Bici Bici Nasıl Yapılır

Bici bici (haytalı) Adana yöresine ait bir tatlıdır. Adanalılar başta olmak üzere bir çok kişinin sevdiğini bu tatlıyı sizde evinizde kolayca yapabilirsiniz. Soğuk bir tatlı olduğundan yaz aylarında tercih edilir genel olarak.

Malzemeler:

Gül şurubu – Hazır olarak alabilirsiniz. Baharatcılardan bulmanız münkün.

Nişasta – Suyla karıştırıyorsunuz biraz.

100 gram şeker

Yarım litre su

Buz – Orjinali kardır. Ama karı herzaman her mevsimde bulmamız münkün olmayacağından buzu rendeleyerekte yapabilirsiniz.

Pudra şekeri

Yapılışı:

Ocağı açıp, bir tavanın içersinde yarım litre suyumuzun içine 100 gram şekeri atıyoruz. Karıştırıyoruz şeker eriyene kadar. 4 yemek kaşığı nişastayı ayrı bir kaseye koyuyoruz. Nişastaları biraz sulandırcak kadar içine su ekliyoruz. Ocağın üzerindeki şekerli suya, sulandırdığımız nişastayı ekliyoruz. Karıştırmaya devam ediyoruz. Koyulaştıktan sonra üzerine bi kaç damla gül şurubu ekliyoruz ve bir kere karıştırıyoruz gül şurubunu çok dağıtmıyoruz. Hazırladığımız karışımı geniş bir tabağa döküyoruz. Daha sonrada buzdolabına koyuyoruz. Yaklaşık bir saat soğuması gerekiyor. Dolaptan çıkartıktan sonra küp küp doğruyoruz. Daha sonra bu küpleri servis edeceğimiz kaselere koyuyoruz. Buzlarımızı rendeleyerek kar haline getiriyoruz. Rendelenmiş buzlarımızı servistabağımıza küplerin üzerine yerleştiriyoruz. Onun üzerinede pudra şekeri ekliyoruz, pudra şekerinin üzerinede gül şurubunu ekliyoruz. Ve işte bici bicimiz hazır. Arzu ederseniz üzerine çilek, muz yada dondurma ekleyebilirsiniz. Hem de bu malzemeleri dekor amaçlıda kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda da bici bicinin yapılışını izleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar:

Kocamı nasıl baştan çıkarabilirim

 

Bici Bici Nasıl Yapılır” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir