem de yazının en altındaki konuyla ilgili videoyuda izleyebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Maskeler

Kuru cilt çok hassastır ve çabuk kırışabilir eğer aşırı bir kuruluk varsa cildi olduğunca  yağlı maddelerle temizlemek gerekir .Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir. Kuru ciltler için öneriler;

a) Yedişer tutam nane, gül ve civan perçemini bir kaba koyun ve üzerine beş bardak su ilave ederek kaynatın. Bir gece dinlenmeye bırakın sonra bir parça pamuk yardımıyla cildinize sürebilirsiniz.

b) Bir yemek kaşığı rendelenmiş limon kabuğu, üç yemek kaşığı akasya çiçeği ile dövülmüş lale soğanını arpa unu ile karıştırın. Krem haline gelince elde ettiğiniz bu kremi önceden içine menekşe suyu doldurduğunuz bir kabın içine koyun ağzını kapayın ve on dakika ateşte pişirdikten sonra maskeniz hazır! Bu maskeyi yatmadan önce uygulayın kuru ciltlerde çok etkilidir.

c) Bir  miktar tuzsuz tereyağını ve bir miktar mısır sütünü karıştırarak yüzünüze sürün, on beş yirmi dakika kadar bekletin.yüzünüzü önce sıcak suyla, sonra içine birkaç damla elma sirkesi katarak ılık suyla yıkayın.

d) Bir tatlı kaşığı hercai menekşe tentürü alın ve bir kaba koyun. Yeteri kadar kaymak ilave edin ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Artık cildinize süreblirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Maskeler

a) Üç çorba kaşığı yoğurt, bir yumurtanın sarısı, bir çorba kaşığı krema, yarım çorba kaşığı sirke, yarım çorba kaşığı domates suyu ve bir çorba kaşığı bal.

Yoğurt, yumurta sarısı ve kremayı bir kabın içinde karıştırın. Balı ateşte ısıtın ve karışıma katın. Sirkeye domates suyunu ilave edin ve iyice karıştırın ve maskeniz hazır. Bu karışım yağlı ciltler içindir fakat her yağlı cilt birbirine  benzemeyebilir bu yüzden krema birkaç kez kullanıldıktan sonra ciltte kuruluk yaparsa yoğurt miktarını biraz azaltın.

b) Gerekli malzemeler yarım limonun suyu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 yumurta, bir miktar kil.

Çatalla yumurta sarısını çırpıp içine limon suyu ve zeytinyağı ilave edin. İyice karıştırın ve gevşek bir hamur oluşana kadar kil ekleyin. Yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin. Cildinize uygun bir temizleme suyu ile temizleyin. Bu maskeyi, haftada iki kez yatmadan evvel uygulayın.

c) Gerekli malzemeler 1 limon, 250 gr portakal, 1 şişe soda.

Portakalı ve limonu ezip püre haline getirin. Yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin. Daha sonra limon kabuğu ile masaj yaparak cildinizi temizleyin. Son olarak, soda ile yüzünüzü yıkayın.

d) Gerekli malzemeler 45 derecelik alkol, küçük kabuklu bir salatalık, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 4 damla limon esansı yağı.

Salatalığı çok ince olarak rendeleyip cam bir kavanoza koyun. Üstünü alkolle örtüp üç saat kadar serin bir yerde bekletin. Süzün, limon esansı yağını ve zeytinyağını ekleyip iyice karıştırın. Yumuşak pamuklu bir bezin arasına koyup 20 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Cildinize uygun bir temizleme suyu ile temizleyin. Haftada iki kez yatmadan evvel uygulayın.

e) Gerekli malzemeler 1 adet soyulmuş salatalık, 5 damla jojoba yağı, 2 yemek kaşığı kil.

Salatalığı çok ince olarak ya rendeleyin ya da robottan geçirin. Jojoba yağını ve kili ekleyip karıştırın. Yumuşak, pamuklu bir bezin arasına koyup 20 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Cildinize uygun bir temizleme suyu ile temizleyin. Haftada iki kez, akşam yatmadan önce uygulayın.

Aşağıdaki videodan Biyolog ve Kozmetolog Pervin Bulgak’ın vermiş olduğu güzellik tüyolarını izleyebilirsiniz. Kendisi farklı cilt tiplerine uygun olarak farklı maskeler önermektedir videoda.

Benzer konular: Dudaklarımı nasıl dolgun gösterebilirim

Pratik yüz maskeleri

Cilt bakımı nasıl nasıl yapılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir