Akü’sü Biten Araba Nasıl Çalıştırılır

Aküsü biten arabayı çalıştırmanın iki yolu vardır. Bunlar;

1- VURDURARAK

2- FARKLI BİR AKÜ İLE TAKVİYE YAPILARAK

VURDURARAK ARAÇ ÇALIŞTIRMA

Öncelikle aracın kontak kısmının açık olduğuna dikkat edin kontak açık olmalı ve göstergedeki lambalar yanmalı. Akü tamamende bitse marş basmayacak kadar biter gene az da olsa bi göstergede ışık olur. Aracın insan gücü ile itilmesi gerek sonrasında ise aracın biraz hız alması ardından vites 2’ye alınıp

debriyajdan ayak çekilir ve 2. vites vurdurmuş olduğunuz için araç çalışacaktır. Çalışmaz ise araçta benzin olduğuna dikkat edin ya da lpg olup olmadığına dikkat edin. Eğer araç pek fazla hız almaz ise itildiğinde 1. vitesdede vurdurma yapabilirsiniz. Vurdurma: Ayağınız debriyajda basılı iken vitesi 2ye takın ayağınızı çekmeyin, itilmesi ardından hız aldığında ayağınızı çekin araç çalışacaktır. Dikkat kontak açık olmalı sonuna kadar.

Şimdi de aküsü biten aracı çalıştırmanın 2. yöntemine göz atalım.

TAKVİYE YAPILARAK ÇALIŞTIRMAK

Bu durumda yanınızda takviye kablosu olması gerek veya destek alacağınız kişinin takviye kablosu olması gereklidir.

Takviye Kablosu: Uçlarında büyük kılamensi olan 2 adet yaklaşık 1.5 m uzunluğunda kablodur.Kırmızı ve Siyah klamensli olarak 2 adettir.

Farklı bir araç size yardım edicek. Araçların akülerinin birbirine yakın olacak şekilde park edin. Araç kaputlarını açarak kırmızı klamensli yani pense ağızlı kabloyu (+) uca takın.Taktığınız kablonun diğer ucunuda Aküsü sağlam olan yani yardımcı olucak olan arkadaşınızın aküsünün (+) ucuna bağlayın. Siyah klamensli olan kabloyuda akünün diğer ucuna yani (-) kutbuna bağlayın aynı şekilde diğer ucunu diğer aracın aküsüne bağlayın. Dİkkat edin kutuplar + +’ya – -‘ye bağlanacak. Yardımcı olucak olan aküsü sağlam olan aracı çalıştırın. Çalıştırmak önemli çünkü marş motoru yüklü miktarda akım çekeceği için diğer aracın çalışmasını zorlar.Sonra aküsü biten araca binerek marşa basın direk çalışacaktır.Sonrasında ise araçları stop etmeden önce + olan kabloları sakın metal düzeylere deydirmeden sökün.

Hadi geçmiş olsun.

Cancaloz = Can Albayrak!

Benzer konular:

Silah ruhsatı nasıl alınır

Bici bici nasıl yapılır

Akü’sü Biten Araba Nasıl Çalıştırılır Hakkında 3 Yorum Var

  1. hasancavus dedi ki:

    elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. emeğe saygı

  2. dedi ki:

    geri geri de 2. viteste vurdurulabilir hepsi yetenek

  3. ziyaretci02 dedi ki:

    gercekten cok aciklayici guzel bir yazi olmus. tesekkurler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbulda en iyi hizmet veren evden eve nakliyat şirketleri beylikdüzü evden eve nakliyat beykoz evden eve nakliyat bostanci evden eve nakliyat kurtköy evden eve nakliyat pendik evden eve nakliyat