Etiket arşivi: ağız içinde beyaz yara

Dilde Çıkan Beyaz Yara

Dilde çıkan beyaz yaralar insanı çok rahatsız eder. Bir şeyler yiyip içmenize mani olur. Portakal ve benzeri asitli gıdalar yediğinizde ağzınızdaki yara size acı verir. Dilinizde çıkan bu ucukların (afların) oluşmasının genel sebebi strestir. Dudaklarınızı yolmanızda bu tür beyaz yaralara (ucuk) sebeb olabilir.

Bu tarz bir yara ile karşılaştığınızda yemekten sonra dişlerinizi fırcalayın ve gargara (maksimum dört kez) yapın. Bu tarz ucuklar için kullanabileceğiniz en etkili ilaç kenacort-a dır. Krem şeklindedir. Dişlerinizi fırcaladıktan ve gargara yaptıktan sonra kenacort-a yı aranın üzerine kulak çöpü vasıtasıyla sürün. Daha sonra münkün olduğunca birşey yiyip içmeyin. Bu yüzden uyumadan önce uygulamanız en iyisi olacaktır. İlaç ağzınızı biraz kurutabilir. Ama bu tarz yaralar için çok etkilidir ve mutlaka faydasını göreceksinizdir.

Ağız içinde çıkan ucuklardan daha bitkisel metotlarla kurtulmak istiyorsanız karanfil emmeyi deneyebilirsiniz.

Ağız içindeki ucuklar herzaman dilde olmayabilir bu tarz yaralar ağzımızın farklı yerlerinde de çıkabilir. Yine bu durumda da yapmanız gerekenler yukarda anlattıklarımızla aynıdır.

Bu tarz yaralar ağzınızda sıklıkla çıkıyorsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz (dahiliye). Ayrıca cenede ağrı yada tutukluk, ciğnemede güçlük, yutkunmada güçlük, boğaz ağrısı, boğaza şey kaçma hissi gibi durumlar söz konusuysa da acilen bir doktora başvurmalısınız. Çok ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir bu saydıklarımız.

Tüm hastalara acil şifalar dileriz.

Benzer yazılar

İdeal çocuk nasıl yetiştirilir

Topuklu ayakkabının zararları