Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt bakımı hem bayanlar hem de erkekler için son derece önemli bir konudur. Çünkü insanlar kendilerini aynada ne kadar iyi görürlerse kendilerini o kadar iyi hissediyolar. Herkes güzel görünmek ve geç yaşlanmak ister. Bununda en önemli yolu iyi ve düzenli bir cilt bakımından geçer. Cildinizi yaşlanmasını geçiktirmek daha güzel ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanın altın anahtarı yaşam tarzınızdır. Yaşamınızın kalitesini arttırmak için beslenmenize dikkat etmeniz ve elinizden geldiği kadar stresten uzak durmanız gerekmektedir. Tabi cilt bakımı denince ilk akla gelen kozmetik ürünlerdende yazımızda bolca bahsedeceğiz.Cilt bakımını sadece gerekli kozmetik ürünleri düzenli olarak kullanmak olarak düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Cildinizin daha geç yaşlanması ve kırışıklıklarla baş edebilmek için beslenme son derece önemli. Cildimizin kırışmasına sebeb olan etken toksik maddelerdir. Bu toksik maddelerin etkisini en aza indirebilmek için antioksidan içeren besinler tüketmemiz gerekmektedir. Antioksidan içeren besinler: Portakal, karpuz, nar, sarımsak, kırmızı biber, kivi, kuru üzüm, brokolidir. Antioksidan içeren bu besinlerden bol miktarda tüketmek ve suni gıdalardan yani amblajlı ürünlerden uzak durmalısınız. Fast food beslenmeden kaçınmalısınız. Ne kadar doğal beslenirseniz cildiniz hem o kadar güzel görünecektir. Hemde yaşlanmanın etkilerini bu şekilde en aza indirebilirsiniz. Gün içinde yeterli miktarda su tüketmekte cildinizin güzelliği acısından olumlu bir etki olacaktır. Günde 1.5 litre su tüketmeniz hem vucudunuzdaki toksik maddelerden daha büyük ölcüde kurtulmanızı sağlar hem de cildiniz için gerekli olan nemi de içtiniz bu 1.5 litre su ile vücudunuza sağlamış olursunuz. Uyku düzenini de cildinizin güzelliği için bir başka önemli noktadır. Günde 7-8 saatlik düzenli uyku cildiniz için idealdir. Düzensiz ve eksik uyku göz çevrenizde koyu halkalara, siyah noktalara ve erken cilt kırışıklıklarına yol açmaktadır. Tüm bunların yanında egzersiz yapmak, sigara içmemek, alkol tüketimini azaltmak cildiniz için çok önemlidir.

Şimdi birazda kozmetik ürünlere değinelim hangi kozmetik ürünlerle nasıl bir cilt bakımı uygulayabilirsiniz buna değineceğiz. Akşam eve geldiğinizde yüzünüzdeki makyajı makyaj temizleyiciler ile çıkarttıktan ve yüzünü yıkadıktan sonra Estee Lauder Sparkling Clean (fiyatı 70-75 TL’dir) cilt temizleyicisini cildinize masaj yaparak uygulayın. Çok az bir miktar kullanmanız yeterli olacaktır. Gözeneklerinizi küçültmek içinde yine Estee Lauder Gözenek Küçültücü Serumu’nu yada Dr. Brandt Pres No More (fiyatı 130 TL civarıdır) isimli gözenek küçültücüyü kullanabilirsiniz. Gözenek küçültücüden sonra cildiniz yağlı ise Clinique Dramatically Different Jel (125 ml 130TL) isimli nemlendiriciyi kullanabilirsiniz. Cildiniz kuru yada karma ise Vichy Neovadiol Gf sizin için daha ideal olacaktır (30 ml 40TL). Peeling, tonik gibi uygulamaları yapan kişilerin kendi cilt tiplerine uygun bir nemlendirici kullanmaları iyi olacaktır. Nemlendiriciler kişiden kişiye göre farklı etki derecesi gösterirler bu yüzden kendinize en uygun nemlendiriciyi yine kendiniz bulmalısınız. Sizin için iyi olan nemlendirici cildinizde yağlı bir his oluşturmamalıdır. Cilt bakımında en önemli nokta cilt temizleyicileri ve nemlendiricilerdir. Eğer bütceniz uygun değilse Dove’nun beyaz sabununu kullanabilirsiniz. Gerçekten iyi bir cilt temizleyicisidir.
Yine kendi cildinize ilgili özel sorunlar için (örneğin: sivilceler, siyah noktalar, kırışıklıklar…) farklı kozmetik ürünler kullanabilirsiniz. Yine bu konulara da sitemizde ilerleyen günlerde değineceğiz.

Sizinde cilt bakımı ile ilgili paylaşmak istediğiniz konular varsa yazımızın altındaki yorum bölümü ile bizlere iletebilirsiniz.
Benzer konular: Pratik yüz maskeleri
Saça nasıl bakım yapılır
Saçlarım nasıl daha çabuk uzar

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır” üzerine bir düşünce

  1. selin

    ben cipsi & kolayı yemeyi tamamen bıraktım ve çok faydasını gördüm cildim eskisinden çok daha iyi artık 🙂 yinede cildime bakım yapmayı ihmal etmiyorum.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir